fot.unsplash.com

Praca cukiernika brzmi pysznie, prawda? Ciasta, torty, babeczki, drożdżówki. Jak tutaj czegoś nie podjadać? Słodycze kochamy wszyscy i to w każdej postaci. Przecież każdy z nas, raz na jakiś czas ma ochotę na coś słodkiego, a skądś trzeba to wziąć? O ile nie pieczesz co tydzień samodzielnie ciasta czy babeczek, na pewno udajesz się do sklepu lub do piekarni i tam zakupujesz te wszystkie pyszności. Czy zastanawiało cię kiedyś co dzieje się za ladą, na zapleczu sklepu? Dziś ci to opiszemy, krok po kroku! 

Praca cukiernika – jak wygląda i czym zajmuje się cukiernik?

Cukiernik, jak sama nazwa wskazuje, robi wszystko to co słodkie. Ciasta, babeczki, torty, rogaliki, drożdżówki i wiele więcej. My później kupujemy je i zjadamy na śniadanie, obiad, kolację czy przekąskę. Na urodziny stawiamy na stół tort oraz ciasto. Na dzień nauczyciela pieczemy babeczki, a w tłusty czwartek objadamy się pączkami do oporu. Ktoś to wszystko musi upiec i przygotować, tak aby rano nadawało się do sprzedaży. Musi to oczywiście wydarzyć się przez noc, a co za tym idzie, cukiernik często czas w pracy spędza to naprawdę późnych godzin. Niewątpliwie nie jest to praca dla każdego. Zawód cukiernika nie jest prosty i absolutnie nie powinniśmy go tak nazywać. Co dokładnie on robi? Czym się zajmuje i ile zarabia? Odpowiadamy!

fot.unsplash.com

Cukiernik to przede wszystkim zawód, którego ciężko się wyuczyć od A do Z. Idealny kandydat, to taki, który ma doskonały zmysł smaku, zapachu oraz estetyki, w końcu każdy z nas zwraca uwagę na to jak wygląda dany posiłek. Oczywiście to nie wszystko. Konieczne jest ukończenie szkoły, specjalnych kursów oraz nauka, nauka i nauka. Jeśli marzysz o tej pracy, im szybciej zaczniesz szkolić się samodzielnie w domu, tym lepiej dla ciebie. A dodatkowo możesz obdarowywać wypiekami swoją rodzinę, przyjaciół czy drugą połówkę. Z pewnością taka randka jej czy jemu zaimponuje.

Cukiernik – wymagania oraz obowiązki, czyli co musi posiadać idealny kandydat na cukiernika?

Zawód cukiernika wymagać będzie od ciebie ciągłego szkolenia, testowania oraz chęci do nauki. W końcu co chwilę pojawiają się nowe przepisy. Coraz więcej osób zwraca uwagę na skład produktów oraz to, co się w nich znajduje. Lata temu nie było konserwantów, później przeszliśmy przez fazę, gdzie praktycznie wszystko było sztuczne oraz chemiczne, teraz znów się od tego odchodzi. Zmieniają się więc przepisy, jak i sama produkcja. Podczas pracy nie masz czasu, aby co kilka sekund sprawdzać, co dokładnie dodać, jakie są proporcję i co idzie następne. Po czasie powinno wejść ci to w nawyk, a żaden przepis nie powinien sprawić ci trudności. Oczywiście mogą zdarzyć się pomyłki, jest to absolutnie normalne, jednak musisz sobie z nimi radzić.

fot.unsplash.com

Cukiernik często pracuje pod presją czasu, w końcu klienci schodzą się już od białego rana. Musisz także uporać się ze zmęczeniem i pracą na różne zmiany. Raz przyjdziesz na wieczór, raz na rano, a raz będziesz w południe piekł babeczki. Wiele zależy od twojego miejsca pracy oraz panujących tam zasad. No właśnie, a gdzie właściwie możesz pracować będąc cukiernikiem?

Praca jako cukiernik. Gdzie szukać zatrudnienia?

Gdzie tak właściwie pracuje cukiernik i gdzie zatrudnienia ma on szukać? Tak naprawdę jest sporo miejsc, w których ten zawód występuje. Jest on popularny nie tylko w Polsce, ale i za granicami kraju. Właśnie dlatego wiele osób, które są cukiernikami, decyduje się na wyjazd w delegację lub całkowitą wyprowadzkę z kraju. Przykładowo cukiernik w Niemczech zarabia 2000 euro w skali miesiąca, a wyżywienie i zakwaterowanie ma on już całkowicie za darmo. W Polsce tak naprawdę wszystko zależy od tego gdzie pracujesz. Jako cukiernik możesz podjąć pracę w cukiernik, piekarni lub na własną rękę. Wiele osób samodzielnie tworzy ciasta czy torty w domu na zamówienie, a następnie sprzedaje je klientom. To dobra opcja dla tych, którzy nie chcą pracować w zawodzie na pełen etat lub nie skończyli szkoły, a są po prostu samoukami.