fot.unsplash.com

Marzy ci się praca opiekunki dla dziecka? Czujesz się świetnie w towarzystwie maluchów i zarobek połączony z zabawą, wspólnymi spacerami, bieganiem za piłką i wiele innych brzmi jak prawdziwy raj na ziemi? Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca opiekunki dla dziecka oraz na co musisz się ewentualnie przygotować i jakie kroki podjąć, aby to wszystko się udało, teraz czas na kolejną, bardzo istotną kwestię, czyli jak właściwie zostać opiekunką dla dziecka? 

Praca opiekunki dla dziecka wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać

Musisz mieć świadomość tego, że praca opiekunki dla dziecka wcale nie jest łatwa czy przyjemna. Godziny twojej pracy są tak naprawdę bardzo zróżnicowane. Równie dobrze mogą być to godziny poranne, nawet te bardzo wczesne, jak i te wieczorne czy nocne gdy np. rodzice wychodzą wspólnie na kolację czy też zostają do późna w pracy. Podobnie jest z zakresem obowiązków. Czasem wystarczy tylko przypilnować malucha w domu czy zabrać go na spacer, a czasem do twoich obowiązków będzie należeć także zawiezienie go na zajęcia pozaszkolne, pomoc przy odrabianiu lekcji czy nawet przygotowanie posiłku. Wszystko tak naprawdę zależy od oczekiwań rodziców, a także tego, na co ty się zgodzisz.

Tak naprawdę praca opiekunki czy też niani to bardzo odpowiedzialny zawód. W życiu takiego malucha naprawdę sporo się dzieje. Każda osoba, która pozostaje na dłużej zostaje „ciocią” czy też „wujkiem”. Za kilka lat ten okres może dziecko wspominać super lub też dramatycznie. Wszystko zależy tak naprawdę od ciebie. Pamiętaj, że masz ogromny wpływ na to, jak to dziecko będzie się zachowywać w przyszłości. Oczywiście kwestia wychowania leży po stronie rodziców, jednak taki brząc będzie liczył się też z tym co powie „ciocia”, na co „ciocia” mu pozwoli i co „ciocia” z nim robi, gdy ten zostaje z nią sam na sam.

Jak zostać opiekunką dla dziecka
fot.unsplash.com

Jak zostać opiekunką dla dziecka? Czy szkoła jest wymagana do tego zawodu?

Wydawać by się mogło, że do pracy niani czy też opiekunki do dziecka nie jest wymagane wykształcenie, a jedynie odpowiednie podejście do dzieci oraz doświadczenie, wcale jednak tak nie jest. Istnieją nie tylko szkoły policealne o tym profilu, ale także kursy, które dobrze przygotują cię do tego zawodu. Czego się na nich nauczysz? Przede wszystkim poruszają one podstawowe zagadnienia z zakresu pedagogiki, psychologi, fizjologi, pielęgnacji dziecka oraz uczą cię stymulowania rozwoju dziecka. Na takim kursie zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także i praktyczną. Skąd bierze się wiedza praktyczna? Osoby, które uczęszczają na takie kursy czy do szkoły policealnej przechodzą „praktyki” w żłobkach, szpitalach, przedszkolach czy domach dziecka. Czy taka szkoła jest wymagana?

Tak naprawdę wszystko zależy od rodziców. Jedni szukają osoby z dużym doświadczeniem, po skończonych kursach, także np. tych pierwszej pomocy, a inni po prostu kogoś, kto złapie super kontakt z ich dzieckiem i komu mogą zaufać. Z każdym zawodem jest jednak inaczej. Musisz pamiętać, że szkołę czy kurs warto mieć, podnosi to twoje kwalifikacje, wychodzisz na osobę wiarygodniejszą, a także i możesz negocjować wyższą stawkę. Ile kosztuje taki kurs? Tak naprawdę ceny są bardzo zróżnicowane i wpływ na nie ma nie tylko długość kursu, zakres materiałów, ale także i lokalizacja czy wielkość miasta, w którym ma on się odbywać. Znajdziesz zarówno kurs w promocyjnej cenie za 249 złotych, jak i takie za 799 złotych, wystarczy dobrze poszukać.

jak zostać opiekunką dla dziecka
fot.unsplash.com

Poza kursami istnieje także druga opcja, jaką są studia. Ukończenie wyższych studiów lub innej szkoły o zbliżonym kierunku, jak np. pedagogika, również będzie bardzo dużym atutem. Wiele tak naprawdę zależy od tego, gdzie chcesz pracować. Inne wymagania postawią rodzice, jeśli chodzi o opiekę nad ich dzieckiem, w ich domu, gdy ci np. wychodzą na kolację, a inne wymagania postawi ci pracodawca, który pośle cię na wycieczkę szkolną, abyś tam przypilnowała brzdąców.