analityk danych wynagrodzenie

Praca z komputerem w tych czasach stała się normą. W dużej mierze przyczyniła się do tego pandemia, która zmusiła wielu pracodawców do zderzenia się z nową rzeczywistością i przeniesienia biznesów do Internetu. To jednak świetna wiadomość dla tych, którzy potrafią analizować dane i wyciągać z nich wnioski, dzięki którym mają realny wpływ na zwiększanie zysków w firmie oraz eliminowanie potencjalnych błędów. To opis analityka danych – stosunkowo nowego zawodu, który cieszy się niesamowitą popularnością wśród pracodawców. Nic dziwnego – każda firma powinna posiadać taką osobę w swoim zespole. Co powinieneś wiedzieć przed podjęciem pracy na tym stanowisku? Jak zostać analitykiem danych? Odpowiadamy poniżej.

Analityk danych – czym się zajmuje?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, analityk danych to stanowisku zdecydowanie niezbędne w każdej firmie, która stawia na swój rozwój i poszukuje nowych możliwości na rynku. To osoba, której stanowisko pozwala na gromadzenie oraz bieżącą analizę najważniejszych danych marki i wykorzystywanie ich do sporządzania raportów, a wraz z nimi nowych strategii bądź udoskonalania istniejących. To w ten sposób można stworzyć zupełnie innowacyjne marketingowe rewolucje oraz biznesowe niuanse w firmie.

Analityk danych musi być profesjonalnie wyszkoloną osobą przez najlepsze osoby, ponieważ jego zakres wiedzy i jednocześnie obowiązków jest dość szeroki – musi umieć radzić sobie zarówno z matematyką, jak i informatyką oraz ekonomią. Wszystko naraz! Niezbędna będzie umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków na podstawie analizy danych. Stanowisko samo w sobie wymaga także umiejętności organizacji pracy, ponieważ to od tego zależy, czy uda nam się ogarnąć wszystkie obowiązki, co ma realny wpływ na powodzenie całej firmy. Analiza danych ma za zadanie poprawę sytuacji danej marki na tle finansowym a także biznesowym i marketingowym.

Praktyczna strona pracy w skrócie wygląda tak, że analityk danych wykorzystuje swoje umiejętności matematyczne do ustalenia nowych strategii, które pozwalają na zwiększenie dotychczasowych zysków w firmie. Codzienne obowiązki będą zatem obfitować w ocenę szans i ryzyka różnego rodzaju działań oraz sygnalizowania tego osobom za nie odpowiedzialnym. Jak wspomnieliśmy powyżej, analityk danych jest niezbędnym stanowiskiem w każdej firmie, ponieważ ma realny wpływ na rozwój i poprawę rentowności działań. Co więcej, praca ta polega nie tylko na szukaniu nowych rozwiązań, ale także na poprawie istniejących w postaci wyszukiwania błędów.

analityk danych studia
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać analitykiem danych?

Jak można się spodziewać, zostanie analitykiem danych to nie taka prosta sprawa. Niezbędne są tutaj konkretne umiejętności, które są następnie sprawdzane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a dopiero później nauka nowych rzeczy i wdrażanie ich w obrębie firmy. Najważniejsza będzie tutaj umiejętność przywiązywania wagi do szczegółów, a także analiza naukowych trendów. Co więcej, całość pracy toczy się przed komputerem, zatem logicznym jest, że trzeba umieć się nim posługiwać.

Jednak nie wystarczy tutaj jego włączenie i wyłączenie – trzeba mieć opanowany pakiet MS Office w małym paluszku, a wraz z nim pozostałe programy wspomagające ocenę działań prowadzonych dotychczas przez markę. W dużej mierze pracodawcy poszukują analityków danych, którzy posiadają wyższe wykształcenie z zakresu matematyki, ekonomii lub informatyki, a wraz z nim kilkuletnie doświadczenie na podobnym stanowisku. To z pewnością ułatwi podjęcie wymarzonej pracy o dobrym wynagrodzeniu, zatem warto się szkolić i inwestować we własne umiejętności.

analityk danych jak zostać
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie analityka danych

Podobnie jak w przypadku innych profesji, tak i analityk danych jest trudny do określenia pod kątem zarobków. Dużo zależy od miejsca pracy – jego prestiżu oraz miejscowości, w której się znajduje. Jeszcze więcej jednak – od długości stażu pracy oraz doświadczenia, ponieważ to te aspekty wpływają bezpośrednio na wysokość wynagrodzenia. Aktualnie jednak na stanowisku analityka danych można spodziewać się pensji w wysokości od 2 do 10 tysięcy złotych w skali miesiąca.