Praca wolontariusza to nie tylko super sposób na zdobycie doświadczenia, które później można umieścić w CV, ale także i świetna forma spędzania czasu. Jednocześnie dajesz i bierzesz. Ze zwierzakami ze schroniska dla bezdomnych zwierząt czy z osobami z domu spokojnej starości możesz stworzyć naprawdę cudowną więź, która skończy się przyjaźnią na wiele lat. Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca wolontariusza, teraz chcielibyśmy ci wyjaśnić, krok po kroku jak właściwie zostać wolontariuszem? Gotowa? Gotowy? Zaczynajmy!
Jak wygląda bycie wolontariuszem? Gdzie można być wolontariuszem?
Bycie wolontariuszem nie jest proste, jednak tak naprawdę nie musisz spełniać żadnych konkretnych wymogów. Przede wszystkim liczy się twoja motywacja, zaangażowanie, ale także i chęci do pomocy. Bez tego tak naprawdę praca wolontariusza nie ma absolutnie sensu. Powinno się to robić z własnej, nieprzymuszonej woli, a nie dlatego, że „tak wypada” czy „chce mieć co wpisać do CV”. Wolontariat, choć nie jest płatny, może dać ci naprawdę sporo. Jak zostać wolontariuszem? Tak naprawdę powinniśmy zacząć od najważniejszego, czyli gdzie właściwie można pełnić wolontariat?
Wolontariusze, zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, mogą pracować w:
- organizacjach pozarządowych (takich jak np. fundacje czy stowarzyszenia),
- instytucjach publicznych,
- organizacjach kościelnych,
- stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego,
- spółdzielniach socjalnych, w spółkach akcyjnych i spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają dla zysku podmiotach leczniczych
UWAGA! Wolontariusze nie mogą być angażowani do zadań realizowanych w ramach prowadzonej przez daną placówkę działalności gospodarczej!
Dane pochodzą ze strony http://www.wolontariat-malopolska.pl
Jak zostać wolontariuszem? Instrukcja krok po kroku
Decyzja zapadła, chcesz spróbować swoich sił w pracy wolontariusza. Co dalej? Jakie kroki powinieneś poczynić? Przede wszystkim zanim przystąpisz do całego procesu, zdaj sobie sprawę z tego co cię czeka. Jeśli masz taką możliwość dopytaj wśród znajomych czy na internetowym forum co dokładnie się robi, jakie odczucia mają osoby, które są wolontariuszami czy z początku było im ciężko? A może przyszło im to z łatwizna i właściwie od razu czuły się w 100% komfortowo? Nawet jeśli nie masz kogo zapytać o takie sprawy, głowa do góry. Sam się przekonasz, a przecież nie podpisujesz żadnej umowy o pracę, zrezygnować możesz właściwie w każdej chwili i w każdym momencie.
Krok pierwszy: wybierz odpowiednią organizację
Bez tego tak naprawdę nie zrobisz nic. Zacznij od sprawdzenia jakie organizacje znajdują się w twoim mieście i które z nich tak naprawdę korzystają z usług wolontariuszy i ich potrzebują. Przemyśl także i kwestię dojazdów, zwłaszcza jeśli planujesz jechać komunikacją miejską lub zwyczajnie nie masz samochodu. Bez sensu jest wybierać sobie coś, gdzie dojazd cię ogranicza. Szybko możesz stracić motywację do działania. Warto zerknąć na schroniska dla zwierząt, domy spokojnej starości, jadłodajnie dla bezdomnych itp.
Krok drugi: zgłoś swoją kandydaturę
Jeśli już wiesz, w jakim miejscu chciałbyś pracować jako wolontariusz – zadzwoń tam. Zapytaj o to, czy poszukują na ten moment wolontariuszy, dopytaj o szczegóły nie tylko w kwestii naboru, ale także i obowiązków, częstotliwości pojawiania się w tym miejscu i właściwie o wszystko, co cię zastanawia czy czego nie wiesz. Dobrą alternatywą jest także napisanie do placówki np. poprzez maila czy fanpage na facebooku, tam również uzyskasz takie informacje lub telefon do osoby, która przeprowadzi cię przez cały proces i wszystko wyjaśni.
Krok trzeci: załatw formalności i czekaj na akceptację
Nawet jako wolontariusz musisz załatwić pewne sprawy i formalności. Musisz oczywiście wypełnić wniosek. Organizacje – goszcząca i wysyłająca – wspólnie wypełniają wniosek oraz decydują, która z nich złoży wniosek do Narodowej Agencji w swoim kraju. Jeśli wybrałeś projekt w kraju partnerskim, to wniosek musi złożyć polska organizacja do Polskiej Narodowej Agencji. M