fot.unsplash.com

O zawodzie akwizytora słyszymy często, jednakże niestety często nieprzychylnie. Z czego biorą się takie uprzedzenia i kim są osoby pracujące w tej profesji? Mówiąc prosto, akwizytorzy są ludźmi zajmujący się sprzedażą towarów lub też usług, a dokładniej posykiwaniem zamówień na dany towar oraz zawieraniem umów o wykonanie danej usługi. Jakie jeszcze są zadania akwizytora i realia jego pracy? Czy różni się od zwykłego przedstawiciela handlowego, a może to dwie różne nazwy na ten sam zawód? Na to inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jak wygląda praca akwizytora i na czym polega?

Akwizytorzy są ludźmi skupionymi głównie na sprzedaży, polegającej na chodzeniu „od domu do domu” i pukaniu do kolejnych drzwi mieszkań z nadzieją, że uda nam się sprzedać kolejny towar lub też usługę. Oprócz tego do zadań akwizytora może należeć zbieranie informacji, pozyskiwanie umów sprzedażowych i usługowych a także wpływanie na akcję firmy czy też organizacji.

Akwizytor w dzisiejszych czasach oprócz chodzenia od drzwi do drzwi, wykonuje swoją pracę na terenie centrum handlowych. Znajduje on w ten sposób ludzi z którymi może porozmawiać na temat usług czy też towarów które sprzedaje firmę w której jest zatrudniony. Jego zarobki często zależą od tego jak wiele produktów uda mu się sprzedać.

fot.unsplash.com

Co należy do obowiązków akwizytora?

Do obowiązków które przypadną nam jeśli zdecydujemy się na wykonywanie zawodu akwizytora należeć będzie zapamiętywanie i przedstawianie schematów sprzedaży, czy też innych formułek sprzedażowych przygotowanych nam przez naszego pracodawcę. Wszystko w celu zoptymalizowania naszej pracy i doprowadzenia do sprzedaży jak największej ilości produktów.

Oprócz tego dobrze by było gdyby akwizytor posiadał samochód zarówno jak i prawo jazdy, w celu przemieszczania się między potencjalnymi klientami. Nie zawsze możemy polegać na komunikacji publicznej, a może się okazać, że ktoś mieszkający na kompletnym odludziu zechce zawiązać umowę sprzedażową z firmą dla której pracujemy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do obowiązków akwizytora może należeć rozmawianie z ludźmi w sklepach czy też centrach handlowych – oni też mogą zostać potencjalnymi klientami dla naszej firmy. Może też zdarzyć się tak, że pracodawca będzie oczekiwał od nas zaczepiania ludzi na ulicy i przekonywania ich do zakupu danego towaru lub usługi.

Jakie są zadania przedstawione przed nami w pracy akwizytora?

Gdy już znajdziemy osobę która mogłaby zostać potencjalnym klientem dla naszego pracodawcy, będziemy musieli przedstawić towar jakim handlujemy w jak najlepszy sposób. Chcemy w końcu doprowadzić do zawarcia umowy sprzedaży. W tym celu będziemy musieli przekazywać wiedzę na temat produktu, usługi lub nawet firmy w której pracujemy – nie tylko w celu sprzedaży, ale też, aby doprowadzić do uzyskania przez firmę dobrego wizerunku wśród ludzi. Jeśli będą oni słyszeć z każdej strony, że firma X ma dobre produkty i jest godna zaufania – być może w przyszłości zdecydują się na kupno jakiegoś produktu od niej?

fot.unsplash.com

Musimy więc sprawiać wrażenie godnych zaufania – nie tylko dla naszego dobra i naszych zarobków jak i całej firmy, ponieważ te dwie rzeczy są ściśle ze sobą powiązane. Dobremu akwizytorowi zależy na pozyskaniu kolejnego klienta za wszelką cenę, w końcu nie możemy sobie cały czas odpuszczać. Jeśli chcemy więc zwiększyć swoją szansę na powodzenie musimy być mili, kulturalni i potrafić dobrze odpowiedzieć na wszelkie pytania jakie może do nas mieć potencjalny klient. W końcu mało kto ufa obcej osobie na ulicy – przekonywanie kogoś do tego, aby jednak okazał nam zaufanie to nie lada talent! Jesteś osobą godną zaufania, lubisz kontakt z ludźmi i interesujesz się sprzedażą? Może więc warto rozejrzeć się za ofertami pracy jako akwizytor?