Ochroniarz jest pracownikiem ochrony i jego zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które przebywają w miejscu jego zatrudnienia. Nie muszą to być tylko sklepy, ale także hotele, imprezy masowe takie jak koncerty czy też dyskoteki, szpitale i tym podobne. Zastanawiałeś się kiedyś co tak naprawdę robi ochroniarz? A może spotkałeś się z którymś twarzą w twarz i przeszło ci przez myśl co on takiego robi, że płacą mu za przechadzanie się po różnych obiektach? Jesteś ciekaw tego, jak wygląda taka praca i jakie są wymagania? Odpowiadamy!
Ochroniarz – obowiązki
Ochroniarz zajmuje się zapewnianiem bezpieczeństwa. Przedstawiciele tego zawodu zapewniają stałą ochronę lub doraźną. Jeśli obiekt jest monitorowany bądź też posiada alarm to jest pod stałą kontrolą ochroniarza, by mogli dotrzeć do danego miejsca na czas. Firmy ochroniarskie zajmują się bezpieczeństwem osób, budynków, konwojów pieniężnych a nawet wartościowego mienia. Potrafią posługiwać się każdym możliwym urządzeniem, na który składa się nawet system alarmowy. Mimo iż ochroniarz kojarzy się nam typowo z osobą starszą, która pracuje w centrum handlowym, to jest to jednak tylko jedna z wielu części tego zawodu. Wielokrotnie przedstawiciele tego zawodu zajmują się ochroną najważniejszych osób w państwie, świadków, cele brytów czy też nadzorują konwoje pieniężne. Każdego dnia narażają swoje życie po to, aby dbać o bezpieczeństwo innych.
Ochroniarz – wymagania
Oczywiście wymagania do bycia ochroniarzem zawsze są. Jeżeli nie jest to mała firma, która zatrudni byle kogo, ktokolwiek się zgłosi i to za niską płacę, zazwyczaj wymagania zawsze jakieś się pojawiają. Jeżeli chce się być profesjonalnym ochroniarzem na licencji, należy spełniać szereg warunków, do których zalicza się dobre zdrowie i sprawność fizyczna, umiejętność zachowania spokoju w sytuacjach stresowych, zdolność do szybkiego analizowania sytuacji i podejmowania decyzji pod presją czasu. Zdolność do rozwiązywania konfliktów także będzie tutaj niezbędną cechą dobrego ochroniarza.
Do tego można dodać także często wymieniane, choć może nie każdy zwraca na to uwagę, posiadanie dużej kultury osobistej, jak również odporności na zmęczenie oraz pełnej dyspozycyjności. Dwa ostatnie punkty wiążą się z tym, że praca ochroniarza często ma nieregularne ramy czasowe i o charakterze zmianowym w systemie 12/48 h, do tego należy być w ciągłej gotowości i skupieniu.
Jaki powinien być ochroniarz?
W niemal każdym zawodzie można wyróżnić szereg cech, które ułatwiają wykonywanie danego zawodu. W przypadku tej profesji liczy się przede wszystkim dobra kondycja i sprawność fizyczna, zdolność do podejmowania szybkich decyzji, analityczne myślenie i podzielność uwagi. Dodatkowo ochroniarz powinien być odpowiedzialny, wyczuwać zagrożenia, być spostrzegawczym i odpornym na stres i szybko reagować na zaistniałą sytuację. Przydatna może okazać się również umiejętność sztuk walki i samoobrony, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Na rynku pracy jest zapotrzebowanie na ochroniarzy, z tym że warunki finansowe, jakie oferują pracodawcy są niestety niezadowalające. Na takie warunki przystają najmniej wykwalifikowani pracownicy bądź bez żadnych kwalifikacji zawodowych, którzy chcą dopiero zyskać jakieś doświadczenie. Agencje ochroniarskie zatrudniają agentów ochrony mienia i osób z licencją. Informacji o wolnych etatach należy szukać w Internecie, a także w prasie. Warto też osobiście się zaprezentować w firmie, wykazując swoje przygotowanie do zawodu, jak też pasję i zaangażowanie.