Praca w służbach mundurowych zdecydowanie nie należy do łatwych zawodów. Myśląc mundur widzimy bohaterskiego strażaka, policjanta, który pomaga przechodniom na pasach czy wojskowego, który każdego dnia naraża swoje życie i zdrowie dla dobra kraju oraz jego mieszkańców. Często pomijanym zawodem jest zawód tzw. klawisza czyli strażnika więziennego, który pełni rolę w służbach więziennych. Dlaczego o nim zapominamy? Pisaliśmy już o tym jak wygląda jego praca, jeśli to cię nie zniechęciło i nadal marzysz o tym zawodzie, czytaj dalej. Jak dostać się do służb więziennych? Odpowiadamy!
Praca w służbach więziennych, jako strażnik – jak to wygląda naprawdę?
Czytając wywiady, oglądając reportaże czy filmy z pewnością zauważysz, że praktycznie żaden „klawisz” nie wypowiada się przychylnie o swojej pracy. Z czego to wynika? Z ilości dramatycznych sytuacji, jakie muszą oni znosić na codzień. Z pewnością nie jest to ani łatwe, ani przyjemne. Musisz pamiętać, że w więzieniu nie siedzi nikt za niewinność, nie siedzą tam osoby łagodne, spokojne, które trzymają nerwy na wodzy. Niestety nie raz strażnik więzienny zostaje zaatakowany, zwyzywany czy opluty. W więzieniu dochodzi do prób samobójczych czy nawet udanych samobójstw. W nocy wielu skazanych wpada w rozpacz i w histerie. Kto to wszystko ogląda z pierwszego rzędu? Właśnie klawisz.
Nic w tym więc dziwnego, że ten zawód nie cieszy się sporą popularnością. Wielu strażników więziennych mówi wprost – biorą psychotropy lub inne leki na uspokojenie, chodzą do specjalistów (terapeuta, psycholog, psychiatra), w domu ich więcej nie ma niż są ze względu na ilość obowiązków, a na dodatek poza własnymi problemami z życia prywatnego, muszą wziąć sobie na głowę kolejny obowiązek, stres i nerwy. Z tego musisz zdawać sobie sprawę, jeśli faktycznie chcesz pracować w tym zawodzie i odnosić w nim „sukcesy”. Jeśli to cię nie zniechęciło, czytaj dalej.
Jak zostać klawiszem, czyli strażnikiem więziennym?
Wakatów w służbach więziennych jest naprawdę sporo, zatem warto korzystać z tej szansy. Jako klawisz masz tak naprawdę dwie opcje pracy: system jednozmianowy (od godziny 7:30 do godziny 15:30) lub wielozmianowy (od godziny 6:00 do 18:00 lub od godziny 18:00 do godziny 6:00 lub od godziny 7:00 do godziny 19:00 lub od godziny 19:00 do 7:00).
Kryteria przyjęć do służby w Służbie Więziennej:
Wymagania, jakie są stawiane kandydatom są podobne jak we wszystkich innych służbach mundurowych. Zgodnie z ustawą o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 r. w Służbie Więziennej, przede wszystkim musisz mieć conajmniej średnie lub średnie branżowe wykształcenie, polskie obywatelstwo, uregulowany stosunek do służby wojskowej, korzystać w pełni z praw publicznych oraz posiadać nienaganną opinię i przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Kluczowym elementem całej rekrutacji jest także dyskrecja. Dodatkowo w postępowaniu rekrutacyjnym będą punktowane: kierunek i stopień wykształcenia, posiadanie uprawnień instruktora sportów walki lub strzelectwa sportowego, tytułu ratownika lub ratownika medycznego oraz posiadanie prawa jazdy kategorii „C” lub „D”. Nie zapominaj także o zdolności zarówno fizycznej, jak i psychicznej do pełnienia funkcjo oraz rękojmie zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Jak wygląda proces rekrutacji?
Proces rekrutacji jest dość skomplikowany jednak z pewnością do ogarnięcia. Najpierw składasz wszystkie wymagane dokumenty, następnie czas na rozmowę. Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza zespół powołany przez kierownika jednostki organizacyjnej, w skład którego wchodzą: funkcjonariusz lub pracownik komórki kadrowej jednostki organizacyjnej, kierownik właściwego merytorycznie działu jednostki organizacyjnej, w którym kandydat ma pełnić służbę lub osoba upoważniona przez kierownika, w rozmowie może uczestniczyć psycholog.