fot.unsplash.com

Czy kiedykolwiek chciałeś zostać automatykiem lub nadal masz na to ochotę ale nie wiesz, od czego zacząć ani jak sie do tego zabrać? Jeśli odpowiedź brzmi tak to nie musisz już sobie tym zaprzątać głowy bo zrobiliśmy to za ciebie. Przeczytanie tego obszernego artykułu sprawi, że poznasz odpowiedź na każde z nurtujących cie pytań i wątpliwości. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał zamiar móc przedstawiać się tytułując się jako „inżynier automatyk” tuż przed wypowiedzeniem swojego nazwiska to musisz ukończyć studia na tym kierunku, są to studia inżynierskie pierwszego stopnia oraz tak zwane po inżynierskie inaczej magisterskie studia drugiego stopnia.

Dzięki nim zdobędziesz wystarczającą praktykę oraz wiedzę, by rozpocząć pracę w branży automatycznej. Do tego potrzebujesz też obszerne doświadczenie na wielu płaszczyznach takich jak elektryka, elektronika, pneumatyka, mechanika maszyn, robotyka czy mechatronika, którego możesz nabyć na przykład odbywając staże w fabrykach produkcyjnych czy biurach projektowych projektujących maszyny. Aby zostać automatykiem, powinieneś mieć umiejętności manualne, zmysł techniczny, konstruktorski, jak również doskonale posługiwać się komputerem, na którym wykonywać będziesz zdecydowaną większość prac projektowych.

fot.unsplash.com

Praca automatyka – Co musisz wiedzieć jeśli chcesz zrobić kariere

Na samym początku warto zaznaczyć, że swoją przygodę z automatyką możesz zacząć już będąc w dość młody wieku bo udając się do szkoły średniej ukierunkowanej na kształcenie młodych adeptów sztuki jaką niewątpliwie jest automatyka. Na terenie naszego kraju istnieje wiele szkół technicznych profilowanych nastawionych właśnie na tę zawód. Są to kierunki takie jak Technik Automatyk. Podczas pięciu lat kształcenia w wyżej wymienionej placówce możesz nauczyć się wielu przydatnych umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną która pomoże ci się odnaleźć kiedy zapragniesz dalej podnosić swoje kwalifikacje lub Jeśli zechcesz podjąć pracę zarobkową jako automatyk już w życiu dorosłym. Specjalnie dla ciebie sprawdziliśmy jaką ofertę przygotowała dla ciebie szkoła ZS3 w Zabrzu:

Technik automatyk

„Technik automatyk to nowoczesny i atrakcyjny zawód. Automatyka zajmuje się zagadnieniami sterowania procesami przemysłowymi ograniczając w nich udział człowieka. Stosowana jest wszędzie tam, gdzie procesy są uciążliwe, wymagają ogromnego wysiłku lub dużej precyzji i dokładności. Dziś trudno sobie wyobrazić zakłady produkcyjne bez maszyn i robotów. To właśnie automatycy zajmują się projektowaniem, montażem i uruchamianiem linii produkcyjnych, dbają również o to, aby działały one prawidłowo.

Technik automatyk może pracować w różnych gałęziach przemysłu, motoryzacyjnym, elektromaszynowym, lotniczym, włókienniczym, spożywczym, w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym, w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, napraw urządzeń i instalacji automatyki. Znajduje również zatrudnienie w placówkach serwisujących układy instalacji automatyki, maszyny i urządzenia, w stacjach serwisowych i diagnostycznych.

fot.unsplash.com

Po ukończeniu szkoły, technik automatyk będzie miał wiedzę z zakresu elementów i urządzeń automatyki i sterowania, pneumatyki oraz hydrauliki siłowej, wiedzę dotyczącą maszyn i urządzeń elektrycznych. Zdobędzie również wiedzę z zakresu programowania sterowników przemysłowych PLC, sterowania systemów oraz dotyczącą zagadnień utrzymania ruchu. Nauczy się diagnozowania usterek i ustalania ich przyczyn oraz realizacji napraw zgodnie z określonymi standardami i dokumentacją techniczną.”

Jednakże jeśli myślisz, że zrobienie szkoły średniej kierunkowej wystarczy, by zostać pełnoprawnym automatykiem, to niestety tak nie jest. Droga automatyka przypomina drogę samuraja, który idzie krętą i wyboistą ścieżką na której codziennie spotykają go nowe problemy i wątpliwości z którymi poradzić sobie może tylko jeżeli w pełni oddał i poświecił swoje życie dla harmonii i samodoskonalenia zawodowego.