fot.unsplash.com

Szukając pracy dorywczej lub nawet tej stałej z pewnością natkniesz się na ogłoszenia, gdzie poszukiwane są osoby (zazwyczaj kobiety, choć nie jest to wymóg) do pracy hostessy. Na czym właściwie polega ten zawód? Co robi hostessa? Jak wygląda jej dzień w pracy? Na te wszystkie pytania dziś odpowiadamy! Gotowi? No to zaczynajmy! 

Praca hostessy – kim właściwie jest hostessa?

„Hostessa” wywodzi się od angielskiego słowa „hostess” czyli gospodyni. Jest to osoba oprowadzająca gości na galach, wystawach czy konferencjach, ale także i ktoś, kto reprezentuje daną markę czy zajmuje się promocją nowych produktów w bezpośrednim kontakcie z klientem. W swoim życiu nie raz miałeś styczność z hostessą i możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Gdzie mogłeś spotkać osobę, wykonywującą taki zawód? Na przykład w sklepie ogólnospożywczym typu Carrefour, Auchan, Lidl itp. lub w sklepie jak np. Kolporter.

Hostessa to osoba, którą kojarzymy głównie ze stoiskiem w sklepie ogólnospożywczym. Na stanowisku ma małe kubeczki wypełnione jogurtem, przenośną kuchenkę z patelnią i smażonymi na niej pierogami lub deskę z serami czy wędlinami. Zadaniem hostessy jest promowanie nowego produktu, który właśnie został wypuszczony na rynek. Ma ona za zadanie zachęcić cię do przetestowania np. żywności, a następnie nakłonienia cię do zakupu pełnowymiarowego produktu.

Praca hostessy
fot.unsplash.com

Jakie są obowiązki hostessy?

Mogłoby się wydawać, że jest to praca łatwa, szybka i przyjemna, a do twoich obowiązków nie należy zbyt wiele, jednak wcale tak nie jest. Praca hostessy jest różnorodna i wiele zależy od konkretnej akcji promocyjnej. Uogólniając z reguły zadania, które musi wykonać to np. prezentowanie produktów oraz marek, witanie gości, zachęcanie ich do wzięcia udziału w promocji, Rozdawanie ulotek, gadżetów, materiałów, przekazywanie informacji na temat marki lub produktu, wzbudzanie zainteresowania produktem, entuzjastyczna rozmowa z potencjalnym klientem, udzielanie wskazówek i odpowiadanie na pytania klientów.

Na rozmowa z potencjalnym klientem, często połączona z rozdawaniem gratisów, prezentowaniem oferty i udzielaniem informacji o produkcie. To, co konkretnie będziesz robić zależne jest już od rodzaju promocji. Czasem wystarczy jedynie nakłonić potencjalnego klienta do wzięcia tzw. próbki, czyli np. właśnie jogurtu umieszczonego w plastikowym kubeczku, a następnie zachęcenie go do kupna. Czasem zdarzyć się jednak może, że nie będziesz stała przy stoisku, a np. swoją pracę wykonywała na targach. Wtedy zadaniem hostessy jest przede wszystkim entuzjastyczne zaprezentowanie produktu.

Praca hostessy
fot.unsplash.com

Czy praca hostessy jest ciężka?

Część osób z pewnością stwierdzi, że praca hostessy jest bardzo łatwa, znów druga część osób absolutnie się z tym stwierdzeniem nie zgodzi. Należy pamiętać, że wszystkie wytyczne na temat danej akcji takie jak strój, obowiązki, informacje o marce i produktach itp. otrzymasz od agencji. Pracodawca przygotuje Cię do wykonania konkretnego zadania i odpowie na wszystkie pytania. Tak więc ten aspekt masz z głowy, pozostaje ci tak naprawdę wytrzymać ileś godzin na nogach. Liczy się także twój wygląd zewnętrzny, a właściwie autoprezentacja. Musisz wyglądać ładnie i schludnie. Zazwyczaj pracodawcy unikają osób o nietuzinkowym wyglądzie, kolorowych włosach czy też z piercingiem na twarzy, choć oczywiście nie jest to sztywna zasada. Wiele zależy od promocji, na którą chciałbyś czy chciałabyś się udać.

Zazwyczaj praca hostessy wiąże się z długotrwałym staniem w jednym miejscu lub chodzeniem przez kilka czy nawet kilkanaście godzin. Z pewnością z początku może to być dla ciebie nie lada wyzwanie, jednak z czasem przywykniesz do tego wysiłku fizycznego. Wiele akcji czy promocji jest jednorazowych lub jest to współpraca na krótki okres czasu, zatem jeśli zastanawiasz się nad tą formą zarobku, aplikuj. Jeśli okaże się, że nie jest to coś, co chcesz robić na stałe, nic do stracenia, w końcu nie podpisujesz od razu umowy na kilka miesięcy czy też na kilka lat. Spokojnie po zakończonej umowie możesz zrezygnować.