fot.unsplash.com

Jeśli kochasz kwiaty, roślinność i wszystko co z tym związane, z pewnością zastanawiałeś się, jak mogłoby to wpłynąć na twoje dorosłe życie. Tak naprawde masz sporo możliwości. Jeśli chcesz pójść w tym kierunku, możesz otworzyć własną kwiaciarnię, sklep z kwiatami doniczkowymi, spróbować swoich sił nawet w gospodarstwie domowym, tworząc np. łąkę kwiatową. Możliwości jest naprawdę sporo. Co jednak z praca florysty? Jak ona wygląda? Czym zajmuje się florysta? Jakie wymagania należy spełnić? Co należy do obowiązków takiej osoby i ile ona zarabia? Odpowiadamy na wszystkie z tych pytań! 

Praca florysty – jak wygląda? Czym tak naprawdę zajmuje się florysta?

Aby wiedzieć, czy zawód florysty jest dla ciebie odpowiedni, musisz przede wszystkim zdawać sobie z sprawę z tego co tak naprawdę oznacza bycie florystą. Co będzie należeć do twoich obowiązków? Czym będziesz się zajmować? Florysta to osoba, która zazwyczaj kojarzy nam się z kimś, kto pracuje w kwiaciarni i takie skojarzenie jest jak najbardziej odpowiednie. Zastanów się, kiedy udajesz się do takiego miejsca? Dzieje się to przed rocznicą ślubu, znajomości, związku, ale i nie tylko. Przed Dniem Nauczyciela, Walentynkami czy nawet przed Wszystkich Świętych. Kwiaty kupuje się na wiele okazji, zarówno tych miłych i przyjemnych, jak i na te formalne czy nawet smutne jak np. pogrzeb. Lata temu ułożenie bukietu trwało zaledwie kilka sekund, a osoba, która się tym zajmowała, obwiązywała jedynie róże wstążką, teraz jest już znacznie skomplikowane.

Praca florysty
fot.unsplash.com

Na dobrą sprawę, aby kupić kwiaty nie potrzebujesz żadnej specjalnej okazji. Twoja babcia, mama czy druga połówka z pewnością docenią tak bezinteresowny gest. Kwiaciarnie zazwyczaj otwarte są od południa czy późnego rana do popołudnia czy wieczora. Odpadają ci zatem wczesne godziny na pobudkę czy powroty do domu po nocce, co jest zdecydowanie dużym atutem. Kolejnym plusem jest otoczenie. Nie siedzisz w gabinecie lekarskim, który ma białe ściany i jest w środku pusty, nie siedzisz w kancelarii czy nawet we własnym salonie jak w przypadku grafika komputerowego, a w miejscu przepełnionym zapachami, kolorami i pięknymi widokami. Dla kogoś, kto kocha roślinność z pewnością jest to raj na ziemi.

Kto może zostać florystą? Praca florysty – wymagania

Praca florysty, podobnie jak praca kucharza, grafika komputerowego czy cukiernika nie należy do zawód, których można się wyuczyć. Programowanie ogarniesz, podobnie jak kodeksy, prawo czy inne tego typu rzeczy, z tymi zajęciami jest już nieco gorzej. Pracując w kwiaciarni jako florysta, absolutnie nie możesz obejść się bez zmysłu estetyki, ale także i etyki. Czy wiedziałeś, że białych róż nie wypada dać komuś jako prezent na wesele? Czy wiesz, jakie bukiety pasują na pogrzeb, jakie dla żony, a jakie dla dziewczyny? Mimo że coraz mniej osób zwraca na to uwagę, wciąż dla niektórych ta kwestia jest bardzo istotna. Nie tylko musisz więc znać zasady, ale także i doradzić klientowi tak, aby na pewno było dla niego dobrze, w końcu nie chcesz, aby wrócił z reklamacją.

Praca florysty
fot.unsplash.com

Kolejną kwestią jest po prostu estetyka. Nie każdy kwiat będzie dobrze wyglądał w takiej wstążce, nie każda lilia pasuje do róży. Wszystko ma tworzyć ze sobą spójną całość, pięknie pachnieć, a dodatkowo cudownie wyglądać. Choć nauczą cię na szkoleniu czy kursie podstaw, nie oznacza to, że są to reguły, których należy się sztywno trzymać. Prędzej czy później będziesz musiał pójść na tzw. żywioł i spróbować stworzyć coś samodzielnie. Efekt końcowy oceni klient, któremu przyjdzie za ten bukiet zapłacić. Kolejną kwestią są zdolności manualne. Nie chodzi tylko o to, aby przyciąć końcówkę róży pod odpowiednim kątem, ale także i o to, aby wstążka była pięknie zawiązana, a wszelakie dekoracje jak np. małe, plastikowe biedroneczki, były przyczepione z wyczuciem, a nie odwal. Jak sam widzisz ta praca, wcale nie jest taka łatwa jak mogłoby się wydawać.