praca adwokata
fot.unsplash.com

Marzy ci się praca adwokata? Z pewnością nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, które ma na celu całkowicie cię zniechęcić. Bez znajomości nawet nie zaczynaj. Studia są zbyt trudne, kto by to ogarnął? Wcale tak nie jest. Głowa do góry. Przeprowadzimy cię krok po kroku. Opowiemy o mocnych i słabych stronach tego zawodu, nakierujemy na odpowiedni kierunek na uczelni i wiele więcej. Zaczynajmy! 

Adwokat – kim właściwie jest? Na czym polega praca adwokata?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli kim właściwie jest adwokat? Co robi? Co należy do jego obowiązków? Przede wszystkim adwokat rozwiązuje wszelakie spory sądowe, które mogą wyniknąć pomiędzy klientem a stroną, z którą owy klient się sądzi. Co to oznacza? Konieczne jest przygotowanie pełnej dokumentacji sprawy, a także udzielanie wszelakich porad prawnych. Sprawy, w których adwokat bierze udział są bardzo zróżnicowane. Konieczny jest zatem kontakt z klientem oraz odpowiednie, indywidualne podejście do każdego klienta.

Praca adwokata polega także na uczestniczeniu we wszelakich rozprawach sądowych, które dotyczą jego klienta. Możliwa jest także współpraca stała. Wtedy adwokat staje się pełnomocnikiem swojego klienta. Jeśli marzy ci się dokładnie ten zawód, musisz pamiętać, że przez drzwi twojego biura czy gabinetu będą przechodzić różne jednostki. Oczywiście decyzja co do przyjęcia lub odrzucenia danego klienta należy do ciebie. Nie każdą sprawą musisz się zajmować. Pojawiać się u ciebie będą osoby, które chcą wytoczyć proces sądowy i potrzebują porad prawnych, a także niejako przeprowadzenia przez całe przedsięwzięcie.

praca adwokata
fot.unsplash.com

Ścieżka kariery adwokata – praca, nauka

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że praca lekarza polega na ciągłej nauce i po studiach wcale się nie kończy. Adwokat także musi się ciągle dokształcać i doinformowywać. Dlaczego? Prawo, choć ustalone, nie jest stałe. Co chwilę wchodzą nowe przepisy czy rozporządzenia. Musisz być z nimi na bieżąco, a braki nie tylko odstraszą klientów, ale także i mogą mieć dla nich tragiczne skutki jak np. przegrana sprawa. Jeśli chcesz więc pójść w ten zawód, sam zastanów się, czy tobie to odpowiada. W końcu płacone za naukę nie będziesz mieć. Robisz to poza godzinami swojej pracy, w domu, zamiast oglądania serialu godzinami.

Teraz gdy wiesz już z czym wiąże się praca adwokata, czas na kolejny aspekt, czyli ten najważniejszy. Chodzi tutaj oczywiście o szkołę. Studia prawnicze, choć są jednym z najpopularniejszych kierunków studiów, są bardzo wymagające. Na Uniwersytecie Warszawskim często zdarza się sytuacja, gdy na jedno miejsce, ubiega się aż cztery czy pięć osób. Jak więc sam widzisz, rywalizacja jest spora.

Studia prawnicze – wymogi, jak się dostać?

Sentencja „chce studiować prawo” często odbierana jest z zachwytem. Dlaczego? Ponieważ wymogi, jak i samo studiowanie jest nie tylko trudne, ale także i kosztowne. O jakich kwotach tutaj mowa? Wiele zależy od ocen, ale także i rodzaju uczelni, na którą się zdecydujesz. Uczelnie prywatne to koszt około 4000 złotych za rok, te wieczorowe to już wydatek rzędu 7000 złotych w skali roku. Kolejnym kosztem jest oczywiście sama aplikacja (ok. 5000 złotych rocznie). Czy jest to wszystko wykonalne bez pomocy rodziców? Tak, jednak w tym momencie student skupi się na zarabianiu, a nie na samej nauce.

Studia to jednak nie wszystko. Czas wolny, studenci prawa powinni spożytkować na naukę, praktyki, staże czy też pracę. Wszystko po to, aby po uzyskaniu dyplomu, jak najszybciej znaleźć dobre zatrudnienie, które przyniesie odpowiednie zarobki. W przyszłości możesz pracować dla kancelarii prawniczej lub otworzyć własną. Wtedy do miesięcznych wydatków dojdzie ci utrzymanie lokalu (np. wynajem czy rata kredytu), opłaty za firmę (ZUS, podatki itp.) i wiele więcej. Warto zatem dokładnie wszystko przemyśleć. Jeśli masz znajomości w tej dziedzinie, popytaj, doinformuj się. Często w ludziach tkwi przekonanie, że praca adwokata przyniesie ci kokosy w skali miesiąca, duży apartament, super samochód i wakacje w 5 gwiazdkowym hotelu nawet kilka razy w skali roku. Wcale jednak nie musi tak być.

praca adwokata
fot.unsplash.com

Praca adwokata – czy znajomości faktycznie są potrzebne?

To jak to jest z tymi znajomościami? Są wymagane czy może jest to głupi wymysł, który ma cię tylko zniechęcić? Znajomości w jakiejkolwiek branży zawsze mogą ci pomóc i są dużym plusem. Szukając pracy na wakacje w młodzieńczym wieku, warto mieć wujka czy ciotkę, która takie zatrudnienie zaoferuje po tzw. znajomości. Oczywiście po studiach prawniczych, również jest to bardzo duży atut, jednak nie powinniśmy nazywać go koniecznością. Z pewnością praca adwokata będzie wymagała od ciebie naprawdę dużo determinacji, samozaparcia, nauki i odpowiedniego podejścia do życia.