Praca dziennikarza nie należy do tych łatwych. Trzeba poświęcić mnóstwo czasu na to, by w rzetelny sposób przygotować materiał, który zostanie zaakceptowany i będzie mógł ujrzeć światło dzienne. Dziennikarz powinien także umieć analizować fakty na temat istotnych wydarzeń czy też zjawisk, a następnie przekazać je opinii publicznej w każdej możliwej postaci. Charakter pracy przyszłego dziennikarza będzie zależeć od miejsca pracy i tematyki, jaką zdecyduję się podjąć. Cały proces może wydawać się straszny, ale nie martw się – przeprowadzimy cię przez to! Nakreślimy ci mocne i słabe strony tego zawodu, a także powiemy czy warto zostać lekarzem i jakie są z tego zawodu korzyści. A decyzję podejmiesz już sam czy aby na pewno widzisz się w tym zawodzie i czy jest to akurat twój zawód marzeń. Zaczynamy!
Dziennikarz – kto to tak właściwie jest?
Dziennikarz zbiera fakty na temat różnych wydarzeń, a następnie przygotowuje artykuł lub reportaż telewizyjny, czy też radiowy. W celu stworzenia dobrego reportażu dziennikarz przeprowadza wywiady, śledztwa dziennikarskie, a także prowadzi obserwacje tak, aby jego praca była wiarygodna, a przedstawioną informację można było potwierdzić, a nie podważyć.
Do zadań dziennikarza należy nie tylko pisanie, czy przedstawianie bieżących wydarzeń w publikacjach i audycjach medialnych. Zajmuje się między innymi poprawianiem błędów w treści, dostosowaniem stylu edytorskiego do możliwości i ograniczeń innych mediów, zdobywa informację za pomocą internetu, badań, wywiadów, spotkań. Przystosowuje również formę przekazywanych informacji do rodzaju odbiorców, dba o to, by informacje były zrozumiałe, rzetelne, a także przygotowane na czas.
Jak wygląda praca dziennikarza?
To osoba, która zdobywa dla mediów cenne informacje ze świata zewnętrznego. Jest wiele rodzajów dziennikarzy, mogą być to np. dziennikarze radiowi, telewizyjni, polityczni itp. Zajmują się oni konkretnym sposobem pozyskiwania informacji. Praca dziennikarza to także pojawianie się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego – przy wypadkach, imprezach masowych, czy też u gwiazd, To przeprowadzanie wywiadów i montowanie krótkich notatek z wydarzenia, które właśnie miało miejsce. Dziennikarze pracują pod presją czasu, muszą w końcu być stale na bieżąco i podać informację do prasy czy telewizji jako jedni z pierwszych. Dzięki temu mają szanse na premie i awanse, co jeszcze bardziej motywuje ich do pracy.
Wymagania do zostania pełnoprawnym dziennikarzem
Osoba, która pragnie zostać dziennikarzem na pewno powinna umieć rozmawiać z ludźmi. Swoboda wypowiadania się i poprawna polszczyzna to niezmiernie ważne kwestie w tym zawodzie. Niewątpliwie istotna jest również wrażliwość oraz umiejętność dociekania, wszystko jednak w ramach kodeksu etyki dziennikarskiej. Najważniejszy jest obiektywizm, czyli przedstawienie tematu z różnych punktów widzenia. Im więcej punktów widzenia tym lepiej. W związku z pożądanymi cechami oraz wymaganiami na to stanowisko mogą aplikować osoby, które ukończyły filologię polską, filologię języka obcego (jeśli portal lub wydawnictwo jest obcojęzyczne), dziennikarstwo lub public relations. Każdy dziennikarz powinien znać na zaawansowanym poziomie przynajmniej jeden język obcy, gdyż praca ta wymaga częstych wyjazdów zagranicznych. Wymagania mogą się różnić w zależności od pracodawcy i być uzupełnione o kolejne kompetencje. Poza wykształceniem ważne jest dobre pióro i umiejętność tworzenia zwięzłych wypowiedzi pisemnych. Może być nawet i tak, że do portalu zostanie przyjęta osoba posiadająca średnie, która dopiero co podjęła studia na kierunku związanym z dziennikarstwem i warto się o to starać, aby CV było jak najobszerniejsze.
Aby zostać dziennikarzem, należy mieć bardzo dobry zmysł obserwatorski, dobre wyczucie i umiejętność chwytania informacji nawet ze źródeł, które ich niechętnie ich udzielają, czyli umiejętność czytania między wierszami. Trzeba być żądnym sensacji, wiedzieć, co potencjalnie może zainteresować czytelników i widzów i bywać tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Jeśli uważasz, że spełniasz wszystkie te warunki, to nic nie stoi ci na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w dziennikarstwie. Kto wie, może kiedyś ujrzymy cię w telewizji, a ciebie będzie rozpierać duma z tego, że udało ci się osiągnąć zamierzony cel.