W ciągu ostatnich lat coraz więcej osób myśli o tym, by – przede wszystkim – posiadać konkretny zawód. W ten sposób ma być łatwiej o znalezienie pracy z godnym wynagrodzeniem. Nic dziwnego – wykształcenie w danym kierunku wraz z potwierdzeniem umiejętności oraz kwalifikacji często przekłada się na wyższe wynagrodzenie i większą skuteczność w osiąganiu celów zawodowych. Jedną z profesji, które cieszą się coraz większą popularnością, jest masażysta. Jak zostać masażystą? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Masażysta. Kim właściwie jest?
Osoba, która zajmuje stanowisko masażysty, nie zawsze będzie odpowiedzialna za wszystkie rodzaje masażów. Może wyspecjalizować się w konkretnych dziedzinach tego kierunku, w tym między innymi w masażach leczniczych czy relaksacyjnych. Ta druga usługa oferowana jest przede wszystkim w gabinetach SPA, natomiast leczniczy – we wszelkiego rodzaju sanatoriach oraz przychodniach rehabilitacyjnych. Zawód masażysty sam w sobie polega jednak na wykonywaniu masaży.
Coraz częściej na rynku można spotkać masażystów, którzy wyspecjalizowali się w usługach kierowanych do sportowców. Wówczas mamy do czynienia z masażami sportowymi. Istnieje mnóstwo specjalizacji w obrębie tego zawodu, dlatego każda osoba, która decyduje się na jego wykonywanie, ma możliwość decyzji i wyboru tego, co najbardziej jej odpowiada.
Wśród najczęściej wymienianych usług znajduje się jeszcze masaż gorącymi kamieniami. Każda osoba, która jest zainteresowana wykonywaniem zawodu tego typu, powinna posiadać dużą wiedzę teoretyczną, którą wyniosą między innymi ze szkoły dla masażystów.
Co zrobić, żeby zostać masażystą?
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że samo ukończenie szkoły o konkretnym profilu może nie być wystarczające. Z drugiej strony jednak, jeśli nie miałeś okazji uczęszczać do placówki tego typu, nic straconego. Większą wagę należy przywiązywać do wszelkiego rodzaju kursów oraz szkoleń, które są organizowane przez szkoły dla masażystów. W ten sposób mamy możliwość uzyskania certyfikatów, które potwierdzą nasze kwalifikacje.
Z pewnością spotkałeś się z różnymi dyplomami i gratulacjami wiszącymi na ścianie w różnych miejscach usługowych, np. u fryzjera. To świetny sposób na zbudowanie swojego autorytetu i pokazanie, że ma się ogromną wiedzę. Mimo wszystko warto sprawdzić oferty szkół policealnych, które proponują zdobywanie wiedzy, które również zakończone zostaje certyfikatem. To spore ułatwienie w znalezieniu zatrudnienia w zawodzie.
Warto jednak mieć na uwadze to, że wiedza teoretyczna to jedynie jeden z filarów, na których można zbudować swoje doświadczenie. Bardzo ważne są zajęcia praktyczne lub staże odbyte w różnych miejscach. W ten sposób mamy możliwość poznania tajników zawodu od środka, pracując na co dzień w danej placówce i widząc, na czym stanowisko tak naprawdę polega.
Trzeba mieć świadomość tego, że o zawodzie masażysty powinny myśleć osoby, które są silne fizycznie. To niezbędna cecha do podjęcia się usług tego typu – wytrzymałość jest niezwykle ważna podczas przyjmowania różnych pacjentów i oferowania im masaży. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której w połowie zabiegu masażysta opadnie z sił, nie mogąc zakończyć całości.
Wynagrodzenie masażysty. Ile zarabia masażysta?
Podobnie jak w przypadku wielu innych biznesów, tak i masażysta musi najpierw przejść długą ścieżkę edukacyjną oraz zdobyć niezbędne doświadczenie. Dopiero gdy całość przełoży się na rzeczywiste działania, można myśleć o pieniądzach zbudowanych na własnym biznesie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że założenie własnej firmy wiąże się z dodatkowymi obowiązkami oraz kosztami, które niejednokrotnie mogą przysporzyć kłopotu.
Samo wynagrodzenie masażysty jest dość zróżnicowane i zależy w dużej mierze od wielu różnych aspektów, w tym rodzaju mowy, na której jest zatrudniony, prestiż miejsca czy miejscowość odbywania pracy. Nie da się określić jednego konkretnego przedziału zarobków, jednak dla wygody osób, które szukają możliwości w tym zawodzie, przyjąć można, że w placówce zarobki wynoszą pomiędzy 1900 a 2500 zł.