Zastanawiasz się nad pracą jako referent, ale nie wiesz, od czego zacząć? Ten zawód wcale nie jest prosty, a ciążyć przez cały czas będzie na tobie spora odpowiedzialność. Kto nada się do pracy referenta? Jakie wymagania musisz spełniać? Jaką szkołę czy też uczelnię wybrać jeśli właśnie to chcesz robić w życiu? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Czytaj dalej i sam się przekonaj!
Kim jest referent? Referent w administracji państwowej, a referent biurowy
Referent to osoba, która zajmuje się wieloma czynnościami biurowymi związanymi z tworzeniem, przechowywaniem i odpowiednim wykorzystywaniem dokumentacji. Referentów można podzielić na tych, którzy pracują w administracji państwowej i tych, którzy pracują w biurach. Do zadań i obowiązków referenta zatrudnionego w administracji państwowej należy między innymi: zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentacji i korespondencji, wykonywanie prostych prac biurowych, wspomaganie pracy działu/referatu, wykonywanie innych czynności w zależności od działu/referatu.
Kto może zostać referentem? Jak zostać referentem?
Po pierwsze powinien znać przynajmniej podstawy prawa administracyjnego. Aby pracować w tym zawodzie, trzeba ukończyć studia na kierunku administracja lub pokrewnym. Oczywiście najlepsze będą studia dzienne, choć zaoczne również się sprawdzą. Niezbędna będzie umiejętność obsługi komputera, w tym pakietu MS Office. Tę wiedzę możesz zdobyć na specjalnych kursach lub po prostu ucząc się tego samemu w domu przy pomocy kursu online lub książki, zakupionej właśnie w tym celu. Przydaje się również bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Studia kierunek administracja – jakie wymogi trzeba spełniać?
Administracja to dziedzina wiedzy niezbędna w wielu sferach życia publicznego – politycznego, gospodarczego. Absolwenci tego kierunku mogą pracować między innymi w urzędach administracji rządowej i samorządowej, w instytucjach i agendach UE, służbach dyplomatycznych, w policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, straży gminnej, w firmach prywatnych i państwowych jako doradcy finansowi lub eksperci do spraw podatków, jako menedżerowie i eksperci różnorodnych instytucji, fundacji, stowarzyszeń, w biurach nieruchomości, firmach ubezpieczeniowych, bankach czy działach marketingowych różnych firm.
Żeby dostać się na studia na kierunku administracja publiczna, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: geografia, historia, język polski, język obcy nowożytny, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Choć oczywiście może to się zmienić w zależności od tego, jaką konkretnie uczelnię planujesz wybrać.
Na czym właściwie polega praca referenta? Jak wygląda praca referenta?
Praca referenta to oczywiście praca biurowa, czyli większość czasu spędzasz za komputerem przy biurku. Do jego codziennych zadań należy również ewidencja czasu pracy oraz naliczanie list płac. Główne obowiązki referenta to między innymi: zarządzanie korespondencją, bieżąca organizacja biura, profesjonalna obsługa klienta, przeprowadzanie czynności inwentaryzacyjnych, sporządzenia regularnych raportów, prowadzenie baz danych oraz udostępnianie dokumentów klientom, zarówno tym wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
Bez referenta większość dużych biur praktycznie przestałoby funkcjonować. Referent nie tylko wykonuje wyżej wymienione zadania, ale także i musi współpracować z innymi komórkami organizacyjnymi, dawać wsparcie przy koordynacji kontaktów oraz obsługiwać w zakresie biurowym i kancelaryjnym. Zakres obowiązków referenta może ulec rozszerzeniu. Wszystko zależy od szefa danej jednostki. Na to stanowisko składa się wiele aspektów i czynników. To, co dokładnie będziesz robić zależy już od firmy, w której planujesz się zatrudnić. Referenci są zatrudniani zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach.