Zawód inspektora do spraw kontroli jakości wciąż wśród masy osób wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem, nie jest to najlepiej opłacane zajęcie, lecz na pewno jest łatwo dostępne w Polsce, przy czym wbrew pozorom zadania kontrolera cechuje spora różnorodność wynika to z faktu, iż jest on mocno powiązany z liniami produkcyjnymi a jak wiadomo istnieje wiele rodzajów produkcji oraz specyfikacji zakładów w rozwijającej się Polsce. Niemniej jednak praca na jednym zakładzie produkcyjnym może dla wielu wydawać sie nudna przez monotonie, lecz na wielu zakładach znają sposoby jak sobie z nią poradzić i nie wpędzać swych pracowników w marazm i nudę. Chcesz przekonać się jakie to sposoby i jak wygląda ten biznes od kuchni? Nie czekaj przeczytaj ten artykuł!
Praca kontrolera jakości – czym sie zajmuję?
Perspektywa osoby trzeciej niezwiązanej z kontrolą jakości lub zakładem produkcyjnym najczęściej jest jednoznaczna, godziny kontrolowania tych samych elementów zwracanie uwagi na te same wady produkcyjne brak możliwości rozwoju i samorealizacji i to wszystko przez osiem a nawet dwanaście godzin dziennie jest to po części prawdą ale też nie do końca. W większości zakładów produkcyjnych kontrola jakości podzielona jest na stacje takie jak GP 12 czy final wall lub kontrola wizualna czy kontrola wstępna na których wykonuje się poszczególne zajęcia lub zadania. Może to być doglądanie skazy na lakierze zderzaka, pęknięć na elemencie szklanym, zwracanie uwagi na rysy na plastikowym komponencie. Prawda jest taka, że różnorodność jest tak przeogromna jak rynek zakładów produkcyjnych w Polsce, ile fabryk tyle produkcji i tyle kontroli jakości dla tych produkcji.
Stanowisko pracy pracownika produkcji
Cała kontrola jakości w danych zakładach pracy współgra z liniami produkcji na zasadzie synergii lub symbiozy. Gdyby nie kontrola produkt wykonywany przez zakład mógłby zostać wysłany do klienta bez weryfikacji wad produkcyjnych co z kolei doprowadziłoby do niezadowolenia klienta. Konsekwencją takich działań byłyby ciągłe zwroty i reklamacje co zrujnowałoby każdą nawet najbardziej wydajną fabrykę produkcyjną
Kontroler jakości i jego zadania
Jako kontroler jakości będziesz wykonywać zadania, które polegają na kontroli jakości danego procesu związanego z produkcją. W twojej kompetencji jako kontrolera jakości leżą prace administracyjne związane z obsługą działu i pomoc przy realizacji określonych procedur związanych z kontrolą jakości. Jeśli zdecydujesz się podjąć prace jako kontroler jakości będziesz zobowiązany także do zbieranie informacji od klientów na temat jakości produktów. Twoja Praca jako kontroler jakości będzie polegała w głównej mierze na nadzorowaniu procesu oraz dokładaniu wszelkich możliwych starań, aby finalny produkt osiągnął najwyższą jakość.
Poszczególne firmy a kontrola jakości
Większość firm posiada własny system kontroli jakości, który pozwala jeszcze bardziej szczegółowo nadzorować procesy produkcji. Kiedy już zostaniesz kontrolerem jakości w jakimś zakładzie produkcyjnym to w razie potrzeby zmiany w jakimś procesie produkcyjnym będziesz zobowiązany do ścisłej współpracy przy tworzeniu nowych procedur, a w późniejszym okresie będziesz musiał również nadzorować ich wejście w życie.
Obowiązki kontrolera jakości
– Sporządzanie okresowych i szczegółowych planów kontroli poszczególnych komórek organizacyjnych.
– Przeprowadzanie kontroli planowych, doraźnych i sprawdzających.
– Analiza zgodności funkcjonujących procedur i przepisów wewnętrznych w świetle obowiązujących regulacji prawnych.
– Analiza odstępstw od obowiązujących procedur, ustalanie i wyjaśnianie ich przyczyn, formułowanie wniosków dotyczących zmian procedur oraz osób odpowiedzialnych.
– Przyjmowanie wyjaśnień, oświadczeń czy zastrzeżeń zgłaszanych przez kontrolowane jednostki.
– Prowadzenie dokumentacji kontrolnej i pokontrolnej.
– Sporządzanie protokołów z kontroli oraz projektów wystąpień.
– Uczestniczenie w naradach śród- oraz pokontrolnych.
– Przygotowanie instruktażu oraz doradztwo.
– Przygotowanie okresowych sprawozdań z wykonania zadań.
– Przeprowadzanie oględzin i ich dokumentowanie.
– Zabezpieczenie dowodów wymagających interwencji.