fot.unsplash.com

Logopedia jest dziedziną, która łączy w sobie aspekty pedagogiki i psychologii oraz wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi, często małymi dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi. Jest to zawód niezwykle ciekawy, ale również dość wymagający. Każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia, aby móc mu je zapewnić trzeba posiadać do tego odpowiednie umiejętności, które możemy zdobyć na odpowiednich studiach.

Jak zostać logopedą?

Logopedą zostaje się przez ukończenie studiów, jednak do wyboru jest kilka różnych kierunków. Osoba, która chciałaby podjąć się tego zawodu ma trzy możliwości: -studia na kierunki pedagogika specjalna ze specjalizacją w logopedii -studia na kierunku logopedia ogólna i kliniczna -studia na kierunku logopedia z audiologią Absolwenci psychologii, pedagogiki filologii, czy nawet kierunków medycznych często decydują się na studia podyplomowe. Utrudnieniem może być fakt, że logopeda musi mówić nienagannie, a najmniejsza wada wymowy przekreśli jego szanse na dostanie się na studia, dlatego wiele osób decyduje się, żeby samemu skorzystać z usług logopedy przed rozmową kwalifikacyjną.

fot.unsplash.com

Czy logopedia odpowiedni kierunek dla mnie?

Dobry logopeda musi lubić dzieci, potrafić się z nimi komunikować i je zrozumieć, więc jeśli nie przepadasz za dziećmi to logopedia może nie być kierunkiem dla ciebie. Z pomocy logopedów korzystają również dorośli, jednak nie da się zaprzeczyć, że większość pacjentów to dzieci i młodzież. Dodatkowo potrzebna jest duża cierpliwość i zdolność do empatii, ponieważ każdy pacjent jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Jedna osoba będzie wykonywała ćwiczenia i robiła szybkie postępy, natomiast inny pacjent nie będzie chciał współpracować, lub zwyczajnie dokonanie pierwszych postępów zajmie mu trochę więcej czasu. Do tego logopeda musi być kreatywny, ponieważ sam proces terapeutyczny trwa kilka, czy kilkanaście miesięcy, a ciągłe powtarzanie tych samych ćwiczeń staje się monotonne i pacjent traci motywacje, żeby je robić. Logopeda musi ciągle wymyślać nowe gry i zabawy, aby utrzymać zajęcia ciekawymi.

Jaką specjalizacje wybrać?

Specjalizacja jest bardzo ważna w zawodzie logopedy, ponieważ jeśli nie odnajduje się on w niej dobrze to ma to negatywny wpływ nie tylko na specjalistę, ale również na pacjentów. Osoba, która zdaje sobie sprawę z tego, że nie poradziłaby sobie w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie nie powinna wybierać oligofernologopedii. Natomiast osoba, która zna język migowy świetnie sprawdzi się jako surdologopeda. Specjalizacje powinno wybierać się na podstawie własnych zainteresować i umiejętności, a nie zarobków, czy ofert pracy. Korzystanie z usług logopedy, który nie jest zainteresowany swoją pracą i nie przykłada do niej większej uwagi, może znacznie spowolnić proces poprawy wady wymowy i sprawić, że pacjent zrezygnuje z terapii. Różne uczelnie oferują inne specjalizacje, jednak najczęściej spotykane są: neurologopedia, logopedia ogólna, balbutologopedia, czy glottodydaktyka.

fot.unsplash.com

Gdzie może pracować logopeda ?

Logopedzi mogą znaleźć zatrudnienie głównie w placówkach oświaty np. szkołach, przedszkolach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, czy specjalistycznych poradniach dla osób z zaburzeniami mowy. Wiele dzieci zmaga się z wadą wymowy, którą rodzice w większości przypadków chcą skorygować, dlatego miejsc pracy dla logopedów nie brakuje. Możliwe jest pracowanie na etacie prywatnej klinice lub utworzenie własnej działalności, jednak jest to przedsięwzięcie kosztowne i ryzykowne, dlatego zaleca się to jedynie doświadczonym logopedą, którzy dodatkowo posiadają wiedze i umiejętności potrzebne do prowadzenia firmy. Warto również wspomnieć, że jedna zmiana logopedy w placówce oświatowej to 20 godzin tygodniowo, a wiele osób pracuje na niepełne zmiany, dlatego prowadzenie pracowanie w dwóch miejscach naraz jest zupełnie wykonalne.