fot.unsplash.com

Od zawsze fascynował się świat filmów i to jak właściwie dochodzi do ich realizacji? Uwielbiasz zabawę makijażem i chciałbyś związać z tym swoją przyszłość? Jeśli lubisz malować siebie i innych a także jesteś zainteresowana pracą na planie filmu lub też w teatrze – praca charakteryzatora to może być coś co warto rozważyć. Dołożenie swojej przysłowiowej „cegiełki” do realizacji dużego projektu filmowego może być z pewnością bardzo satysfakcjonujące. Jak więc w praktyce wygląda praca charakteryzatora? Odpowiadamy!

Zawód charakteryzatora – na czym polega?

Tak naprawdę aby wykonywać pracę w tym zawodzie musimy być bardzo wszechstronni. Nie może nam zabraknąć kreatywności i umiejętności plastycznych jak i artystycznych. Zadaniem charakteryzatora jest zarówno ukrycie wszelkich niedoskonałości u gwiazd filmów romantycznych, jak i upodobnienie aktora lub też aktorki do postaci historycznej. Jeszcze inną dziedziną jest robienie charakteryzacji do horrorów – trochę różni się ona od nakładania podkładu i szminki na usta. Im szerszy wachlarz umiejętności będziemy posiadać tym większe mamy szanse na zatrudnienie. Atutem dla pracodawcy będzie to jak różnorodną prace możemy wykonywać i może to zdecydować o tym czy będzie chciał nas zatrudnić następnym razem. Dobra charakteryzacja może ułatwić aktorowi wczuć się w rolę jaka musi zagrać więc jest to z pewnością bardzo odpowiedzialna funkcja. Zła charakteryzacja za to na pewno będzie wytykana palcami przez każdego kto obejrzy dany film. W naszym interesie więc leży aby dać z siebie wszystko. Dobrym makijażem scenicznym musimy przekonać widza, że ogląda właśnie postać z danej epoki historycznej lub też widzi właśnie strasznego potwora z horroru. W filmach szczegóły są najważniejsze i chyba każdy z nas wie, że gdy oglądamy film z danej epoki a na aktorce widzimy przedłużane rzęsy i hybrydy nie wygląda to za dobrze i całkowicie psuje klimat filmu. Najlepsi charakteryzatorzy to tacy których praca nie przyciąga szczególnej uwagi widza – efekt końcowy powinien wyglądać jak najbardziej „naturalnie”, nawet w przypadku charakteryzacji do horroru.

fot.unsplash.com

Co należy więc do obowiązków dobrego charakteryzatora?

Zadaniem charakteryzatora jest zrealizowanie wizji reżysera – kluczowa więc też w tym zawodzie jest dobra komunikacja międzyludzka. Nie możemy zachowywać się gburowato, w końcu spędzamy cały dzień pracy pracując z ludźmi. Musimy być komunikatywni i dobrze rozumieć co inni mają na myśli – istotne jest dobre rozumienie reżysera czy też scenarzysty. Warto tez mieć dobry kontakt z osoba zajmującą się kostiumami. Oprócz makijażu typu glamour warto wiedzieć jak wyglądać makijaż SFX. SFX to skrót od special effects makeup – ten termin obejmuje wykonywanie protez, malowanie blizn czy siniaków lub też innych efektów widocznych w filmach sci-fi, fantastycznych lub też thrillerach i horrorach.

fot.unsplash.com

Im większe umiejętności posiadamy tym atrakcyjniejsi jesteśmy na rynku pracy dla pracodawcy. Warto też zastanowić się na planie jakich filmów tak naprawdę chcemy pracować. Czy gatunek jest nam zupełnie obojętny, czy też chcemy spróbować swoich sił wyłącznie w robieniu rzeczy SFX a robienie charakteryzacji epokowej czy glamour to kompletnie nie nasza bajka? Możliwości jest wiele i właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i chęci. Jako atut pracodawcy zatrudniający nas przy małych produkcjach mogą postrzegać wykorzystanie niestandardowych rozwiązań – jak na przykład używanie ziaren kawy do tworzenia śladów „poparzeń”, chusteczek i szminek do robienia specjalnych efektów zamiast korzystanie z profesjonalnych, a co za tym idzie – drogich produktów/. Elastyczność i umiejętność pracy pod presją to również zdolności które powinien posiadać dobry charakteryzator. Jeśli więc lubisz zabawę makijażem i uważasz, że praca na planie filmowym to coś dla ciebie – warto rozważyć podążanie taką ścieżką kariery!