fot.unsplash.com

Jeśli interesuje cię sytuacja rynkowa i czujesz, że dobrze radzisz sobie z liczbami czy też analizą i interpretacją danych to na pewno zastanawiałeś się nad zawodem ekonomisty. Droga do zastania ekonomistą nie należy do najłatwiejszych – profesja ta wymaga od nas wielu umiejętności twardych jak i miękkich. Nie każdy nadaje się na bycie ekonomistą – analiza danych i statystka może nie podobać się typowemu humaniście. Dla kogo więc nadaje się zawód ekonomisty i jak nim zostać? Odpowiadamy!

Jak zostać ekonomistą?

Do pracy w tym zawodzie niezbędne będzie nam ukończenie studiów na kierunku związanym z ekonomią. Bez posiadania ukończonych studiów wyższych możemy zapomnieć o pracy w tej branży – są one niezbędne do potwierdzenia posiadanych przez nas umiejętności i zdobycia specjalistycznej wiedzy której się od nas wymaga w zawodzie ekonomisty. Oprócz tego dobry ekonomista musi posiadać niemałą wiedzę z zakresu świata finansów. Wszystko po to, aby w przyszłości móc pomóc biznesowi, czy też indywidualnej jednostce która go zatrudnia.

fot.unsplash.com

Może się zdarzyć też tak, że o naszą pomoc w analizie rynkowej poprosi jakiś polityk! Wtedy z pewnością możemy liczyć na niemałe wynagrodzenie! Wiedza na temat obecnej sytuacji i problemów gospodarczych a także ekonomicznych jest czymś, bez czego sobie nie poradzimy. Nie wszystkiego nauczymy się na studiach, więc wiele wiedzy musimy zdobywać na własną rękę i po prostu być zainteresowani wykonywaniem tego zawodu. O naszą pomoc klient może poprosić również jeśli chodzi o znajomość rynku, czyli wiedzę na temat tego jak rynek działa i wytłumaczenie naszemu klientowi obecnej sytuacji gospodarczej.

Co jeszcze jest ważne w pracy ekonomisty?

Praca ekonomisty jest zawodem w którym będziemy musieli oprócz wiedzy czysto teoretycznej posiadać też wiedzę praktyczną. Możemy ją zdobyć na stażu czy też praktykach w różnych firmach. Wszystko to w celu poprawienia naszej sytuacji na rynku pracy. Ze względu na to, że ekonomista dzisiejszych czasów nie pracuje na kartce papieru wymagana od nas będzie znajomość obsługi komputera. Często będziemy korzystali z różnych specjalistycznych programów do wykonywania pracy w tym zawodzie. Jeśli chcemy pracować z firmami czy też klientami międzynarodowymi ważna będzie też znajomość języka angielskiego.

Nie wystarczy nam on tylko na poziomie komunikatywnym, ważna będzie znajomość odpowiedniego słownictwa technicznego. Osoba pracująca w tej profesji musi też na własną rękę interesować się zmianami zachodzącymi w gospodarce i na rynku ekonomicznym. Następnie jego zadaniem będzie szukanie zależności między danymi i odpowiednia ich interpretacja. Dopiero kogoś, kto jest w stanie przedstawić dane w sposób zrozumiały dla klienta możemy nazwać dobrym ekonomistą.

fot.unsplash.com

Jaki musi być dobry ekonomista?

Kluczowa będzie ciekawość świata i posiadanie wiedzy na temat gospodarki globalnej – w końcu wpływa ona bezpośrednio na sytuację gospodarczą w naszym kraju. Ważne jest więc interesowanie się na własną rękę tym, co się dzieje na całym świecie i jakie zjawiska zachodzą na całym globie. To pozwoli nam na wykonywanie pracy na jak najwyższym poziomie, z czym oczywiście wiążą się wysokie zarobki.

Analityczny umysł i zdolność do logicznego myślenia to podstawowe umiejętności jakie musi posiadać każdy ekonomista. Bez nich możemy sobie nie poradzić z pracą w tej branży. Bez wątpienia zestaw zdolności który posiada ekonomista jest unikatowy i nie każdy byłby w stanie ten zawód wykonywać. Jeśli jednak ty jesteś osobą która odpowiada opisowi dobrego ekonomisty, to znaczy posiadasz zdolności matematyczne, logiczne jak i analityczne, a oprócz tego jesteś spostrzegawczy nie masz problemów ze skupieniem się – praca ekonomisty może być czymś właśnie dla ciebie!