Praca architekta
fot.unsplash.com

Praca architekta rozważana jest zarówno przez rysowników, jak i osoby pasjonujące się naukami ścisłymi. Grono zainteresowanych tym zawodem jest tak różnorodne, że wiele osób nie jest do końca pewnych, jakie są obowiązki architekta i czym on się właściwie zajmuje. Mogłoby się wydawać, że praca architekta polega głównie na rysowaniu budynków i mebli w odpowiedniej skali, ale czy rzeczywiście tak jest?

Na czym polega praca architekta?

Praca architekta polega na projektowaniu wnętrz, budynków i innych szeroko pojętych przestrzeni miejskich, jednak wbrew powszechnej opinii praca ta nie kończy się na tworzeniu szkiców. Do obowiązków architekta należą również m.in. szacowanie kosztów, czy nadzorowanie budowy, a także konsultacje z klientem. W tym zawodzie konieczne jest posiadanie zarówno umiejętności artystycznych, jak i wiedzy z zakresu matematyki oraz umiejętność obsługiwania programów projektowych takich jak ArchiCad, czy 3DMax. Warto pamiętać, że obowiązki architekta mogą różnić się w zależności od jego specjalizacji.

Praca architekta
fot.unsplash.com

Jaką specjalizacje wybrać?

Specjalizacji w zawodzie architekta jest wiele i wybranie jednej może okazać się trudnym zadaniem. Jest to jednak wyłącznie twoja decyzja, a podejmując ją, powinieneś kierować się swoimi preferencjami i mocnymi stronami.

Przykładowe specjalizacje to:

  • Architekt wnętrz– zajmuje się projektowaniem wnętrz w taki sposób, aby były nie tylko ładne, ale również użyteczne i zgodne z upodobaniami klienta.
  • Architekt urbanista– zajmuje się projektowaniem miast i dużych obiektów architektonicznych.
  • Architekt krajobrazu– zajmuje się planowaniem przestrzeni takich jak parki, czy ogrody.
  • Architekt ruralista– zajmuje się projektowaniem przestrzennym terenów wiejskich.

Architekci o różnych specjalizacjach muszą posiadać różne umiejętności, dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze specjalizacji wziąć pod uwagę własne zainteresowania. Architekt krajobrazu powinien być specem w dziedzinie botaniki i być w stanie m.in. dostosować gatunki roślin do strefy klimatycznej oraz widzieć jaka gleba jest odpowiednia dla danego kwiatu, natomiast architekt urbanista musi posiadać szeroką wiedzę o miastach i ich funkcjonowaniu.

Czy zawód architekta jest odpowiedni dla mnie?

Decydując się na podjęcie kariery architekta, musisz wziąć pod uwagę, że rzeczywistość tej pracy może znacznie mijać się z twoimi oczekiwaniami, szczególnie jeśli wybrałeś ją ze względu na swoje umiejętności artystyczne, a nie matematyczne. Praca ta wiąże się z godzinami spędzonymi przed ekranem komputera i wykonywaniem licznych obliczeniami, w których łatwo można się pogubić. Tworzenie i doskonalenie projektów jest czasochłonne, a nawet po długich godzinach pracy architekt musi pozostać skupiony i uważny, aby nie popełnić błędu, ponieważ źle zaprojektowany budynek może stanowić realne zagrożenia dla jego mieszkańców. Jeśli twoimi mocnymi stronami są cierpliwość, odpowiedzialność, zaangażowanie i rzetelność to na pewno świetnie sprawdzisz się w pracy architekta.

Praca architekta
fot.unsplash.com

Czy trudno znaleźć pracę jako architekt?

Zważając na to, że architekci są potrzebni przy praktycznie każdej budowie, można by wywnioskować, że ofert pracy dla nich nie brakuje. W rzeczywistości jednak wielu specjalistów w tej dziedzinie skarży się na trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Większość ludzi decyduje się zrezygnować z pomocy architekta przy mniejszych remontach, dlatego szukając pracy, należy skupić się na większych przedsięwzięciach takich jak budowa nowego budynku, czy parku. Najłatwiej znaleźć pracę w aktywnie rozbudowujących się miastach, jednak dla wielu osób oznaczałoby to przeprowadzkę. Mimo że architekt może prowadzić prywatną działalność to właśnie przez te trudności ze znalezieniem pracy, znaczna część z nich decyduje się na pracę w tak zwanym biurze architektonicznym, jednak w zależności od specjalizacji architekt może również pracować w np. firmie budowlanej, biurze urbanistycznym, czy w salonie meblowym.