Jak się przebranżowić i wrócić na rynek pracy

Zmieniająca się sytuacja gospodarcza, postęp technologiczny i cyfryzacja spowodowały, że wiele procesów, które przez lata wymagały kontroli przeprowadzanej przez człowieka, obecnie wykonywanych jest przez maszyny. W wielu miejscach redukowane są etaty, ze względu na złą sytuację ekonomiczną firm. Często również po powrocie do pracy po dłuższej przerwie, nie czujemy się na zajmowanym wcześniej stanowisku zbyt komfortowo. We wszystkich tych sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być przebranżowienie się. Jak jednak tego dokonać i wrócić na rynek pracy z nowymi kwalifikacjami? Podpowiadamy.

Jak pracodawca może pomóc pracownikom przebranżowić się?

Aktualnie zachodzą pewne zmiany na rynku pracy, które wywołane są nie tylko przez kryzys gospodarczy, ale również postępującą automatyzację i cyfryzację. Dlatego na przykład w zakładach produkcyjnych, gdzie do tej pory powtarzalne i rutynowe czynności były przeprowadzane przez pracowników, coraz częściej montowane są roboty, które ich zastępują. W takiej sytuacji nierzadko dochodzi do masowych zwolnień. 

Pracodawca, który ceni sobie lojalnych i zaufanych podwładnych, może skorzystać z usługi, jaką jest outplacement FutureCollars. Polega ona na prowadzeniu szkoleń dla pracowników, których celem jest podniesienie ich kompetencji. Dzięki temu takie osoby mogą zostać przeniesione na inne stanowiska. Kursy pomogą im też w poszukiwaniu nowego zatrudnienia.

Jak pracownik może się przebranżowić?

Pracownik, który chce się przebranżowić samodzielnie, a więc stwierdza, że obecnie obrana ścieżka kariery nie jest dla niego odpowiednia z różnych przyczyn, chociażby finansowych, również może skorzystać z usługi outplacementu. W takim przypadku specjaliści najpierw analizują drogę zawodową takiej osoby, jej kompetencje, a także ewentualnie pożądane na rynku pracy predyspozycje. Na tej podstawie badają potencjał i dopasowanie do nowego, wybranego zawodu.

Takie działania często przeprowadzone są w przypadku osób, które chciałyby rozpocząć swoją karierę w branży IT. W takiej sytuacji specjaliści pomagają im w doborze odpowiedniego kursu, dzięki któremu zdobędą wymagane kompetencje. Mowa tutaj nie tylko o szkoleniach z programowania, ale również nauki języków obcych. Po zakończeniu nauki osoba będąca w trakcie przebranżawiania może liczyć na doradztwo w zakresie tworzenia CV czy profilu na portalach branżowych, a także przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki temu łatwiej jej będzie dotrzeć do pracodawców i zaprezentować swoje umiejętności.