Ile zarabia ratownik medyczny
fot.unsplash.com

Praca ratownika medycznego z pewnością nie jest zawodem dla każdego. Musisz cechować się sporą empatią, ale także i cierpliwością. Pacjenci potrafią być trudni, niezależnie od tego, co się stało. Oczywiście, całe to obciążenie, stres i nerwy, wynagradza ci fakt, iż bez ciebie, wiele osób zwyczajnie odeszłoby z tego świata. Taka świadomość na pewno poprawi ci humor, nawet po ciężkim dniu pracy. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca ratownika medycznego, ale także i o tym, jak takim ratownikiem zostać, teraz chcielibyśmy poruszyć kwestię zarobków. 

Na temat zarobków ratowników medycznych mówi się dość sporo. Na ten temat również panuje wiele mitów i teorii. Jedni twierdzą, że ratownik medyczny zarabia sporo, w końcu jego zawód wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, inni, że płaca jest kompletnie nieadekwatna do tego, ile musisz robić i jak wiele ciąży na twoich barkach. Jaka jest rzeczywistość? Dziś postaramy się rozwiać wszelkie tajemnice. Zaciekawiony? W takim razie czytaj dalej!

Ile zarabia ratownik medyczny
fot.unsplash.com

Na czym polega praca ratownika medycznego?

Tak naprawdę, aby wytłumaczyć, na czym polega praca ratownika medycznego, wystarczy zajrzeć do Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która krok po kroku opisuje wszystko to, co ratownik medyczny musi wykonywać w swoim zawodzie. Co tam jest napisane?

Art. 11.
1. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego polega na:
1) zabezpieczeniu osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowaniu działań zapobiegających zwiększeniu liczby ofiar i degradacji środowiska;
2) dokonywaniu oceny stanu zdrowia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i podejmowaniu medycznych czynności ratunkowych;
3) transportowaniu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
4) komunikowaniu się z osobą w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i
udzielaniu jej wsparcia psychicznego w sytuacji powodującej stan nagłego
zagrożenia zdrowotnego;
5) organizowaniu i prowadzeniu zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych.

Co wpływa na wynagrodzenie?

Na twoje wynagrodzenie wpływa wiele ważnych czynników. Jakich? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia ratownik medyczny?

Według serwisu zarobki.pracuj.pl wynagrodzenie ratownika medycznego ustala się na podstawie przepisów. Najniższa stawka płacy zasadniczej zależy od współczynnika pracy ustalonego dla każdego zawodu medycznego. 0,64 – to wartość dla stanowiska ratownika medycznego. W przypadku lekarza z drugim stopniem specjalizacji wynosi ona 1,27. Aby ustalić wysokość pensji, współczynnik mnoży się przez kwotę bazową, która do końca 2019 r. będzie wynosić 3900 zł brutto. Tak wynika z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników wykonujących zawody medyczne.

Ile zarabia ratownik medyczny
fot.unsplash.com

Ratownik medyczny, lekarz czy właściwie jakikolwiek inny zawód związany z medycyną to bardzo odpowiedzialna profesja. Tak naprawdę tego zawodu nie powinno się wybierać ze względu na płacę, podobnie jak z zawodem policjanta czy strażaka. Liczy się to, co chcesz robić, a nie to, ile zarobisz w skali miesiąca. Oczywiście, każdy z nas ma do zapłacenia rachunki, kredyt, wynajem. Każdy z nas płaci za bilet na komunikację miejską, paliwo do samochodu, ubezpieczenie tego samochodu, żywność itp., jeśli jednak twoją główną motywacją są zarobki to nie tędy droga. W takim zawodzie musisz chcieć komuś pomagać, a nie tylko liczyć na łatwy i szybki zarobek.