Kariera architekta wymaga nie tylko zdolności matematycznych, ale również talentu do rysowania i kreatywności, dlatego przyciąga do siebie tak wiele młodych osób. Aby zostać architektem, nie wystarczy jedynie ukończyć studiów, a cały proces może wydawać się skomplikowany i przytłaczający, jednak w rzeczywistości jest to o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać.
Jak zostać architektem?
Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, aby rozpocząć tę karierę ukończenie studiów I stopnia uzyskując tytuł inżynier architekt, a następnie studiów drugiego stopnia uzyskując tytuł magister inżynier architekt. Podczas rekrutacji brane są pod uwagę głównie przedmioty ścisłe najczęściej matematyka, fizyka, czy chemia. Różne uczelnie mogą mieć różne wymagania rekrutacyjne, jednak rozszerzona matematyka wymagana jest w znacznej większości z nich ze względu na to, że w pracy architekta liczne obliczenia są nieuniknione, a błąd w działaniu może sprawić, że powstała konstrukcja będzie stanowić zagrożenie dla życia osób znajdujących się w jej pobliżu. Po ukończeniu studiów absolwenta czekają dwuletnie praktyki, które zakończą się państwowym egzaminem, składającym się z części ustnej i pisemnej i odbywającym się przed Okręgową Izbą Architektów. Aby oficjalnie zostać architektem i móc pełnić ten zawód, musisz zostać wpisany do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie będziesz zobowiązany wpłacać comiesięczną składkę.
Jaką specjalizacje wybrać?
W zależności od tego, jaką specjalizacje wybierzesz, czekają cię inne możliwości, zadania i oferty pracy, dlatego dobrze zastanów się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przy wyborze specjalizacji należy kierować się swoimi preferencjami i umiejętnościami, ponieważ różne specjalizacje wymagają wiedzy na konkretne tematy np. architekt krajobrazu musi posiadać wiedzą o gatunkach roślin, aby móc sprawnie projektować m.in. parki, ogrody i skwery. Oprócz tego inne kierunki rozwoju to np. architekt wnętrz, architekt ruralista, czy architekt urbanista. Twoje możliwości dotyczące wyboru specjalizacji różnią się również w zależności od tego, jaką uczelnie wybierzesz, np. na Uniwersytecie Wrocławskim do wyboru są: Architektura i Urbanistyka, Projektowanie Przestrzeni Miejskich oraz Architektura i Ochrona Zabytków.
Czy zawód architekta jest odpowiedni dla mnie?
Studia architektoniczne nie należą do łatwych, dlatego przed podjęciem decyzji o wybraniu tego kierunku należy dokładnie się zastanowić. O wiele trudniej będzie ci uczestniczyć w zajęciach i przyswajać wiedzę, jeśli studia są dla ciebie zbyt trudne lub zwyczajnie nieinteresujące. W pracy architekta bardzo ważne są umiejętności matematyczne, więc jeśli rozważasz ten kierunek tylko ze względu na jego artystyczny aspekt, to może on nie spełnić twoich oczekiwań. Nie oznacza to, że umiejętność rysowania nie jest ważna w tym zawodzie. Bez odpowiednich umiejętności artystycznych dostanie się na studia, będzie bardzo trudne, dlatego wiele osób decyduje się na lekcje rysunku. Niestety praca architekta często mija się z wyobrażeniami osób nią zainteresowanych. Wymaga ona przede wszystkim spędzenia wielu godzin przed ekranem komputera, używając programów projektowych oraz obliczając koszty budowy. Co więcej, wiele osób podejmują tą tę pracę marzy o tworzeniu pięknych i imponujących projektów, jednak często ambicje architekta wybiegają poza możliwości i oczekiwania klienta, który najprawdopodobniej ma już wizję artystyczną, a od architekta oczekuje jedynie pomocy w jej zrealizowaniu. Często zdarza się również, że klient chciałby zrealizować zaproponowany mu projekt, jednak okazuje się on zbyt kosztowny. Praca architekta może być pasjonująca i satysfakcjonująca, jednak podejmując się jej należy pozostać realistą i pamiętać o tym, że jak każda inna praca, ma ona zarówno wady, jak i zalety.
Jak naprawdę wygląda praca architekta?
Praca architekta polega głównie na projektowaniu wnętrz i przestrzeni miejskich takich jak budynki, czy parki. Architekt ma za zadanie m.in. tworzyć projekty, obliczać koszty, nadzorować przebieg budowy i prowadzić konsultacje z klientem. Znaczna większość obliczeń, a nawet część tworzenia projektów wykonywana jest przy pomocy programów komputerowych, a część pracy, którą należy wykonać ręcznie wymaga precyzji, cierpliwości i umiejętności. Praca nad jednym projektem często trwa wiele miesięcy i wymaga wielu zamian i poprawek, dlatego zdecydowanie jest to zawód dla osób wytrwałych.