Kto z nas nie lubi oglądać różnego rodzaju filmów i seriali, a podczas nich myśleć sobie o tym, jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy byli jednym z głównych bohaterów? Dużą popularnością cieszy się prawniczy content. Nic dziwnego – to poniekąd sprowadzenie bohaterskich czynności w postaci ratowania świata do niesienia pomocy jednostkom. Kimś takim jest komornik, który ściąga należności od dłużników na rzecz wierzycieli. Co więcej jednak należy wiedzieć o tym zawodzie? Jak zostać komornikiem? Czy potrzebne są tutaj studia lub inne wykształcenie? Na te i wiele innych pytań odpowiedź czeka na Was w najnowszym artykule poniżej.
Kim jest i co robi komornik?
Warto zacząć od przybliżenia zawodu, jakim jest komornik, by upewnić się, że obowiązki na tym stanowisku spełniają nasze oczekiwania oraz wymagania. Otóż jest to osoba, która w dniu swojej pracy zawodowej będzie miała jeden główny obowiązek w postaci wykonywania czynności egzekucyjnych w sprawach cywilnych. Co jest warunkiem do założenia omawianej sprawy? Nic innego, jak wyrok sądu bądź akt notarialny wskazany w piśmie.
To, w jaki sposób sprawa będzie prowadzona, zależy w dużej mierze od jaj charakteru – według tych wytycznych komornik będzie decydował o sposobie spłacenia należności wierzycielowi. Sam dłużnik, którego dotyczy każdy spór, będzie zobowiązany do tego, by swoje długi uregulować w wyznaczonym przez komornika terminie. Jeśli tak się nie stanie, komornik zacznie wycenę majątku ruchomego oraz nieruchomego danej osoby, poddając ją licytacji i w ten sposób zwracając całą należność wierzycielowi.
Praca komornika – jak wygląda?
Jak praca takiej osoby wygląda w praktyce? Otóż w dużej mierze sprowadzać się będzie do pracy z biura lub kancelarii komorniczej. Ze względu na specyfikę pracy niezbędne będzie niejednokrotne wychodzenie z kancelarii w teren i załatwianie spraw poza biurem. Jak można się spodziewać, komornik nie jest lubianym gościem w naszych domach, dlatego wzbudzi nieufność i brak sympatii. Nieraz zdarzać się będzie tak, że komornik podczas wizyt domowych będzie pojawiać się z obstawą w postaci policji, by uniknąć agresji ze strony dłużników – co jest zdecydowanie możliwą sytuacją.
Sama praca ogranicza się do 6-9 godzin dziennie spędzanych – w zależności od konkretnych obowiązków – w biurze lub w terenie. Może się zdarzyć, że w wyjątkowych przypadkach konieczne będzie załatwienie swoich obowiązków także po godzinach pracy – która zazwyczaj przypada na normę godzinową funkcjonowania urzędów. Wówczas jednak niezbędne będzie otrzymanie zgody Prezesa Sądu Rejonowego, by móc wykonywać pracę w dzień ustawowo wolny lub w nocy.
Co zrobić, żeby zostać komornikiem?
Praca jako komornik to coś, co marzy się niejednej osobie. Co jednak zrobić, by osiągnąć sukces w tym zakresie? Otóż przede wszystkim najważniejsze jest tutaj wykształcenie. Studia są niezbędnym krokiem, by móc ruszyć z tematem naprzód. Jaki kierunek brać pod uwagę? Najlepiej prawniczy lub ekonomiczny – to dzięki nim mamy możliwość zostania komornikiem. To jednak dopiero pierwszy krok – następnie należy zdać egzamin i udać się na co najmniej dwuletnią praktykę komorniczą.
Wówczas dobrze będzie przyłożyć się do udziału w praktykach, ponieważ zakończą się oceną komornika – dopiero pozytywna ocena pozwala na podejście do egzaminu państwowego. Na tym etapie możliwe jest zatrzymanie danej osoby przez Sąd Wojewódzki na etacie w sądzie lub przydzielenie jej konkretnego rewiru, co wiąże się z bezpośrednim objęciem stanowiska komornika sądowego. Co innego jednak, gdy dany praktykant zdał także aplikację sędziowską – wówczas jesy zwolniony z komorniczego egzaminu. Istotne stają się też cechy charakteru kogoś, kto ubiega się o pracę komornika.
Najważniejsze w tym przypadku będą samodzielność w podejmowaniu decyzji oraz umiejętność wychodzenia z własną inicjatywą, gdy istnieje taka możliwość. Zaletą staje się też umiejętność pracy z ludźmi, ponieważ do tego sprowadzać się będą obowiązki komornika.
Sprawdź, ile zarabia komornik.