Jak zostać pracownikiem schroniska dla zwierząt
fot.unsplash.com

Szukając odpowiedniego zawodu dla siebie warto się zastanowić co tak naprawdę lubisz robić i co będzie dla ciebie odpowiednią pracą. W końcu w życiu chodzi o to, aby robić to, co lubisz. Jeśli kochasz makijaż zastanów się nad pracą wizażystki czy kosmetyczki. Jeśli kochasz wszelakie zagadki kryminalne, spróbuj swoich sił jako technik kryminalistyki. Możliwości jest naprawdę sporo. Co jednak w przypadku, w którym jesteś absolutną psiarą czy kociarą? Czy również możesz tę pasję połączyć z zarobkiem i możliwością utrzymania się? Oczywiście, że tak! Masz naprawdę sporo różnych opcji czy zawodów. 

Praca ze zwierzętami – czy jest możliwa? Tak!

Tak naprawdę istnieje wiele różnych zawodów, które pozwolą ci pracować ze zwierzętami. To, na jaki zawód się zdecydujesz zależy już od ciebie oraz twoich możliwości. Postanowiliśmy zestawić dla ciebie kilka różnych opcji:

  • Petsitter – zdecydowanie „najłatwiejszy” zawód, który można wykonywać ze zwierzętami. Nie potrzebujesz kończyć kursów czy przechodzić szkoleń. Petsitter to nikt inny jak opiekun dla zwierzaków.
  • Behawiorysta – ten zawód jest już bardziej skomplikowany. Behawiorysta to po prostu psi czy koci psycholog. Do takiej osoby zwracają się ludzie, którzy mają zwierzaki z adopcji po przejściach i chcą je „naprostować”.
  • Groomer – po prostu psi fryzjer. Taka osoba pracuje w salonie lub samodzielnie taki salon prowadzi. Z pewnością zawód, do którego trzeba się przyłożyć, ciągle szkolić i ukończyć kursy, aby mieć podkładkę pod swoje umiejętności.
  • Prowadzenie hotelu dla zwierząt – duża inwestycja. Z pewnością zawód, który wymaga 100% poświęcenia. Musisz mieć nie tylko sporo wolnego czasu, ale także i finansów na start oraz dużo miejsca, gdzie taki hotel możesz otworzyć i prowadzić.
Jak zostać pracownikiem schroniska dla zwierząt
fot.unsplash.com

Co z pracownikiem schroniska dla zwierząt? Ten zawód z pewnością nie jest łatwy, mimo że na dobrą sprawę nie potrzebujesz kończyć kursów czy specjalnej szkoły, aby dostać się do pracy w schronisku. Wiele zależy też od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. W schronisku pracownicy dzielą się na dwa rodzaje: administracyjni pracownicy i pracownicy obsługi. Administracja ogarnia dokumenty, papiery, pracuje w biurze w schronisku. Przyjmuje psiaki, prowadzi dokumentacje, pilnuje szczepień, umów adopcyjnych i wszystkiego innego. Pracownik obsługi tak naprawdę opiekuje się zwierzętami. Pracuje się zazwyczaj na 3 zmiany, w końcu zwierzaków jest naprawdę sporo, a co za tym idzie roboty na pewno nie brakuje.

Obowiązki i wymagania dla kandydata do pracy w schronisku dla zwierząt

Jakie wymagania i obowiązki czekają cie przy pracy w tym zawodzie? Najłatwiej będzie to przedstawić na podstawie ogłoszenia o pracę opublikowanego przez Schronisko Promyk. Poszukiwali oni osoby na stanowisko „opiekun zwierząt – kierowca”. Oto co napisali:

Od kandydatów oczekujemy:

  • Humanitarnego podejścia do zwierząt.
  • Znajomości topografii miasta Gdańska.
  • Prawa jazdy kat B.
  • Dyspozycyjności.

Do zakresu zadań wykonywanych na stanowisku będą należeć:

  • Opieka nad powierzoną grupą zwierząt.
  • Ocena i dbanie o dobrostan zwierząt.
  • Współpraca z lekarzem weterynarii.
  • Wykonywanie interwencji na terenie gminy – miasta Gdańska oraz wszelkich czynności związanych z przyjęciem odłowionych zwierząt do Schroniska.
  • Wykonywanie czynności spedycyjnych (załatwianie formalności dokumentacyjnych).
  • Dbałość o powierzony pojazd (stan techniczny, obsługa codzienna, czystość)

Informacja o warunkach pracy na danym stanowisku:

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

  • Wymiar czasu pracy: 1/1 etatu, 40 godzin tygodniowo,

  • Miejsce pracy: miasto Gdańsk, Schronisko Promyk w Gdańsku ul. Przyrodników 14,

  • Umowa o pracę,

  • Specyfika pracy: realizacja zadań wymaga pracy również w terenie.

Kto nadaje się do pracy w schronisku dla zwierząt i jak się „wkręcić” do tego zawodu?

Tak naprawdę swoich sił może spróbować absolutnie każdy. Zachęcamy cię do zostania wolontariuszem i dopiero później rozważenia czy ta decyzja na pewno będzie dla ciebie dobra. Osoba, która chce pracować w takim zawodzie musi liczyć się z tym, że nie jest to łatwa praca. Wymagać się od ciebie będzie sporo poświęcenia, nerwów ze stali, ale także i ogrom empatii, w końcu niektóre psiaki mają kontakt wyłącznie z tobą i z wolontariuszami. Z pewnością odwdzięczą ci się za należytą opiekę.

Jak zostać pracownikiem schroniska dla zwierząt
fot.unsplash.com