Praca doradcy klienta, choć nie jest bardzo trudna, z pewnością nie należy do najłatwiejszych zawodów. Zastanawiasz się, czy będzie to coś, w czym się odnajdziesz? Jakie są wymogi na to stanowisko? Na czym właściwie polega ta praca? Co będziesz musiał robić? Jak zostać doradcą klienta? Na te wszystkie pytania dziś odpowiadamy!
Znajdź odpowiedni zawód dla siebie!
Szukając dla siebie odpowiedniego zawodu z pewnością przeglądasz OLX, grupy na facebooku, pracuj.pl czy inne strony z ogłoszeniami o pracę. Ogłoszeń jest tam naprawdę sporo. Skąd masz więc wiedzieć co będzie dla ciebie idealne? Tak naprawdę jest to metoda prób i błędów i niestety nie da się tego zrobić w inny sposób. Być może od dziecka marzyłeś o pracy strażaka, policjanta czy też programisty. Marzenia to jedno, a predyspozycje i rzeczywistość to coś zupełnie innego. Nawet jeśli na ten moment praca strażaka wydaje ci się być interesująca i wydaje ci się, że jest to zawód, który chciałbyś wykonywać przez całe swoje życie, jest duża szansa na to, że dopiero praca jako strażak, zweryfikuje to, czy faktycznie się do tego nadajesz. Jeżeli pracowałeś za młodu w gastronomi jako kelner czy barman z pewnością wiesz, ze nie zawsze jest tak, jak mogłoby się nam wydawać i niestety często dopiero sama praca weryfikuje to, jak ciężki zawód to jest.
Jak zostać doradcą klienta?
Tak naprawdę, aby zostać doradcą klienta, nie potrzebujesz dużo. Ogłoszeń jest naprawdę sporo a wymogów nie jest dużo. Liczą się głównie twoje chęci oraz charakter. W tej pracy musisz mieć naprawdę sporo cierpliwości, wyrozumiałości oraz empatii. Na klientów będziesz trafiał naprawdę różnych i to od ciebie zależy czy wyjdą oni ze sklepu zadowoleni i powrócą do niego na następne zakupy czy też będą kompletnie niezadowoleni z obsługi i juz więcej nie postawią tam nogi. Oczywiście, trafisz w swojej pracy także na klientów, z którymi nie będziesz w stanie nawiązać żadnego normalnego kontaktu. Trafisz na osoby, które będą się chciały z tobą wykłócać czy będą chciały za wszelką cenę udowodnić ci, że się mylisz i nie masz racji i jest to zupełnie normalne. Mimo to to ty musisz uspokoić te osoby, wytłumaczyć im wszystko czy w najgorszym wypadku poprosić o pomoc kierownika sklepu.
Czy do pracy jako doradca klienta potrzebujesz jakiegoś specjalnego wykształcenia? Nie. Możesz się zatrudnić w tym zawodzie zarówno po liceum, jak i po technikum. Czasami wymagane może być wykształcenie średnie, ale nie jest to reguła. Wiele tak naprawdę zależy od tego, w jakim sklepie chcesz pracować. Przykładowo: zatrudniając się w sklepie, do którego klienci udają się, aby zakupić laptop czy też komputer, warto abyś miał o tym pojęcie. W tym przypadku technikum o profilu informatycznym będzie bardzo dużym atutem. Bez wiedzy w danej dziedzinie może być ci naprawdę ciężko. Samo nauczenie się czegoś to nie jest problem. Liczy się to, czy jest to coś, co cię interesuje, jeżeli nie, to nauka będzie ci przypominała czasy szkolne kiedy to niechętnie, ale z przymusu musiałeś nauczyć się wzorów skróconego mnożenia, całek, zadań z chemii czy też uczyć się o biologi mimo tego, że wcale cie to nie interesuje.
Praca jako doradca klienta – czy będzie dla ciebie odpowiednia?
Tak naprawdę, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie, wystarczy zrobić ładne CV, a następnie zacząć je wysyłać do miejsc, które aktualnie poszukują pracownika i jedyne co ci pozostaje to czekać na telefon. Pamiętaj, że CV to pierwszy kontakt, jaki twój potencjalny pracodawca ma z tobą. Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia, jeśli chodzi o pracę, opisz swoje zainteresowania, pasje czy też hobby. W CV dobrze wygląda także wolontariat, który możesz pełnić np. w schronisku dla zwierząt, domu spokojnej starości, domu samotnej matki itp. Nie zapomnij wspomnieć o swojej edukacji, opisz jaki profil w liceum czy technikum wybrałeś, dlaczego go wybrałeś itp. Jeśli chcesz więc spróbować swoich sił w zawodzie doradcy klienta, jak najbardziej cię do tego zachęcamy. Nic to nie kosztuje, a kto wie, być może będzie to coś, w czym się odnajdziesz i ta praca przyniesie ci wiele radości, ale także i godziwą wypłatę.