fot.unsplash.com

Górnik to nie prosty zawód. Nie tylko się namęczysz, ale także i jesteś w tzw. grupie ryzyka. Z tego powodu coraz więcej osób rezygnuje z górnictwa i wybiera raczej wygodne posady w korporacjach czy innych biurach. Jeśli jednak chcesz pójść w ślady swojego dziadka czy wujka, usiądź na spokojnie i czytaj. Przeprowadzimy cię krok po kroku, tak abyś pod koniec tego artykułu dokładnie wiedział co masz robić, gdzie się udać i co na ciebie czeka tam na dole w kopalni. Zaczynamy? 

Praca górnika – jak wygląda. Co będzie na ciebie czekać po zjeździe na dół do kopalni?

Praca górnika nie jest łatwa, ani przyjemna. Zazwyczaj górnik kojarzy nam się ze starszym, brudnym panem w podartej koszulce, rozpiętej koszuli i kilofie w ręku. Choć lata temu może i taktycznie tak to wyglądało, wszystko poszło do przodu i teraz rzeczywistość jest zupełnie inna. Górnik nie chodzi z kilofem i nie kopie przez kilometry tunelu. Ma od tego maszyny. Wydobywanie surowców, a zwłaszcza węgla kamiennego to proces bardzo złożony, długotrwały i krótki. Kilka uderzeń kilofem z pewnością nie wystarczy. Warto więc wiedzieć, że poza pracownikami stricte fizycznymi, na kopalni znajdziemy także szereg osób, które mają pokończone specjalistyczne kursy i operują maszyny, które z pewnością ułatwiają wszystkim wokół pracę.

fot.unsplash.com

Dużo osób rezygnuje z zawodu górnika z powodu strachu, negatywnej opinii czy braku siły fizycznej. Górnik tak naprawdę pracuje na cztery różne zmiany (choć może się to różnić w zależności od tego, na jakiej kopalni pracujesz). Sam proces przebierania się odbijania, zjazdu na odpowiedni poziom, dojazdu do odpowiedniego miejsca itp. jest długotrwały. Tak naprawdę może się okazać, że z dniówki zostało ci jedynie np. 4 godziny pracy. Oczywiście bardzo duża waga stawiana jest na to, aby jak najszybciej dostarczyć pracowników na miejsce, tak aby udało im się zrobić jak najwięcej. Zamiany są poustawiane tak, aby między jedną ekipą a drugą nie było zbyt dużego postoju i wszystko szło w miarę dobrze, płynnie i szybko.

Jak zostać górnikiem? Co jest ważniejsze szkoła czy znajomości?

Lata temu, aby znaleźć dobrze płatną pracę, konieczne było posiadane naprawdę dobrych, wysoko postawionych osób w kadrze. Liczyły się znajomości, a nie to, co potrafisz czy to, po jakiej szkole jesteś. Obecnie odchodzi się już od tych zwyczajów i większy nacisk kładzie się na edukacje, choć nie ukrywamy – znajomości, zawsze się przydadzą. Tak właściwie już na etapie gimnazjalnym może pojawić się w twojej głowie pomysł, aby pójść właśnie w tym kierunku. Wtedy warto udać się do szkoły górniczej. Nie tylko oswoi cię ona z zawodem, ale także i wymagać będzie od ciebie nauki całej teorii oraz wszystkiego, co w pracy mogłoby ci się przydać. Oczywiście, możesz dostać się do pracy na kopalnię bez znajomości czy szkoły, jednak będzie to znacznie trudniejsze. Co jeszcze musisz zrobić, aby być dobrym górnikiem?

fot.unsplash.com

Ważna jest także aktywność fizyczna. Im wcześniej zaczniesz trenować, tym lepiej dla ciebie, w końcu ten rodzaj pracy wymagać od ciebie będzie naprawdę sporo wysiłku, trudu oraz potu. Dodatkowo warto, abyś już na samym starcie zdał sobie sprawę z tego, że nie jest to do końca bezpieczy zawód. Zawsze jesteś narażony na ewentualny wypadek, zawalenie się tunelu i tego typu sytuacje. Nie zdarzają one się jakoś bardzo często, a na dobrą sprawę kontuzji możesz doznać w absolutnie każdym zawodzie, nie tylko tym fizycznym. Mimo to wiele osób rezygnuje z pracy na kopalni, bojąc się o swoje zdrowie oraz życie i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Teoria to nie wszystko, liczy się także praktyka oraz uprawnienia. Jak już wspominaliśmy nie korzysta się już z tradycyjnych kilofów, zamieniono je na maszyny. Te maszyny musi ktoś obsługiwać i nie może być to pierwsza lepsza osoba, a jedynie ktoś, kto posiada wszystkie, wymagane uprawnienia. Nie zapomnij także o szkoleniu i testach z BHP.