Praca opiekunki dla dziecka wydaje ci się fajna? Lubisz mieć kontakt z dziećmi. Zabawa, wyjścia na plac zabaw, granie w piłkę czy czesanie włosów? Niestety ta praca nie jest tak łatwa jak mogłoby się wydawać. Liczą się umiejętności, doświadczenie czy rekomendacje od poprzednich rodzin. Jak dokładnie wygląda praca opiekunki dla dziecka? Na co musisz się przygotować i nastawić? Odpowiadamy!
Praca opiekunki dla dziecka – jak wygląda?
Jak tak naprawdę wygląda praca opiekunki dla dziecka? Ciężko powiedzieć. Wiele zależy od wytycznych, jakie dostaniesz od rodziców. Czasem jedynym obowiązkiem jest zabawa z dzieckiem, wyjście z nim na spacer i spędzenie z nim czasu. Często jednak zdarza się, że opiekunka pomaga w lekcjach, zadaniach domowych, odbiera dziecko ze szkoły, zawozi na pozaszkolne zajęcia jak basen, jazda konna, sport czy inne aktywności. Dodatkowo w grę może wchodzić przygotowanie posiłków, podgrzanie czy odgrzanie obiadów, a także wiele innych. Oczywiście, im więcej wymagań, tym wyższa powinna być pensja.
Sama musisz określić na ile sobie pozwolisz i ile czynności czy rzeczy jesteś w stanie wykonywać. Jeśli wiesz, że gotowanie nie jest twoją najmocniejszą stroną, a nawet najprostsze przepisy to dla ciebie wyzwanie, nie akceptuj współpracy, w której jest to jeden z głównych wymogów. Ważny jest także wiek dziecka czy nawet dzieci. Inaczej obchodzi się z 5 latkiem, inaczej z niemowlakiem, a inaczej z dzieckiem lat 12 czy 13. Musisz także pamiętać, że opieka nad rodzeństwem czy własnym bobasem to inna opieka niż nad tak naprawdę, „obcym” dzieckiem. Z pewnością ma ono zupełnie inny charakter, a co za tym idzie, inny temperament, podejście do życia.
Ciemna strona opieki nad dzieckiem, czyli na co musisz uważać?
Dzieci są naprawdę różne. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie z każdą osobą dorosłą się dogadasz, podobnie jest z dziećmi. To, że znasz dziesięć różnych 5-latków nie oznacza, że złapiesz świetny kontakt także z tym. Czasem niestety tak jest i albo będziesz umieć malucha do siebie przekonać, albo wasze drogi po prostu się rozejdą. Nie wolno ci robić nic na siłę. W końcu dla ciebie to zarobek, praca, ale dla niego to dzieciństwo, które warto, żeby wspominał dobrze i z uśmiechem na ustach. Jak się do tego wszystkiego przygotować? Możliwości jest naprawdę sporo, jednak tak naprawdę dopiero praca zweryfikuje to, czy faktycznie się do tego nadajesz.
Kolejną istotną kwestią jest tzw. wiek buntu. Każde dziecko przechodzi to inaczej. Zazwyczaj w tym okresie ciężko jest dotrzeć do malucha, wytłumaczyć mu, że robi coś źle czy czegoś mu nie wolno. Oczywiście wychowanie dziecka, leży po stronie rodziców, a nie twojej jako opiekunki, jednak chcąc czy nie chcąc będziesz się do tego, w nawet dużym stopniu przyczyniać. Oczywiście, będąc dla niego miła, pozwalając mu na wszystko, nie karcąc go czy nie krzycząc na niego, jeśli zrobi coś źle, szybko staniesz się ukochaną „ciocią”. Dlaczego? Ponieważ z tobą ma luz. Może robić co chce, szaleć, rozrabiać, krzyczeć, piszczeć i wiele więcej, z rodzicami nie ma, aż takiej wolności.
Jak przygotować się na bycie opiekunką dla dziecka?
Dobrze, ale jak właściwie się przygotować na to wszystko? Jeśli nie masz doświadczenia może być ci ciężko, zwłaszcza że nie wiesz, na co tak naprawdę się szykować. Zacznij od przeglądania ogłoszeń, zobacz, jakie są wymogi w twojej okolicy co do częstotliwości (ile dni w tygodniu), wymiaru pracy (ile godzin dziennie czy w skali tygodnia), jakie oferują stawki oraz co należałoby do twoich obowiązków. Prawo jazdy zdecydowanie będzie dużym atutem, choć nie zawsze jest wymagane. Warto mieć podstawową wiedzę, aby pomóc dziecku przy rozwiązywaniu zadań domowych, jednak zazwyczaj są one na tyle proste, że spokojnie sobie z nimi poradzisz. Przy starszych dzieciach możesz mieć problem, jednak pamiętaj, że ty jesteś opiekunką, a nie korepetytorem, zatem nie stawiaj sobie zbyt dużych wymogów.