jak zostać adwokatem
fot.pixabay.com

Każdy z nas marzy o idealnej pracy, która nie tylko spełni wszystkie jego oczekiwania, ale także i pozwoli na spokojne życie, bez martwienia się o finanse, zdolność kredytową, czas wolny i wiele więcej. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na studia prawnicze. Na świecie panuje opinia, że prawo pozwoli na kolosalne zarobki, wyjazdy na wakacje do pięciogwiazdowych hotelów i piękne apartamenty w centrum lub wille z basenem. Jak jest naprawdę? 

Studia prawnicze a zarobki

Ten, kto chce zostać adwokatem, musi udać się na studia prawnicze. Tego kroku absolutnie nie da się pominąć. Często w przypadku tego rodzaju szkoły wyższej, słyszy się, że podstawą są znajomości i bez tego, nie ma nawet sensu rozpoczynać edukacji. Choć w przypadku pierwszej pracy, takie znajomości są dużym plusem, podczas studiów nie mają one absolutnie żadnych plusów i nie przynoszą profitów. W przypadku, w którym nie nauczyłeś się na egzamin, po prostu profesor cię obleje, niezależnie od tego, kogo znasz czy jakie masz nazwisko. Tak więc, jeśli interesuje cię ten zawód i uważasz, że ten rodzaj pracy sprawi, że poczujesz się szczęśliwy i spełniony – aplikuj! Nic nie tracisz, a możesz naprawdę sporo zyskać.

jak zostać adwokatem
fot.pixabay.com

Na czym polega praca adwokata?

Czym tak właściwie jest praca adwokata? Przede wszystkim jest to osoba, która udziela pomocy prawnej swoim klientom, zarówno tym indywidualnym, jak i dużym czy małym firmom. Nie tylko reprezentuje on ich przed sądem czy urzędem, ale także może prowadzić cały proces, doradzić odpowiednie kroki czy nawet podjąć je za klienta. Od adwokata wymaga się więc kontaktu z ludźmi, odpowiedniego podejścia, dużej wiedzy i przede wszystkim cierpliwości. Nigdy tak naprawdę nie wiesz, kto przekroczy drzwi twojego gabinetu czy firmy, dla której pracujesz.

Jak zostać adwokatem? Studia

Punktem wyjściowym dla zawodu adwokata są oczywiście studia prawnicze, które jak zapewne wiesz wcale nie są łatwe. Zacznij więc od nauki w szkole średniej. Im wyższe będziesz miał stopnie oraz wyniki na maturze, tym większa szansa, że dostaniesz się na wymarzoną uczelnię, a także skończysz ją szybko i bezproblemowo. Wymagania co do konkretnej uczelni bywają różne. W Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim obowiązkowe jest zdanie matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytniego oraz dwa przedmioty na poziomie rozszerzonym. Do wyboru dostajesz: historię, geografię, łacinę, filozofie, kulturę antyczną lub wos. Oczywiście każdy z tych przedmiotów ma odpowiednią wagę.

Warto decyzję co do konkretnej uczelni podjąć w miarę jak najwcześniej. Jeżeli już na poziomie gimnazjum decydujesz się na zawód adwokata, zamiast zwykłej klasy, wybierz tą o profilu prawniczym, w której większy nacisk kładziony będzie właśnie na przedmioty takie jak wos, historia i język polski.

jak zostać adwokatem
fot.pixabay.com

Egzamin wstępny na aplikację adwokacką

Studia wybrane, aplikacja złożona, dostałeś się, co czeka cię dalej? Przede wszystkim bardzo dużo nauki. Po ukończeniu studiów prawniczych, konieczne jest przystąpienie do egzaminu wstępnego na tzw. aplikację adwokacką. Tutaj musisz złożyć już cały plik dokumentów m.in.:

  • kwestionariusz osobowy, czyli po prostu swoje dane (pesel, imie, nazwisko, nazwa uczelni, miejsce zameldowania/zamieszkania),
  • życiorys,
  • oryginał dyplomu ukończenia szkoły wyższej o kierunku prawniczym,
  • zdjęcia,

Po  jest podejście do egzaminu wstępnego, który składa się ze 150 pytań. Kandydat musi odpowiedzieć co najmniej na 100 punktów poprawnie, aby przejść do kolejnego etapu. Jeśli uda ci się zaliczyć egzamin musisz przygotować się na zebranie kolejnych dokumentów. Tym razem jest to wniosek o wpis na listę aplikantów, zaświadczenie o niekaralności oraz odpis dyplomu. Aplikacja adwokacka trwa 3 lata i zakończona jest egzaminem. W przypadku, w którym egzaminu nie zdasz, nie będziesz mógł pracować jako adwokat w przyszłości i konieczne będzie powtórne podejście do testu.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle zarabia psycholog?
Następny artykułIle zarabia adwokat?