Zastanawiasz się nad pracą na stanowisku referenta? Z pewnością wiesz już, z naszych poprzednich tekstów, że jest to bardzo odpowiedzialny zawód, w którym musisz wykonywać wiele różnych czynności, ale także i mieć głowę zawsze na karku. Czy wypłata wynagradza to, jak wiele musisz robić i ogarnąć? Czytaj dalej i sam się przekonaj! Kto wie? Być może jest to idealny zawód dla ciebie? Gotowy? No to do dzieła!
Kim jest referent? Referent w administracji państwowej, a referent biurowy
Referent to osoba, która zajmuje się wieloma czynnościami biurowymi związanymi z tworzeniem, przechowywaniem i odpowiednim wykorzystywaniem dokumentacji. Referentów można podzielić na tych, którzy pracują w administracji państwowej i tych, którzy pracują w biurach. Do zadań i obowiązków referenta zatrudnionego w administracji państwowej należy między innymi: zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentacji i korespondencji, wykonywanie prostych prac biurowych, wspomaganie pracy działu/referatu, wykonywanie innych czynności w zależności od działu/referatu.
Kto może zostać referentem? Jak zostać referentem?
Po pierwsze powinien znać przynajmniej podstawy prawa administracyjnego. Aby pracować w tym zawodzie, trzeba ukończyć studia na kierunku administracja lub pokrewnym. Oczywiście najlepsze będą studia dzienne, choć zaoczne również się sprawdzą. Niezbędna będzie umiejętność obsługi komputera, w tym pakietu MS Office. Tę wiedzę możesz zdobyć na specjalnych kursach lub po prostu ucząc się tego samemu w domu przy pomocy kursu online lub książki, zakupionej właśnie w tym celu. Przydaje się również bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Jak więc sam widzisz nie tylko będziesz mieć sporo na głowie i spoczywać na tobie będzie ogromna odpowiedzialność, ale także, aby pracować w tym zawodzie, musisz ukończyć studia. Czy więc to wszystko składa się na twoją miesięczną wypłatę? Czy ten zawód się opłaca?
Co wpływa na wynagrodzenie?
Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.
Ile zarabia referent (administracja państwowa)?
Według portalu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 3 320 złotych brutto. Co drugi referent (administracja państwowa) otrzymuje pensję od 2 880 złotych do 3 900 złotych, czyli 2 428 złotych netto. 25% najgorzej wynagradzanych referentów (administracja państwowa) zarabia poniżej 2 880 złotych brutto. Na zarobki powyżej 3 900 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych referentów (administracja państwowa).
Ile zarabia referent biurowy?
Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Referent Biurowy wynosi 3 100 zł i jest o 1 600 zł niższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 2 273 złotych netto, na umowie zlecenie 2 342 złotych netto, na umowie o dzielo 2 678 złotych netto, a na umowie B2B 2 567 złotych netto.
Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Referent Biurowy jest świadczenia socjalne, dofinansowanie zajęć sportowych, dofinansowanie usług turystycznych oraz prywatna opieka medyczna. 28% osób pracujących na stanowisku: Referent Biurowy otrzymuje premię co miesiąc. >95% osób zatrudnionych na stanowisku: Referent Biurowy pracuje na podstawie umowy o pracę.