fot.unsplash.com

Marzy ci się praca za barem? Ruch, harmider, krzyki i setki osób, które oczekują od ciebie drinka? Brzmi super? Praca barmana jest dla ciebie! Choć wydaje się to prosty zawód, do którego właściwie nie musisz mieć żadnego doświadczenia, wcale tak nie jest. Właśnie dlatego dziś opowiemy ci krok po kroku, jak zostać barmanem. Nie jest to bardzo skomplikowane, z pewnością poradzisz sobie bez notatek, aczkolwiek warto wiedzieć, na co się szykować. 

Praca barmana – na czym polega? Obowiązki barmana

Powinniśmy wyjaśnić sobie już na samym starcie, że praca za barem nie jest dla każdego. W takim lokalu często panuje zamieszanie, jest duszno, wokół unosi się dym papierosowy, ludzie przekrzykują się nawzajem, przepychają, aby dostać się do lady, a następnie będą ci machać banknotem tuż przed nosem, bylebyś tylko obsłużył ich jak najszybciej. Mimo to istnieje wiele osób, które nie tylko się w tym odnajdują, ale także i nie wyobrażają sobie zamienić tej pracy na żadnej innej. Barman to nie tylko młody student, który szuka opcji na dorobek, ale także i osoby starsze.

fot.unsplash.com

O prace w gastronomi nie jest trudno, właściwie większość ofert dla osób młodych pochodzi z lokali gastronomicznych. Musimy jednak zaznaczyć, że barman, kelnerka czy nawet osoba, która po prostu nalewa piwo do kufla to wiele absolutnie różnych od siebie zawodów. To, że sprawdzasz się na zmywaku, nie od razu oznacza, że będziesz dobrym barmanem i oczywiście działa to także i w drugą stronę. Mimo ogólnie panującego przekonania, że gastronomia to praca dla absolutnie każdego, zwłaszcza jeśli nic nie potrafisz robić, nie masz skończonej edukacji czy żadnego doświadczenia, wcale tak nie jest. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. W końcu nikt nie rodzi się z umiejętnością komponowania alkoholi.

Jak zostać barmanem? Kursy barmańskie

Aby zostać barmanem i pracować w tym zawodzie, konieczne jest zrobienie kursów barmańskich. Może je zrobić każdy, kto skończył 18 lat (w Ameryce jest to 21 lat). Od czego warto zacząć jeśli czujesz, że to właśnie zawód dla ciebie? Od eksperymentów w domu. W sieci dostępnych wiele ciekawych przepisów na drinki. Możesz także zakupić podstawowy kurs barmański, który pozwoli ci na dostęp do wielu różnych kompozycji. Zaproś do siebie znajomych, zakup wymagane alkohole i dodatki i zacznijcie testować. Łączycie przyjemne z pożytecznym, aż grzech nie skorzystać, prawda?

Gdy wiesz już, że kręci cię to i tworzenie drinków sprawia ci dużo radości, pójdź o krok dalej. Wpisując frazę „kursy barmańskie” w sieć, dopisz miasto, które cię interesuje i przeglądaj oferty. Jest ich naprawdę sporo zatem na pewno znajdziesz coś w niedalekiej odległości od twojego miejsca zamieszkania. Ile przyjdzie ci zapłacić? Ceny sa naprawdę różne. Podstawowe, proste kursy znajdziesz już za 100 złotych, te bardziej zaawansowane to koszt 1500 złotych. Czy to się opłaca? Tak! Barman naprawdę nie zarabia mało. Musisz pamiętać, że to jest inwestycja, a nie zbędny wydatek, bez którego możesz stanąć za barem. Co dalej?

fot.unsplash.com

Pierwsza praca na barze, czyli jak nie dać się gastronomi

Musisz pamiętać, że twoja pierwsza praca na barze nie będzie od razu idealna i wspaniała. Często restauracje czy bary, nie mogą sobie pozwolić na wpuszczenie niedoświadczonego barmana od razu do lokalu, tak aby ten obsługiwał gości. Jest to zrozumiałe, choć irytujące. Z jednej strony pochłonąłeś tyle wiedzy i informacji, chcesz ja teraz wykorzystać, a z drugiej rozumiesz, że na pewno zdarzy ci się jeszcze popełnić błąd czy nalać jakiegoś składniku za mało lub za dużo.

Z początku może zdarzyć ci się, że otrzymasz stanowisko tzw. barbacka, który jest asystentem barmana. Szkolisz się pod jego okiem, wykonujesz wszystko to, na co on nie ma czasu. Donosisz towar, zbierasz stertę naczyń, kroisz cytryny czy podajesz mu drinki. Choć wydaje się to niewdzięczne stanowisko, cierpliwości. Nie od razu Rzym zbudowano, prawda? Głowa do góry i nie zapomnij o determinacji!