Wizażysta jest w dzisiejszych czasach zawodem, który interesuje wiele osób. Nic dziwnego – w końcu kto nie chciałby zarabiać na własnej pasji? O ile jest nią tworzenie oryginalnych, pięknych makijaży zarówno dziennych, jak i wieczorowych czy stylizacji na sesje zdjęciowe – to zawód wizażysty prawdopodobnie przypadłby Ci do gustu! Jak jednak sytuacja wygląda z zarobkami na tym stanowisku? Czy da się z tego utrzymać? A może warto byłoby założyć własny salon wizażu? Odpowiadamy poniżej!
Nie tylko malowanie! Kilka słów o zawodzie wizażysty
Wizażysta nieodłącznie kojarzy się z tworzeniem pięknego wyglądu twarzy wielu gwiazd czy osób, które chcą się nimi stać na chwilę podczas spotkania towarzyskiego czy innej okoliczności. Jest to zdecydowanie najważniejsza część pracy wizażysty – wykonywanie profesjonalnych makijaży dziennych, wieczorowych, przygotowywanie specjalnych stylizacji na sesje zdjęciowe czy wystąpienia sceniczne. Mniej oczywistą sprawą jest jednak obycie w temacie kosmetyków. Nie wystarczy mieć kilku ulubionych podkładów i tuszy do rzęs, które sprawdzają się w Twojej codziennej rutynie – jako wizażysta musisz być na bieżąco z wszelkimi trendami urodowymi.
Nowe kosmetyki wcale nie oznaczają konieczności ich zakupu i testu – jednak warto wiedzieć, co się dzieje w urodowym świecie i znać opinie innych osób obracających się w tych tematach. W ten sposób możemy uzbierać własną kosmetyczkę na potrzeby salonu. Co więcej, wizażysta musi stale dbać o podnoszenie swoich kwalifikacji i umiejętności. To, że dziś umie jeden makijaż, nie oznacza, że będzie się nim poslugiwał przez cały czas! Jego obowiązkiem jest zatem poszerzanie własnej wiedzy w dniu codziennym za pomocą kursów oraz szkoleń.
Wynagrodzenie wizażysty
Aby w ogóle rozważać sensowność tego zawodu, z pewnością warto zgłębić nieco aspekt finansowy. Ile właściwie zarabia wizażysta? Odpowiedź jest skomplikowana i najłatwiej powiedzieć: to zależy. Od czego?
- forma zatrudnienia – czy jest to umowa u pracodawcy, czy może własny salon albo freelance i zarobki na zleceniach? Pewnym jest, że więcej zarobić można jako freelancer, który przyjmuje klientki na swoich zasadach;
- wysokość stawki – wizażysta wizażyście nigdy nie będzie równy. Jeśli nie pracujesz na etacie, a jako freelancer-zleceniowiec, z pewnością będziesz musiał ustalić własne stawki na konkretne usługi, które mogą się diametralnie różnić;
- umiejętności i doświadczenie – nie mniej ważne są te dwa aspekty, ponieważ im więcej potrafisz i im większe masz doświadczenie, tym więcej w teorii powinieneś móc zarobić.
Nie da się jednogłośnie orzec, ile wynosi wynagrodzenie na stanowisku wizażysty, ponieważ nawet wśród salonów urody bywają przeróżne stawki dla pracowników. Im większa renoma miejsca, tym większej pensji można się spodziewać, jednak nie zawsze będzie to tak wyglądać. W przypadku przeciętnego salonu wizażu można oscylować wynagrodzenie w okolicach 2000 zł netto w ciągu miesiąca. Wielu wizażystów pracuje jednocześnie w salonie na etat i dorabia na zleceniach po godzinach wśród znajomych lub osób obserwujących konto na Instagramie/Facebooku. Jest to prosty sposób na zwiększenie swojego wynagrodzenia.
Jak zostać wizażystą?
Jeśli warunki finansowe spełniają Twoje oczekiwania i wiesz, że spełnisz się w tej roli, z pewnością zastanawiasz się, co właściwie trzeba zrobić, żeby zostać wizażystą? Otóż przede wszystkim trzeba mieć dużo cierpliwości. Wiele zależy od tego, czy i jakim portfolio dysponujesz – w ten sposób możesz pokazać swoje prace i pozwolić pracodawcy ocenić rzeczywiste umiejętności, a nie tylko te zasłyszane z Twoich słów. Warto zatem zbierać swoje prace od samego początku. Przydatne mogą okazać się także wszelkie szkolenia oraz kursy – bez nich bowiem nie masz możliwości legalnej pracy z klientami. W przypadku wizażysty nie ma potrzeby ukończenia studiów i posiadania wykształcenia wyższego, jeśli jednak chcesz poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty, jak najbardziej możesz tego wypróbować.