fleet manager podczas pracy

Jeśli firma ma własną flotę pojazdów, potrzebna jest kompetentna osoba do jej zarządzania. Taką osobą jest fleet manager, czyli specjalista ds. transportu. Aby dostać pracę na takim stanowisku trzeba obszernej wiedzy i umiejętności, które będą niezbędne w wykonywaniu codziennych obowiązków. Czym dokładnie zajmuje się fleet manager i ile zarabia? 

Zawód fleet managera

Fleet manager to inaczej manager floty samochodowej, dyrektor logistyki, specjalista ds. zarządzania flotą lub kierownik działu infrastruktury — nazwa stanowiska może różnić się w zależności od firmy. 

W dużym uogólnieniu fleet manager zajmuje się mobilnością floty samochodowej. Co to znaczy? Oznacza to, że wszystkie jego działania związane z zarządzaniem flotą (określanym też angielskim terminem fleet management) oraz kierowcami mają pozytywnie wpłynąć na budżet firmy. Można powiedzieć, że jest to osoba, która szuka sposobów i rozwiązań, po to, aby firma mogła zaoszczędzić. 

fleet manager przed komputerem

Obowiązki managera floty

Zawód managera floty nie jest łatwy, czasami nawet nie jest przyjemny. W codziennej pracy flotowca liczy się dobrze wykonane zadanie, i to w możliwie jak najkrótszym czasie. Oczekuje się od niego przede wszystkim wielozadaniowości i umiejętności analitycznego myślenia. Z jakimi zadaniami musi zmierzyć się fleet manager? 

ZAKUP I SPRZEDAŻ SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH

Fleet manager jest odpowiedzialny za zakup pojazdów dla firmy. W przedsiębiorstwie to on jest osobą, która poszukuje dobrze prezentujących się samochodów będących zarazem stosunkowo tanimi w utrzymaniu. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ wiąże się z ciągłym monitorowaniem rynku. Pojazdy służbowe można pozyskać od firmy sprzedającej samochody poleasingowe lub wynajmującej samochody na abonament.

Ponieważ fleet manager porządkuje transport w pełnym wymiarze, to poza kupnem musi zająć się także sprzedażą aut, które z jakichś powodów zostały wycofane z floty samochodowej. Manager powinien wykazać się tutaj umiejętnością organizacji procesu sprzedaży tak, aby przyniosła firmie jak najwięcej korzyści. 

ZARZĄDZANIE FLOTĄ SAMOCHODOWĄ

Zarządzanie flotą to nic innego jak opieka nad samochodami służbowymi. Fleet manager jest odpowiedzialny za ubezpieczenia pojazdów, więc musi dobrze znać rynek ubezpieczeń komunikacyjnych i spośród wszystkich ofert wybrać tę najlepszą.

Fleet manager zajmuje się także prowadzeniem kalendarza, w którym zapisuje terminy przeglądów — wcześniej je umawia, a później o nich pamięta. Oczywiście musi wiedzieć o każdej usterce i stłuczce, ponieważ jest odpowiedzialny za umawianie się do serwisu, w którym wykonana zostanie naprawa. W zasadzie wszystko, co jest związane z użytkowaniem i rozwiązywaniem problemów z samochodami, zalicza się do zarządzania flotą. 

kierowca w samochodzie służbowym

SPORZĄDZANIE ANALIZ I RAPORTÓW

Osoba, która zarządza środkami transportu, musi prowadzić rzetelną dokumentację i na jej podstawie oceniać, jak dany samochód flotowy się sprawdza oraz, czy u kierowców powinny nastąpić jakieś zmiany, aby móc zmniejszyć wydatki. Wnikliwa analiza pozwala ocenić sytuację i podjąć odpowiednie kroki. 

WYBÓR DOSTAWCY KART PALIWOWYCH

Koszty paliwa są oczywiście jednymi z najbardziej wpływających na budżet firmy. Manager floty musi wybrać odpowiedniego dostawcę kart paliwowych i wynegocjować dogodne warunki korzystania z usług. Karty umożliwiające monitorowanie zużycia paliwa pozwolą na planowanie wydatków w kierunku oszczędności. Jest to także duże ułatwienie dla działu księgowych, ponieważ firma otrzymuje od dostawcy kart paliwowych jedną, zbiorczą fakturę. 

Ponadto kontrola kosztów tankowania jest też przy okazji sprawdzeniem lojalności pracowników za kółkiem. Za pomocą kart paliwowych łatwo jest wychwycić nadużycia kierowców. 

ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM KIEROWCÓW

Na politykę floty samochodowej składa się także zarządzanie pracownikami terenowymi, czyli kierowcami. Roczne koszty utrzymania związane są nie tylko z paliwem i ubezpieczeniem, ale także eksploatacją pojazdów. 

Standardy jazdy niektórych kierowców pozostawiają wiele do życzenia, a fleet manager jest właśnie od tego, żeby to zmienić. Manager floty jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy zarządzającymi firmą a kierowcami — ma z nimi bezpośredni kontakt, więc ma realny wpływ na ich nastawienie do pracy. Przy odpowiednim podejściu jest w stanie skłonić kierowców do ekonomicznego stylu jazdy oraz po prostu dbania o samochody. 

pracownicy w firmie

Zarobki fleet managerów

Jak widać obowiązki fleet managerów są liczne, a praca — wymagająca. W obecnym mocno zmotoryzowanym świecie każdy szuka dobrych logistyków. Przyjmowanie fleet managerów jest normą w wielkich firmach, a w ostatnich latach nawet średnie przedsiębiorstwa powiększają swoje zasięgi i zatrudniają coraz więcej pracowników terenowych.

Ile zarabia fleet manager? Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia rynkowa wypłata brutto wynosi 6210 zł (dane ze stycznia 2022). To samo badanie mówi też, że 25 % osób wykonujących ten zawód zarabia mniej, ale 25 % zarabia więcej. 

Jaki powinien być fleet manager?

Praca na stanowisku fleet managera wiąże się z braniem na siebie dużej ilości zadań, od których zależy sytuacja finansowa oraz wydajność firmy. Co za tym idzie, jest to praca bardzo odpowiedzialna, dlatego też kandydat powinien mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie i kompetencje, ale także pewne cechy charakteru. 

Manager floty powinien być zadaniowy i zorganizowany, musi umiejętnie gospodarować czasem. Do każdego z obowiązków powienien podchodzić poważnie i doprowadzać wszystko do końca. 

Mile widziane są cechy przywódcze, ponieważ fleet manager jest liderem. Zespół, którym kieruje, powinien go szanować oraz być zmotywowany do działania. Energiczność, kreatywność i pasja to cechy osób, z którymi chce się pracować.