gabinet masażu jak otworzyć

Każda decyzja związania z otwarciem własnego biznesu jest ważnym momentem w życiu człowieka. Odejście z etatu i rozpoczęcie pracy na własny rachunek to z pewnością coś, co nie zdarza się na co dzień! Nie każdy będzie miał wystarczającą ilość odwagi, by podjąć się takiego wyzwania – co więcej, niezbędny jest także pomysł, który będzie świadczył o sensowności podjętej decyzji. Niejednokrotnie przed wyborem tego typu stają masażyści: pracować dalej w miejscówce czy otworzyć własny gabinet? Dziś podpowiemy wam, dlaczego warto i jak iść drogą numer dwa. Jak otworzyć własny gabinet masażu?

Prywatny gabinet masażu. Jak otworzyć?

Przede wszystkim do założenia własnego biznesu w obrębie masażu niezbędne jest posiadanie wiedzy teoretycznej, odpowiednich szkoleń, praktycznego doświadczenia oraz pozwoleń.

gabinet masażu krok po kroku
fot. pixabay.com

Otwarcie własnego gabinetu masażu. Wiedza teoretyczna

Przygotowanie teoretyczne jest niezbędne na stanowisku masażysty. Choć nie jest niezbędne ukończenie żadnych studiów, to jednak należy znać podstawy z zakresu budowy ciała, by nie wyrządzić nikomu nieświadomie krzywdy podczas zabiegu. Coraz więcej miejsc podejmuje się ofert skierowanych do przyszłych masażystów, w tym między innymi szkoły zawodowe oraz techniczne, które przedstawiają możliwość uzyskania tytułu technika masażysty.

Znajdą się także prywatne placówki, które prowadzą kursy masażu, warto jednak pamiętać o tym, że trzeba posiadać odpowiednio udokumentowaną wiedzę, by w ogóle mieć możliwość wykonywania zawodu.

Otwarcie własnego gabinetu masażu. Wynajem lokalu

Drugą sprawą jest znalezienie odpowiedniego lokalu, który posłuży nam za gabinet, w którym przyjmowani będą pacjenci. Sprawia to nieco większy problem niż samo zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Zazwyczaj podejmowanym krokiem jest wynajem lokalu – to najwygodniejsze rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, którzy z reguły nie chcą kupować pomieszczenia.

Do całości należy jednak doliczyć kupno odpowiedniego sprzętu, w tym stołu do masażu czy wyposażenia poczekalni. To duża bariera, która niejednokrotnie blokuje realizację marzeń związanych z otwarciem własnego gabinetu masażu. Często jedyną decyzją, która pozwoli na obejście kłopotu, jest zasięgnięcie pożyczki.

Otwarcie własnego gabinetu masażu. Kwestie prawne

Aby w ogóle mieć możliwość prowadzenia własnego gabinetu masażu, trzeba posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Można to zrobić w prosty sposób, natomiast wszelkie kwestie związane z zakładaniem firmy warto zaciągnąć z wiedzy internetowej lub w Urzędzie Miasta albo Gminy. Pojawia się tutaj kolejny problem związany z kosztami działalności, a jest nim odprowadzanie ZUS’u.

Co więcej, trzeba liczyć się z tym, że wynajęty przez nas lokal musi być dostosowany do wymagań Sanepidu – to obowiązkowa pozycja, dzięki której możliwe jest otwarcie własnego gabinetu. Z pewnością najwygodniejszą opcją będzie wynajęcie lokalu, który już został wyposażony w niezbędny sprzęt oraz spełnia wszelkie wymogi sanitarne, jeśli jednak decydujesz się na załatwienie tego od zera na własną rękę, niezbędne będzie sprawdzenie wytycznych.

jak otworzyć gabinet masażu
fot. pixabay.com

Kto może otworzyć gabinet masażu?

Przede wszystkim osoba, która spełnia wszystkie powyżej wymienione cechy, czyli:

  • posiada odpowiednie wykształcenie i wiedzę teoretyczną pozwalającą na objęcie zawodu masażysty
  • swoje kwalifikacje i kompetencje może potwierdzić odpowiednim certyfikatem

Choć przedsięwzięcia może podjąć się każda osoba z ulicy, to jednak do pracy z pacjentami niezbędne będzie spełnienie warunków przedstawionych powyżej. Masażysta powinien, poza kursami, mieć doświadczenie w zawodzie. Oczywiście, można otworzyć własny gabinet masażu od razu po zdobyciu odpowiednich certyfikatów, jednak zdecydowanie łatwiej będzie zdobyć własnych klientów, jeśli wiedzę poprzemy doświadczeniem w innej firmie.

Sprawdź też, ile zarabia przeciętny masażysta – dzięki temu dowiesz się, czy opłaca Ci się podejmowanie decyzji związanej z objęciem tej konkretnej ścieżki zawodowej.