Jeśli wśród znajomych jesteś tą osobą, która zawsze rozstrzyga spory, ma obiektywną opinię, dzięki której staje się niezależny, emocje nie wpływają na Ciebie w znaczącym stopniu, to prawdopodobnie warto będzie pomyśleć nad zawodem sędziego. Najmłodsze lata wbrew pozorom pokazują bardzo dużo – to wtedy możemy ocenić, kim możemy zostać w przyszłości. Tym samym stawianie trafnych osądów, wyciąganie wniosków podczas różnych sytuacji i analiza różnych rzeczy może stanowić o tym, że bylibyśmy świetnymi sędziali na sali rozpraw. Sam zawód wymaga oczywiście mnóstwo poświęcenia w postaci wielu lat pracy i edukacji. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, żeby móc myśleć o zostaniu sędzią i pracy z prawem codziennego dnia!
Czym zajmuje się sędzia?
Zawody prawnicze są dość znane w ogólnym rozumieniu. Do tych, które najczęściej wymieniamy, należą oczywiście prawnicy, prokuratorzy, ale także sędziowie – czyli najważniejszy organ stojący na podium prawa w sali sądowej. To funkcjonariusze publiczni, którzy w dniu codziennym zajmują się wymierzaniem sprawiedliwości podczas różnego rodzaju rozpraw. Jedynym ograniczeniem w tym zawodzie, którego należy się bezwzględnie trzymać, jest prawo. To właśnie ono decyduje o tym, kto powinien zostać skazany za winnego, a kto – uniewinnionego. Ważne jest to, by znać prawo na tyle dobrze, by umieć posługiwać się nim w dniu codziennym, przytaczając różne fragmenty kodeksu z pamięci. Dzięki znajomości prawa sędzia ma możliwość orzeczenia winy skazanej osoby po przedstawieniu konkretnych paragrafów.
Praca sędziego. Na czym polega?
Wyciąganie wniosków odbywa się na zasadzie analizy aktu oskarżenia, który zostaje sędziemu przedstawiony na samym początku sprawy sądowej, opinii biegłych, którzy również uczestniczą w rozprawie, zeznaniach świadków, które miały pewien udział w sytuacji, która doprowadziła je przed sąd, istniejących dowodach oraz punktach widzenia obrony, która działa na korzyść oskarżonego. Wszystkie te dane zebrane w jednym miejscu w chronologicznym porządku mają pomóc sędziemu na trafną ocenę sytuacji i podjęcie właściwej decyzji związanej ze sprawą. Struktura placówek sądowniczych, ze względu na dużą rozbieżność prawa i szeroki obszar, którego dotyczy, jest podzielona na konkretne wydziały. Wśród nich możemy wymienić prawo karne, cywilne, rodzinne, opiekuńcze i pracy. Rozdzielenie placówek było niezbędne, by każdy sędzia mógł swobodnie pracować w obrębie swojej wiedzy. Osoba na tym stanowisku jako miejsce pracy może mieć salę sądową, która jest podstawową placówką. Natomiast w różnych uzasadnionych przypadkach, gdy okolicznosci tego wymagają, możliwe będzie wyjście poza salę rozpraw w celu udania się w inne miejsce i odbycie przesłuchania, chociażby w przypadkach spraw rodzinnych.
Co zrobić, żeby zostać sędzią?
Jak można się spodziewać, zostanie sędzią to nie lada wyzwanie. Należy przede wszystkim mieć na uwadze rozwój pod kątem prawa, a zatem ukończenie kierunku studiów związanych z prawem. Wykształcenie prawnicze ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ bez niego nie będziemy mogli zostać sędzią. Kierunek prawniczy jest trudny, ponieważ wiele trzeba uczyć się na pamięć, następnie wszystko to rozumieć i w razie potrzeby przytoczyć podczas różnych praktycznych sytuacji. Same studia dopiero otwierają nam drogę do zostania sędzią – następnym krokiem jest złożenie aplikacji sędziowskiej i odbycie jej w czasie dwóch lat. Jednocześnie studenci mają możliwość pracy w sądzie, za co dodatkowo przysługuje im stypendium. Edukacja zostaje zakończona w momencie, w którym po aplikacji zostanie pozytywnie zdany egzamin końcowy. Warto pamiętać o tym, że aby w ogóle zostać sędzią, musimy mieć ukończonych 26 lat, polskie obywatelstwo, pełnię praw.
Ukończenie aplikacji sędziowskiej pozwala nam na podjęcie pracy w postaci asesora. Wówczas jesteśmy oceniani przez sędzię prowadzącego, a dopiero po pozytywnej decyzji z jego strony prezydent może dać nam nominację sędziowską, dzięki której po trzech latach pracy jako asesor możemy zostać sędzią.
Zobacz, ile zarabia sędzia.