Praca fizjoterapeuty
fot.unsplash.com

Gratulacje! Właśnie zostałeś fizjoterapeutą! Właśnie odebrałeś swój dyplom, potwierdzający ukończenie 5-letnich studiów. Prawdopodobnie towarzyszyła temu piękna ceremonia, rzucanie biretem, obiad w gronie rodziny i setki uścisków dłoni. Słowa uznania, życzenie powodzenia i tak dalej. Wreszcie możesz powiedzieć sobie: „Tak, jestem fizjoterapeutą”. Jednak kiedy emocje już opadną i przyjdzie czas na refleksję, zadasz sobie pytanie ”no i co dalej?”

Jak wygląda praca fizjoterapeuty i na czym polega?

Fizjoterapeuta na co dzień zajmuje się pomocą medyczną osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, osobom wracającym do sprawności po wypadkach i urazach, a także sportowcom w zachowaniu ich pełnej dyspozycyjności.

Wielu fizjoterapeutów opisując swój zawód wskazuje na duży poziom satysfakcji. W swojej pracy mają oni realny wpływ na zdrowie i życie osób, z którymi współpracują. Jeśli czujesz, że chcesz pomagać innym, wykorzystując swoją specjalistyczną wiedzę, pomyśl o zostaniu fizjoterapeutą. Praca fizjoterapeuty polega na tym, aby poprzez stymulowanie ciała poprawić jego sprawność. Bodźcem wpływającym na podjęcie decyzji o rozpoczęciu fizjoterapii zwykle jest nasilająca się dolegliwość bólowa. Gros takich problemów, mających bezpośredni związek ze złą kondycją ciała, udaje się wyeliminować w toku prowadzenia rehabilitacji medycznej, której musi towarzyszyć zmiana szkodliwych nawyków.

Praca fizjoterapeuty
fot.unsplash.com

Wykształcenie a praca fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta jest zawodem specjalistycznym, wymagającym odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych stosownym wykształceniem. Jeśli jesteś dobry z biologii i chemii, planujesz zdawać z tych przedmiotów maturę, to świetny początek. Studia na kierunku Fizjoterapia możesz ukończyć na Akademii Wychowania Fizycznego, uczelniach medycznych oraz innych szkołach wyższych prowadzących kierunki medyczne. Ukończenie studiów umożliwia wykonywanie zawodu, jednak faktem jest, że dla rozwoju kariery potrzebne będą Ci dalsze kursy specjalizacyjne, np. z terapii manualnej, czy rehabilitacji sportowej. Te są niestety dość kosztowne, ale też często wymagane przez pracodawców. Dobrym rozwiązaniem są także studia podyplomowe, które pomogą Ci wyspecjalizować swoje kwalifikacje.

Fizjoterapeuta musi być osobą empatyczną i silną psychicznie. Często to on motywuje pacjenta do wytężonej pracy i ćwiczeń w rekonwalescencji. Mierzy się nie tylko z jego problemami zdrowotnymi, ale też spadkami kondycji psychicznej. Dobry fizjoterapeuta jest osobą otwartą i potrafi odnaleźć się w pracy z ludźmi.

Praca fizjoterapeuty
fot.unsplash.com

Czy warto zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapia nie jest ciężką pracą (w porównaniu np. do górników, oni raczej mają gorzej). Jest świetnym połączeniem medycyny i sportu, które nie wymaga 8 godzin siedzenia za biurkiem i niszczenia kręgosłupa, ani marznięcia na budowie. Ciepły gabinet, zazwyczaj praca od poniedziałku do piątku po 8-10 h. Brak rutyny (zmieniający się pacjenci) i bicia się o kolejne stanowiska w hierarchii korporacyjnej. Do tego przy dobrych chęciach godziwe zarobki i duża łatwość w utrzymaniu własnej działalności.