fot.unsplash.com

Zastanawiasz się nad pracą redaktora, ale nie wiesz, czy jest to opłacalny zawód? Głowa do góry! Sprawdziliśmy, specjalnie dla ciebie, ile możesz zarobić na tym stanowisku. Pisaliśmy już o pracy redaktora, ale także i o tym, jak nim zostać, teraz czas na zarobki! Ile właściwie zarabia redaktor, a ile zarabia redaktor naczelny? Jak bardzo te zarobki różnią się do siebie i czy są one proporcjonalne do ilości zadań i obowiązków? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Czym zajmuje się redaktor? Czym zajmuje się redaktor naczelny?

Do zadań i obowiązków redaktora należy między innymi: czytanie, oglądanie lub słuchanie, ocena i redagowanie tekstów innych autorów, opracowywanie materiałów pod względem edytorskim, merytorycznym i językowym. Dla porównania redaktor naczelny ma znacznie więcej na głowie, między innymi: zarządzanie codzienną pracą redakcji, wyznaczanie kierunków rozwoju wydawnictwa, koordynowanie pracy zespołu redaktorów, asystentów i współpracowników, nadzór nad merytorycznym profilem wydawnictwa, akceptowanie treści do publikacji, pozyskiwanie materiałów do druku.

Ile zarabia redaktor
fot.unsplash.com

Przyszły redaktor tak jak dobry materiał na psychologa, inżyniera czy też pracownika ruchu lotniczego powinien spełniać określone kryteria, jeżeli chodzi nie tylko o kompetencje i nabytą wiedzę, ale też cechy charakteru. W tej pracy będzie mogła sprawdzić się osoba, która:

1) jest dokładna, dzięki czemu żmudne i trudne pochylanie się nad tekstem nie będzie katorgą,
2) cechuje się spostrzegawczością, co sprawi, że przy obowiązkach korektorskich wyłapie poukrywane w najmniej spodziewanych miejscach błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy językowe,
3) umie działać w zespole, ponieważ mimo że to praca z danymi, to jednak nie w próżni społecznej.

Co wpływa na wynagrodzenie?

Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia redaktor
fot.unsplash.com

Ile zarabia redaktor?

Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Redaktor wynosi 5 100 zł i jest o 400 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to kwota 3 684 złotych netto, na umowie zlecenie 3 583 złotych netto, na umowie o dzieło 4 406 złotych netto, a na umowie B2B 4 227 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Redaktor jest prywatna opieka medyczna, dofinansowanie zajęć sportowych, świadczenia socjalne oraz służbowy telefon do celów prywatnych. 11% osób pracujących na stanowisku: Redaktor otrzymuje premię co miesiąc. 68% osób zatrudnionych na stanowisku: Redaktor pracuje na podstawie umowy o pracę.

Natomiast według portalu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku redaktora wynosi 4 580 złotych brutto, czyli 3 317 złotych netto. Co drugi redaktor otrzymuje pensję od 3 540 złotych do 5 880 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych redaktorów zarabia poniżej 3 540 złotych brutto. Na zarobki powyżej 5 880 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych redaktorów.

Ile zarabia redaktor naczelny?

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 5 790 złotych brutto, czyli 4 170 złotych netto. Co drugi redaktor naczelny otrzymuje pensję od 4 500 złotych do 8 440 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych redaktorów naczelnych zarabia poniżej 4 500 złotych brutto. Na zarobki powyżej 8 440 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych redaktorów naczelnych.