Strażak to zawód bardzo odpowiedzialny, nie byłoby więc w tym nic dziwnego, gdyby zarobki były wysokie. Jak jest w rzeczywistości? Pisaliśmy już o tym czym właściwie zajmują się strażacy, co należy do ich zadań i obowiązków. Poruszaliśmy także i temat samej rekrutacji na strażaka, zarówno do OSP czyli Ochotniczej Straży Pożarnej, jak i PSP czyli Państwowej Straży Pożarnej. Teraz czas na ostatnią, a zarazem bardzo istotną kwestię. Chodzi oczywiście o zarobki. Ile zarabia strażak? Na jakie wynagrodzenie może liczyć?
Praca strażaka – wymagania, obowiązki i jak wygląda
Co ma wpływ na twoje wynagrodzenie? Przede wszystkim twój staż pracy. Oczywiście, im krócej pracujesz, tym mniej masz doświadczenia i tym mniejszy będzie twój zarobek. Wraz z upływem lat, obywasz się ze swoim własnym zawodem, a twoje wynagrodzenie będzie wyższe i to nawet kilkukrotnie. Również kluczową rolę gra lokalizacja, w której pracujesz. Barman czy kelner zarobi znacznie więcej w barze w Warszawie, niż w jakiejś małej lokalizacji. To jednak wynika także z kosztów życia w dużym mieście, gdzie wynajem kosztuje naprawdę sporo pieniędzy i oddajesz na niego tak naprawdę ponad połowę swoich zarobków.
Jak jest w przypadku strażaków? Kwestia zarobów wśród mundurowych w Polsce jest zdecydowanie kwestią sporną. Jedni twierdzą, że zarabiają oni naprawdę niezłe sumy pieniędzy, inni, że nie jest to absolutnie zawód, który w jakikolwiek sposób ci się opłaci. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, ile zarabia policjant, strażak czy ratownik medyczny, należy się im całkowity szacunek za wykonywaną pracę. W końcu gdyby nie każdy z nich ludzie byliby w totalnej zagładzie. Pożaru raczej nie ugasisz polewając wodą z wiadra ogromnego ognia.
Ile zarabiają strażacy w Polsce? Zarobki strażaków
Serwis Wynagrodzenia.pl przeprowadził ankietę i z wyników ich raportu wynika, iż mediana zarobków zawodowych strażaków wynosi około 4 210 złotych miesięcznie brutto co daje około 3 055 złotych netto. Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana czyli średnia) na tym stanowisku wynosi 4 210 PLN brutto. Co drugi strażak otrzymuje pensję od 3 260 PLN do 5 440 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych strażaków zarabia poniżej 3 260 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 440 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych strażaków.
Musisz jednak pamiętać, że bardzo często mundurowi poza swoją standardową płacą mogą liczyć także na szereg różnych benefitów, które zwykle podnoszę pensję nawet o dwa tysiące złotych. Nie jest to więc mała kwota. Na jakie dodatki mogą liczyć strażacy? Przede wszystkim na dodatek do pensji z tytułu pełnienia służby w warunkach uciążliwych lub stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia. Ile wynosi taki dodatek?
- 5% (przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości),
- 10% (przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości),
- 15% (przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości),
- 20% (przy czwartym stopniu szkodliwości lub uciążliwości).
Ile zarabiają strażacy w Ochotniczej Straży Pożarnej? Zarobki strażaków w OSP
Jak sama nazwa wskazuje OSP, a PSP to nie to samo. OSP to Ochotnicza Straż Pożarna, natomiast PSP to Państwowa Straż Pożarna. Choć w teorii obie zajmują się tym samym, nie oznacza to, że wynagrodzenie również wygląda w ten sam sposób. Zarobki strażaków w Ochotniczej Straży Pożarnej różnią się znacząco. Strażak ochotnik nie otrzymuje standardowej pensji czy wypłaty, a tzw. ekwiwalent za udział w akcjach oraz szkoleniu pożarniczym. Wynosi on maksymalnie 1/175 przeciętnego wynagrodzenia za godzinę (stawka jest zależna od uchwały gminy, na której terenie działa dana jednostka OSP).
Według danych udostępnionych przez GUS w czwartym kwartale 2018 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 4863,74 zł brutto. Oznacza to, że ekwiwalent za udział w akcji ratowniczo-gaśniczej dla strażaków OSP wyniesie maksymalnie 27,79 zł za godzinę. Musimy jednak pamiętać, że ten ekwiwalent jest zwolniony z podatku dochodowego.