Jeśli marzy ci się praca w służbie ochrony zdrowia z pewnością zastanawiasz się jak się dostać i jak wygląda praca w służbie zdrowia. Tak naprawdę cały ten proces jest bardzo trudny i musisz przyszykować się od razu na starcie na to, że z pewnością nie raz zarwiesz nockę nad książkami czy nie raz wypijesz uspokajającą melisę, która koniec końców i tak ci nie pomoże. Nie chcemy cię zniechęcać do tej pracy, wręcz przeciwnie. W służbach zdrowia są ogromne braki kadrowe i to może być dużą szansą dla ciebie! Gotowy? No to zaczynajmy!
Praca w służbie zdrowia – jak wygląda?
Zgodnie z badaniem Barometr zawodów dla 2020 r. lekarze stanowią deficytową grupę zawodową niemal w całej Polsce. Małe zarobki to nie jedyny powód dlaczego mamy w Polsce braki w ochronie służby zdrowia. Braki kadrowe powodują, że lekarze są przeciążeni i przemęczeni. Coraz więcej młodych osób ucieka z Polski za granicę, gdzie zarobki są znacznie większe. Mimo tych minusów studia medyczne wciąż są odbierane jako prestiżowe i dostać się na nie wcale nie jest tak prosto jak mogłoby się wydawać. To, jak będzie wyglądać twoja praca zależne jest także od profesji, którą będziesz wykonywać. Służba ochrony zdrowia to bardzo ogólne pojęcie.
Jakie zawody należą do służby ochrony zdrowia?
Do służby ochrony zdrowia zalicza się naprawdę sporo zawodów. Głównymi zawodami medycznymi są np. lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny. Prawnie uregulowane zawody to felczer lub ratownik medyczny, technik elektroradiolog, dietetyk, ortoptystka, ratownik medyczny, technik dentystyczny, technik farmaceutyczny, technik fizjoterapii i terapeuta zajęciowy. W Ministerstwie Zdrowia został przygotowany drugi już projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, przekazany do uzgodnień zewnętrznych w dniu 11 sierpnia 2008 r. Obejmuje on takie zawody jak: asystentka dentystyczna, dietetyk, fizjoterapeuta, higienistka dentystyczna, higienistka szkolna, instruktor terapii uzależnień, logopeda, masażysta, opiekunka dziecięca, opiekun medyczny, optometrysta, optyk okularowy, ortoptystka, protetyk słuchu, psychoterapeuta, ratownik medyczny, specjalista terapii uzależnień, technik analityki medycznej, technik dentystyczny, technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny, technik ortopeda, terapeuta zajęciowy.
Jak dostać się do służby zdrowia?
Tak naprawdę głównie chodzi o studia o kierunku medycznym. Te z pewnością nie należą do łatwych. Często możesz zaobserwować powielaną od lat sytuację. Masz wśród znajomych kogoś, kto ma rodziców lekarzy? Czy ta osoba również planuje iść w tym kierunku? Najpewniej tak, choć oczywiście nie jest to wymóg. Podobnie jest w twoim przypadku. Nie musisz mieć znajomości, aby coś osiągnąć. Pamiętaj, że wyniki na studiach i przejście przez uczelnię to jedno, ale odpowiedzialność za czyjeś zdrowie czy życie to już zdecydowanie bardziej zaawansowana sprawa. Osoby zainteresowane pracą w służbie zdrowia na stanowiskach medycznych powinny zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.
Studia medyczne – wymagania maturalne
Jeśli chcesz wybrać się na studia medyczne musisz pamiętać, że każda uczelnia ma swoje wymogi zwłaszcza jeśli chodzi o maturę. Właściwie im szybciej podejmiesz decyzję co do swojej przyszłości, tym lepiej. Oczywiście nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, z czego zdajemy sobie sprawę. Przyszli studenci kierunku lekarskiego muszą mieć świetne wyniki maturalne z co najmniej dwóch dodatkowych przedmiotów zdawanych obowiązkowo na poziomie rozszerzonym. Przedmioty, o których mowa, to:
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- matematyka.