W każdym gabinecie dentystycznym oprócz stomatologa niezbędna jest też asystentka. To ona przygotowuje wszelkie „narzędzia” potrzebne dentyście do pracy – bez jej pomocy wykonywanie zabiegów stomatologicznych na pewno byłoby o wiele bardziej toporne i trudne niż jest teraz. Możemy nie zwracać na nią uwagi – w końcu to nie ona bezpośrednio leczy nasze zęby – ale bez wątpienia zauważylibyśmy jej brak. Interesuje cię więc praca asystentki stomatologicznej? Na pewno więc chciałabyś wiedzieć, na czym polega wykonywanie tego zawodu i jakie umiejętności musisz posiadać, żeby go wykonywać. Jak szeroki zakres obowiązków posiada ktoś pracujący jako asystentka stomatologiczna? Odpowiadamy!
Na czym tak naprawdę polega praca asystentki stomatologicznej? Co należy do zakresu jej obowiązków?
Jako asystentka w gabinecie dentystycznym musimy wspomagać pracę stomatologa. No dobrze – ale w jaki konkretnie sposób i co takiego musimy robić, aby być dobrą asystentką? W zależności od miejsca, w którym pracujemy obowiązków tych może być mniej lub więcej. Jeśli w jednym miejscu zatrudniona będzie duża ilość asystentek; indywidualne jednostki prawdopodobnie będą miały mniej na głowie niż w gabinecie, w którym pracuje tylko jedna asystentka.
Do obowiązków często należy prowadzenie dokumentacji – tu niezbędna nam będzie znajomość odpowiednich programów, najprawdopodobniej Excela. Wynika to z tego, że w dzisiejszych czasach praktycznie nie spotykamy się już z dokumentacją papierową – znacznie ciężej zachować w niej porządek niż w dokumentacji elektronicznej, która cechuje się przejrzystością i klarownością informacji. Dobra asystentka powinna potrafić sporządzić listę zabiegów w taki sposób, aby odpowiadała ona dentyście jak i pacjentom. Oprócz tego pracodawca może od nas wymagać zamawiania leków czy też sporządzania rozliczeń finansowych – tych mniejszych na koniec miesiąca pracy jak i tych większych na koniec roku, aby mieć pewność, że na pewno nie doszło do żadnej pomyłki w kalkulacjach.
Kim jest asystentka stomatologiczna i czym się zajmuje?
Możemy śmiało powiedzieć, że taka asystentka pełni rolę pewnego rodzaju pośrednika między pacjentem a dentystą. To dlatego, że jednym z jej obowiązków może być umawianie wizyt – więc to najpierw z nią pacjent będzie miał kontakt przed zobaczeniem się z dentystą. Asystentka stomatologiczna zajmuje się również oczywiście czyszczeniem i odpowiednim przygotowaniem miejsca pracy – w końcu w gabinecie wszystko musi być sterylne i dobrze poukładane. Nikt z nas nie chciałby przychodzić do dentysty, u którego jest bałagan, prawda? Do dobrego przygotowania miejsca pracy stomatologa wlicza się zdezynfekowanie narzędzi stomatologicznych, układanie preparatów i leków w odpowiednim miejscu i uzupełnianie ich jak się skończą. Miłym słowem może też pomóc pacjentom w przygotowaniu się psychicznie do zabiegu – nie tylko dzieci jak i dorośli boją się czasami dentysty. Ważna więc jest miła aparycja i dobre podejście do ludzi.
Kto więc nadaje się do wykonywania pracy w tym zawodzie?
Asystentka dentysty na pewno musi być osobą komunikatywną i dobrze zorganizowaną. Może zdarzyć się tak, że z jakiegoś powodu dentysta lub pacjent będzie musiał przełożyć wizytę – do zadań asystentki należy więc znaleźć kolejny termin, który będzie wszystkim pasował i nie kolidował z innymi, wcześniej zaplanowanymi zabiegami. Umiejętność zarządzania czasem – swoim i innych na pewno jest czymś cenionym w tej pracy. Asystentka musi być też skrupulatna w tym co robi, ponieważ jeśli źle przygotuje stanowisko, ucierpieć może na tym pacjent. Ważne więc jest, aby sumiennie wykonywała swoje obowiązki. Cechy, które zdecydowanie przydadzą się dobrej asystentce to elastyczność i umiejętność dobrej organizacji czasem – niezbędna przy planowaniu grafiku całego gabinetu dentystycznego. Uważasz, że spełniasz wszystkie te wymagania i w takim zawodzie poczujesz sie jak ryba w wodzie? Nic nie stoi na przeszkodzie – aplikuj!