Praca w handlu jest bardzo wymagającym zajęciem. Odnalezienie się w tej branży jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy dana osoba ma dużą wiedzą na temat tego, co sprzedaje oraz ewentualnej konkurencji. Niezbędne jest także posiadanie odpowiednich umiejętności, a także doświadczenia. Zadaniem handlowca jest w końcu przekonanie klienta do podjęcia współpracy lub dokonania transakcji związanej z zakupem produktu. Liczą się tutaj umiejętności miękkie, których w dużym stopniu nie da się wypracować.
Kto może zostać handlowcem?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie brzmi: każdy. Handlowcem można nazwać kogoś, kto jest profesjonalnym sprzedawcą pośredniczącym w sprzedaży danego towaru czy usług. Przedstawiciele tego zawodu zazwyczaj posiadają wykształcenie kierunkowe – jednak nie do końca związane z samym handlem, a raczej z branżą, z której produkty próbują sprzedać. W pracy handlowca nie liczy się wyłącznie reklama towaru, choć z pewnością jest to dość ważna umiejętność. Znaczenie ma jednak odpowiednie uzasadnienie – dlaczego ten konkretny produkt jest dla potencjalnego klienta najlepszy? Co sprawia, że jest lepszy niż propozycja konkurencji? Co się zmieni w życiu klienta po dokonaniu zakupu? Handlowiec odpowiedzi na powyższe pytania powinien znać nawet po wybudzeniu w środku nocy. Musi stać się bardzo dobrym mówcą, który nie ma trudności w nawiązywaniu nowych relacji oraz w odnajdywaniu się w trudnych sytuacjach, ale też strategiem, który doskonale zna branżę, w ramach której dokonuje handlu.
Branża dla handlowca
Handlowiec wcale nie musi sprzedawać swoich towarów. Osoba profesjonalnie i zawodowo zajmująca się handlem może pracować w branży:
- IT,
- kosmetycznej,
- motoryzacyjnej,
- usługowej.
Możliwości jest wiele, a działy handlowe znajdują się w większości dobrze prosperujących firm na rynku. Rozwijające się marki dbają o to, by wciąż pozyskiwać nowych klientów, dzięki czemu nigdy nie będą stały w miejscu. W tym celu niezbędna jest pomoc w postaci zatrudnienia najlepszych handlowców. Sprzedaż może odbywać się poprzez reklamowanie konkretnych produktów materialnych, które mają spełniać określoną rolę, a także w ramach usług, np. pozycjonowanie strony. W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest ogromna, dlatego dobry handlowiec jest przydatny w każdej firmie.
Jak zostać handlowcem?
Nie wystarczy jedynie chęć. W przypadku zawodu handlowca ważny jest nieustanny rozwój, który dla danej osoby jest czymś zupełnie naturalnym. Istotną kwestią jest ciągłe pogłębianie wiedzy – zwłaszcza w ramach branży, w której dokonuje sprzedaży. Niezbędne w pracy handlowca mogą okazać się umiejętności komunikacyjne na bardzo wysokim poziomie. W ich skład wchodzi nie tylko adekwatna do wypowiedzi klienta odpowiedź czy zbijanie argumentów, ale także empatia i zrozumienie. Koniec końców każdy klient jest tylko człowiekiem. Handlowiec musi umieć radzić sobie ze stresem, a także powinien wiedzieć, jak umiejętnie zarządzać swoim czasem. Sytuacji, w których klient zdecyduje się na podpisanie umowy lub zakup oferowanego towaru od razu po jego przedstawieniu, nie będzie wiele. Często wręcz przeciwnie – trzeba będzie argumentować, dlaczego dana usługa lub produkt przydadzą się w życiu codziennym przedsiębiorcy. Przydatną umiejętnością staje się zatem opanowanie języka korzyści.
Wspomniane powyżej cechy często są sprawdzane podczas rozmowy rekrutacyjnej. Niektóre firmy decydują się na podjęcie współpracy z daną osobą ze względu na jej osobowość, ale coraz częściej zdarza się, że pracodawcy nie wierzą ludziom na słowo i dokonują testów. Warto zatem przygotować się, biorąc udział w kursach i szkoleniach, które pomogą poznać tajniki skutecznego handlu.
Od czego zacząć?
Najłatwiejszym startem dla handlowca będzie zatrudnienie się w firmie, w której zapotrzebowanie na pracowników jest wysokie. Dobrym przykładem staje się zatem call center – w tym miejscu możesz przećwiczyć swoje umiejętności handlowe i zdolności komunikacyjne. Innym sposobem jest znalezienie pracy jako doradca klienta – doświadczenie w postaci tego stanowiska może pomóc w osiągnięciu celu jako handlowiec.