Obecnie różnego rodzaju dane zbierane są przez niemal wszystkie przedsiębiorstwa, ponieważ odpowiednio opracowane, stanowią cenne źródło informacji. Żeby jednak były one przydatne, muszą być właściwie przetworzone i poddane wnikliwej analizie. Tymi działaniami zajmuje się analityka biznesowa. Coraz więcej osób jest zainteresowanych taką pracą. Jak jednak zacząć karierę w Business Intelligence? Podpowiadamy.
Jakie studia trzeba skończyć, żeby pracować w Business Intelligence?
Zwłaszcza osoby młode, które dopiero stoją przed wyborem kierunku studiów, powinny zastanowić się nad tym, czy interesuje je analityka biznesowa i czy chciałyby pracować w branży IT. Maturzyści, którzy są zainteresowani karierą w Business Intelligence powinni wybrać kierunki takie, jak informatyka, matematyka lub zarządzanie ze specjalizacją analizy danych.
Studenci, którzy ukończyli na przykład studia licencjackie lub inżynierskie, mogą zdecydować się na kontynuowanie nauki na powyższych kierunkach na drugim stopniu, czyli tzw. magisterce. Jednak zazwyczaj tylko wtedy kiedy ich studia pierwszego stopnia były w jakiś sposób związane z informatyką, matematyką czy analizą danych. Dla absolwentów szkół wyższych, którzy nie ukończyli technicznych lub informatycznych kierunków, a chcieliby zacząć karierę w Business Intelligence zostały stworzone różnego rodzaju studia podyplomowe, które pozwalają na uzupełnienie kwalifikacji.
Czy kursy IT pozwalają zacząć karierę w Business Intelligence?
Wiele osób, które ukończyły studia lub chcą się całkowicie przebranżowić już po kilku latach pracy, nie ma czasu na to, by ponownie uczęszczać na zajęcia na uczelni. W takim przypadku dobrą alternatywą są kursy IT dostępne na przykład na: https://futurecollars.com/kursy/business-intelligence/. Wybierając szkolenie przygotowujące do pracy w charakterze Business Intelligence Developera przez kilkanaście tygodni zdobywamy wiedzę i nabywamy praktyczne umiejętności niezbędne na tym stanowisku.
Uczestnicy takich intensywnych wielotygodniowych kursów IT poznają fundamenty analityki biznesowej, tworzą interaktywne raporty, dowiadują się jak przygotowywać i czyścić dane, a także jak je analizować. Uczą się, jak w praktyce wykorzystać język DAX, a także jak stworzyć spójny system wykorzystujący AI oraz uczenie maszynowe, który zautomatyzuje analizę danych, Dzięki takiemu szkoleniu zaczną tworzyć własne portfolio, które z pewnością przyda im się podczas rekrutacji na stanowisko Business Intelligence Developera. Jest to więc najszybszy sposób na rozpoczęcie kariery w tej branży.