Każdy z nas od małego chciał kimś być i miał swój wymarzony zawód. Dla jednych było to zostanie lekarzem, inni widzieli siebie na salach sądowych jako prawnika, no i jesteś ty – wymarzyłeś sobie dbać o wygląd czyichś włosów, bo od małego podobała ci się zabawa włosami w każdy możliwy sposób i teraz chcesz zamienić słowa w czyny. Zastanawiasz się, jak zostać fryzjerem? Przeczytaj i się przekonaj!
Jak zostać fryzjerem?
Bez zamiłowania do tego zawodu ani rusz. Jednak najważniejsza jest szkoła. Najczęstszym wyborem dla fryzjerów są szkoły zawodowe, technikum fryzjerskie a także szkoła policealna. Takie szkoły są praktycznie w każdym mieście. Jednak ukończenie takich szkół nie tylko zapewnia przygotowanie do zawodu, ale także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Po drugie trzeba faktycznie chcieć to robić i mieć do tego pasję i serce, no i przede wszystkim umiejętności. Jeśli masz dwie lewe ręce do wykonywania fryzur, to nie licz na to, że w ciągu czterech lat nauki w technikum nauczą cię jak robić fryzury na miarę mistrzów fryzjerstwa. Do tego potrzeba zdolności manualnych, kreatywności i wyczucia, bo przecież nie chcemy, żeby nasz przyszły klient wyszedł z głową na pół wygoloną. No, chyba że lubisz wybiegać w przyszłość i być trendsetterem.
Ścieżki przygotowujące do zawodu fryzjera
Nauka w zależności od szkoły może trwać od dwóch do pięciu lat. Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa trzy lata, natomiast w technikum – pięć. Osoby, które decydują się na zawód fryzjera po ukończeniu liceum mają okazję do skorzystania ze szkół policealnych, które trwają dwa lata. Szkoły nie tylko różnią się między sobą długością kształcenia, ale także ilością odbytych praktyk. Część przyszłych fryzjerów decyduje się na wybór szkoły branżowej ponieważ uważa, że tam nauczyciele kładą większy nacisk na praktyczną naukę zawodu, a znowu druga część woli iść do technikum i szkół policealnych, gdzie nie tylko wyuczą się zawodu, ale także przystąpią do egzaminu dojrzałości, co też pomoże otworzyć im drogę do kontynuowania edukacji na wyższych szczeblach.
Praktyki a jakość nauki
Przy wyborze szkoły, do której będziemy uczęszczać, warto też przeczytać opinie na temat szkoły. Jest wiele szkół, które ogłaszają się najlepszymi szkołami fryzjerskimi, a jakość nauki na praktykach sięga zera. W tym celu warto wpisać sobie nazwę szkoły w przeglądarkę i sprawdzić, co piszą o niej byli uczniowie i jakie zrobiła na nich wrażenie. Jeśli opinie nie są pochlebne, to szkoda czasu na naukę w takim miejscu. Przecież nie chcesz przychodzić na praktyki tylko po to, żeby nauczycielka pokazała ci jak zrobić pasemka na szamponie, bo szkoda jej oksydantu. A za rok będzie ci pokazywać jak się kręci wałki na suchych jak drut włosach. Znajdź taką szkołę, gdzie nauczyciele są w sanie nauczyć cię czegoś porządnego, a nie wymagać od ciebie robienia fryzur na poziomie mistrza fryzjerstwa. To nie oni będą zdawać egzamin praktyczny i teoretyczny, tylko ty. Praktyki są po to, aby nauczyciel cię nauczył w taki sposób, żebyś zapamiętał to do końca życia, a nie tylko na osiem godzin.
Ostatni prosta – egzamin zawodowy
Absolwenci szkół branżowych I stopnia, techników i szkół policealnych o profilu fryzjerskim przystępują do egzaminu zawodowego, który jest przeprowadzany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Egzamin składa się z dwóch części – część teoretyczna i praktyczna.
Na pisemnej mamy czterdzieści pytań typu a b c d, z czego tylko jedna jest poprawna. Czas takiego egzaminu to sześćdziesiąt minut. Natomiast jeśli chodzi o część praktyczną czas trwania został wydłużony do stu osiemdziesięciu minut. Przed wykonaniem zadania praktycznego każdy przystępujący ma dziesięć minut na zapoznanie się z treścią zadania.
Aby zdać egzaminy, należy mieć z części teoretycznej minimum 50% czyli 20 punktów, za praktycznej 75%. Każdy mniejszy procent od tych wyżej wymienionych oznacza niezdanie egzaminu. Jeśli nie uda się zdać egzaminów za pierwszym razem, zostanie wyznaczony nowy termin. Przeważnie egzaminy mają dwie sesje. Sesja zimowa odbywa się w styczniu, a sesja letnia w czerwcu.
Kto może zostać fryzjerem?
Teoretycznie? Każdy. Jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Zawód ten jest o tyle ciekawy i piękny, co trudny i wymagający. Praca nie raz wypada w soboty i niedziele i każde inne święto typu sylwester. Trze być cały czas pod telefonem, bo zawsze się znajdzie jakaś klientka, która za późno zda sobie sprawę z tego, że nie umówiła się na wizytę, a jutro ma wesele kuzynki.
Fryzjerstwo nie jest dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Większość dnia fryzjer spędza stojąc na nogach z uniesionymi rękami ku górze. Praca ze środkami chemicznymi też nie jest dobra. Stały kontakt z mieszankami farb, utleniaczami czy też rozjaśniaczami może doprowadzić do reakcji alergicznych i poparzeń skóry, kiedy jest ona nieodpowiednio zabezpieczona. Trzeba też uważać na alergie, bo jest mnóstwo rzeczy, które mogą wywołać efekty uboczne. Dlatego jeśli jesteś alergikiem, bądź nie masz pewności czy jesteś na coś uczulony – sprawdź i potem decyduj, czy jest to odpowiedni zawód dla ciebie i dasz radę podołać takiemu wyzwaniu.