fot.unsplash.com

Interesuje cię świat filmów? Od małego podziwiałeś piękne stroje i kostiumy w filmach i na scenie teatru? Atencja do detali nie jest ci obca? Charakteryzacja to jedno z twoich zainteresowań? Oprócz tego uwielbiasz projektować ubrania i chciałbyś kiedyś zobaczyć swoje projekty w filmie lub serialu? Praca kostiumologa to może być cos właśnie dla ciebie! Dzięki niej połączysz swoje pasje związane z pracą na planie jak i projektowaniem ubrań! Wciąż nie jesteś pewien czy na pewno jest to coś co chciałbyś robić w przyszłości? Zachęcamy do przeczytania artykułu poniżej!

Czym tak właściwie zajmuje się kostiumolog?

Jego zadaniem jest tworzenie akcesoriów i ubrań które będą wykorzystywane w filmie, serialu lub też teatrze. Często wiąże się to z godzinami reasearchu na temat tego jak wyglądały ubrania w przeszłości, z jakich materiałów i w jaki sposób się je tworzyło. Będziemy też mogli wykorzystać się niebywałą kreatywnością przy tworzeniu kostiumów futurystycznych dla produkcji sci-fi. Czasami też będziemy musieli dokładnie wykonać projekt opisany w książce, przy tworzeniu jej ekranizacji. Kostiumolog powinien więc nie tylko być kreatywny i dobry w komunikacji z innymi ludźmi – ale również powinien posiadać dobrą wiedzą ogólną jak i historyczną. Wszystko też zależy od tego przy jakich produkcjach będziemy pracować. Zdecydowanie łatwiejsze będzie dobranie kostiumów do produkcji odbywającej się w czasach współczesnych, a o wiele trudniejsze będzie stworzenie sukni barokowej lub wymyślenie konceptu stroju dla postaci fantastycznej. Nie jest to więc praca dla każdego tylko dla bardzo kreatywnych osób.

fot.unsplash.com

Nierzadko może się zdarzyć tak, że będziemy musieli pracować pod presją czasu lub też zmieniać cały projekt jeśli reżyser sobie tego zażyczy. Oprócz dobrego wyglądu ważne jest też to żeby kostium był w miarę wygodny dla aktora, nie tracąc na tym na wyglądzie. Zmysł estetyczny jest czymś czego zdecydowanie nie może zabraknąć osobie chcącej pracować jako kostiumolog. Jakie jeszcze umiejętności musimy posiadać w tej branży? Do naszych zadań może należeć zarządzanie budżetem do spraw charakteryzacji i kostiumów – musimy więc go mądrze rozplanować. Ważne jest też pokazywanie naszych pomysłów w czytelny sposób reżyserowi – samo tłumaczenie może nie mieć aż takiego efektu jak rozrysowanie projektu na papierze.

fot.unsplash.com

Jak więc wygląda taka praca w praktyce?

W produkcjach wysokobudżetowych, kostiumolodzy tworzą koncepty i pomysły kostiumów a sam etap produkcji przypada komu innemu. W mniejszych produkcjach kostiumolog zajmuje się zarówno tworzeniem części garderoby jak i wymyślaniem tego jak mają wyglądać. Przy małych produkcjach trzeba tez sprytniej rozplanować budżet – jest na pewno bardziej ograniczony niż przy produkcjach hollywoodzkich. Praca kostiumologa na pewno nie należy do łatwych – ale może być bardzo ciekawa. Życie na planie, poznawanie aktorów i reżyserów stanie się codziennością. Praca w tej branży będzie też wymagać od nas elastyczności i odporności na stres – jednakże jeśli design kostiumów do filmu czy teatru to coś co nas interesuje, zdecydowanie warto spróbować podążać tą ścieżką kariery. Początki mogą być trudne, ale gdy już staniemy się bardziej znani na rynku pracy nie tylko łatwiej będzie nam znaleźć zatrudnienie – możemy wtedy też oczekiwać o wiele bardziej atrakcyjnych zarobków. Uważasz że ten wymiar pracy to coś dla ciebie? Warto w takim razie poszukać szkoleń lub kursów w twojej okolicy związanych z tworzeniem kostiumów! A może zechcesz wybrać się na studia w tym kierunku? Możliwości jest wiele – a jeśli będziesz pracować wystarczająco ciężko, twoje projekty mogą być widoczne na dużych ekranach sal kinowych! Z pewnością zobaczenie swojego konceptu w już finalnej produkcji będzie niesamowicie satysfakcjonującym i jedynym w swoim rodzaju przeżyciem.