psychoterapeuta studia

Psychoterapeuta to zawód, który ma niezwykle szerokie zastosowanie w zawodowym życiu codziennym. Warto jednak zacząć opis od tego, że osoba na tym stanowisku może zajmować się zarówno grupą schorzeń, jak i tylko jednym rodzajem terapii, na który będzie wyspecjalizowana. Psychoterapeuta ma za zadanie podjęcie się leczenia wszelkiego rodzaju uzależnień, pomóc w problemach związanych z przemocą zarówno domową, jak i osobistą, ale też rozwiązuje i pomaga znaleźć drogę w przypadku problemów osobistych. Osoba, która podejmuje się tego zawodu, prowadzi spotkania indywidualnie dla dorosłych czy dzieci, ale może także prowadzić terapię grupową. Sprawdź, jak zostać psychoterapeutą i jakie są jego obowiązki w codziennym życiu zawodowym.

Praca jako psychoterapeuta. Co będziesz robił?

Dla każdego, kto chciałby kiedyś zostać psychoterapeutą, przydatną informacją będzie to, jak to wygląda od strony praktycznej. Przyjrzyjmy się zatem na wstępie samej terminologii zawodu. Czy psychoterapeuta i psycholog to jedno i to samo? Często mylimy ze sobą te dwie definicje, a okazuje się, że to zupełnie różne zawody. Można być albo psychologiem, albo psychoterapeutą – nie da się wykonywać tych dwóch stanowisk jednocześnie.

Najprostszym sposobem na wytłumaczenie różnicy pomiędzy nimi będzie zatem pokazanie na przykładzie: psycholog nie może prowadzić żadnych terapii, i tak samo psychoterapeuta nie może przeprowadzać różnego rodzaju testów psychologicznych niezbędnych w niektórych zawodach. Często pacjenci szukają pomocy psychologicznej, jednak nie do końca wiedzą, do kogo się zgłosić. Warto zatem wiedzieć, do kogo powinniśmy się zwrócić w razie problemów osobistych.

Psychoterapeutę i psychologa łączy przede wszystkim – i właściwie tylko – przedrostek, który w obu nazwach zawodów jest identyczny. Jednak nie jest to ta sama osoba, a obowiązki są zupełnie różne, dlatego warto o tym pamiętać na każdym etapie edukacji. Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta, mają inne wykształcenie, umiejętności oraz kompetencje do wykonywania różnych obowiązków. Oba stanowiska wymagają jednak odbycia stażu, który ma pomóc osobie uczącej się do zawodu odnaleźć się na stanowisku, by móc realnie przynosić pomoc pacjentom.

psychoterapeuta edukacja
fot. pixabay.com

Psychoterapeuta. Kim jest?

Wiemy już, że psycholog i psychoterapeuta to dwa zupełnie różne stanowiska. Kim zatem jest psychoterapeuta? Jak określić ten zawód? To przede wszystkim specjalista, który posiada dyplom ukończenia szkoły wyższej z zakresu humanistyki. Mogłoby się wydawać, że psychoterapeuta musi ukończyć studia psychologiczne – jest to mile widziane i z pewnością pomoce w drodze zawodowej, jednak absolutnie niekonieczne. Co ciekawe, studia nie muszą być nawet z kierunku medycznego. Warto jednak wiedzieć, że po nich także możemy zostać cenionym psychoterapeutą.

Najważniejsze jest jednak to, by posiadać dyplom ukończenia szkoły wyższej – jakiegokolwiek kierunku. Dopiero potem można przystąpić do dalszego kroku, jakim jest studium w szkole psychoterapii. Czas nauki, by móc finalnie objąć stanowisko psychoterapeuty, wynosi co najmniej 12 lat. Warto wiedzieć także to, że psychoterapeuta podczas początków swojej pracy musi poddać się superwizji, spotykając się także z drugim psychoterapeutę oceniającym, czy jest w stanie prowadzić terapię na własną rękę.

jak zostać psychoterapeutą
fot. pixabay.com

Edukacja psychoterapeuty. Jak zostać psychoterapeutą?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, psychoterapeuta musi najpierw posiadać dyplom ukończenia szkoły wyższej. Następnie musi poddać się własnej psychoterapii – niezbędny stanie się zatem dokument, który jasno potwierdzi kwalifikacje danej osoby do wykonywania zawodu. Musi to być certyfikat lub rekomendacja. Na porządku dziennym pracy psychoterapeuty jest stawianie diagnoz, prowadzenie edukacji z tego zakresu, a także wydawanie zaświadczeń, przy których niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy teoretycznej. Nie da się jednak, będąc psychoterapeutą, wystawić recepty lub zwolnienia z pracy.

Zobacz, ile zarabia psychoterapeuta.