Każdy z nas spotkał się w życiu z niejednym nauczycielem. Bywają ci „ostrzejsi”, bardziej wymagający a także ci mili, których dobrze wspominamy aż do dzisiaj. Marzy ci się praca nauczyciela? Lubisz pracować z dziećmi i chciałbyś pomóc kształcić młode umysły ale nie jesteś pewien czy ten zawód to coś dla ciebie? Odpowiedź na to i wiele więcej pytań znajdziesz w tym artykule.
Nauczyciel – na czym właściwie polega taka praca?
Pracowanie w tej branży wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – kształtowanie młodych umysłów przyszłych pokoleń to w końcu nie błahostka. Nie możemy bagatelizować ilości odpowiedzialności, jaka będzie spoczywać na naszych ramionach jeśli postanowimy zostać nauczycielem. W końcu dzieci, które będziemy uczyć niczego się nie nauczą jeśli będziemy im po prostu sucho dyktować kolejne akapity z książek do przepisania do zeszytu – zadaniem nauczyciela jest wytłumaczenie w sposób jak najłatwiejszy do zrozumienia zakresu materiału, który obejmuje jego lekcje. Dobry nauczyciel nawet z pozornie najnudniejszego przedmiotu może zrobić coś przyjemnego i sprawić, że z chęcią przyswoimy nowe informacje, a może nawet będziemy chcieli dowiadywać się więcej o przedmiocie poza szkołą.
Działa to też w drugą stronę i zły nauczyciel może nas zniechęcić na zawsze do danego przedmiotu – czy to poprzez złe podejście pedagogiczne, czy nieodpowiednie tłumaczenie materiału. Może to bardzo zniechęcić młode osoby na etapie wczesnoszkolnym i sprawić, że będą myślały, że jakiś przedmiot jest tylko dla „wybranych” i oni zwyczajnie się do tego nie nadają. Nie powinno to być prawdą ponieważ w tym zawodzie powinniśmy posiadać umiejętność tłumaczenia danego materiału tak, żeby był zrozumiały i przystępny nawet dla najbardziej opornych.
Praca nauczyciela – wymagania
Oprócz obowiązku W latach naszej edukacji szkolnej każdy z nas musiał napisać kartkówkę lub sprawdzian. Nauczyciel jest osobą, którą musi to wszystko przygotować i sprawdzić – a potem wykonać korektę i wytłumaczyć uczniom, którzy popełnili błędy co zrobili źle i jak mogą to naprawić. Jeśli zrobi to w sposób umiejętny – pomoże to wykształcić jak najbardziej wyedukowane kolejne pokolenie. Dobry nauczyciel może zainspirować uczniów do rozwoju i chęci zdobycia wymarzonej kariery. Podstawy, których uczymy się w szkole w końcu są nam niezbędne do funkcjonowania w dorosłym życiu. Możemy traktować zawód nauczyciela jako dzielenie się swoją pasją z innymi i pokazywanie najciekawszych elementów obejmujących element, który jest naszą specjalizacją.
Oprócz ogromnej odpowiedzialności będziemy czuć niesamowicie wielką satysfakcję gdy osoby będąc pod naszą „opieką” zostaną wyedukowanymi ludźmi i będą posiadać osiągnięcia naukowe. Niezbędne do zostania nauczycielem jest posiadanie umiejętności miękkich takich jak dobra komunikacja z innymi, charyzma, wysoka kultura osobista i umiejętność mówienia i przedstawiania wiedzy w jak najbardziej interesujący sposób. Dochodzą do tego również umiejętności twarde takie jak skończenie odpowiednich studiów. Na pewno do zostania autorytetem, jakim jest nauczyciel potrzeba poczucia swoistej „misji” kształcenia i chęci pomocy innym. Musimy być bardzo empatyczni i wyrozumiali, nie zniechęcać się małymi porażkami i wciąż wymyślać interesujące sposoby przekazywania swojej wiedzy. Wpływ, jaki mamy na osoby, które uczymy jest niemały i niebanalny, nie możemy bagatelizować osób pracujących w tej branży.
Obowiązki w pracy nauczyciela
Największą wadą tej pracy jest to, że niestety wiele osób nie traktuje nauczycieli poważnie i z należytym im szacunkiem – ale to jak będziemy traktowani przez naszą klasę jest w stu procentach zależne od nas. Oczywiście nie chodzi o to, żeby zawsze być pobłażliwym i dać „wejść” sobie na głowe – musimy znaleźć balans między dobrym kontaktem z uczniami i byciem lubianym przez nich a byciem autorytetem, który ich naucza – musimy być wymagający, aby uczniowie osiągali dobre wyniki. Jeśli jesteś kimś komu bardziej zależy na przyszłości młodych i ich poziomie edukacji, niż wysokimi zarobkami – praca nauczyciela jest właśnie dla ciebie.