fot.unsplash.com

Szukasz szybkiego dorobku lub dodatkowej pracy? A może nie masz żadnego wykształcenia i szukasz pracy, którą będziesz mógł wykonywać? Niezależnie od tego, co cię motywuje i jaki masz w tym cel, zastanów się nad pracą sprzątaczki. Jest to z pozoru łatwy zawód, do którego nie musisz spełniać wielu wymogów. Jak wygląda praca sprzątaczki? Na czym polega ten zawód? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Na czym właściwie polega praca sprzątaczki? Co należy do obowiązków pracownika sprzątającego?

Jak sama nazwa wskazuje sprzątaczka czy też pracownik sprzątający, zajmuje się oczywiście sprzątaniem. To, jaki masz zakres obowiązków oraz co musisz wysprzątać zależne jest od wielu różnych czynników. Jakich? Przede wszystkim miejsce pracy. Inne zadania ma sprzątaczka np. w szkole, inne zadania ma sprzątaczka w biurze, inne sprzątaczka, która pełni rolę dozorcy w konkretnej nieruchomości, a jeszcze inne sprzątaczka, która zajmuje się sprzątaniem prywatnych domów u osób fizycznych. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na ten zawód jest metraż. Oczywiście, wydawać by się mogło, że im większy metraż, tym więcej pracy, jednak z pewnością szybciej posprzątasz biuro o dużej powierzchni, gdzie w środku znajduje się tylko kilka biurek do przetarcia i podłoga do umycia, niż nawet niewielki salon z wieloma meblami, w którym mieszkają trzy koty, zostawiające swoją sierść absolutnie wszędzie.

Praca sprzątaczki
fot.unsplash.com

Czym zajmuje się sprzątaczka w szkole?

Sprzątaczka w szkole, w trakcie trwania lekcji przemierza korytarz, zbiera papierki czy inne śmieci porozrzucane przez uczniów i wrzuca je do kubłów na śmieci. Jeśli te są pełne, zabiera śmieci i wkłada nowy worek. Dodatkowo sprawdza toalety, uzupełnia papier toaletowy czy też mydło w płynie. Cyklicznie np. podczas trwania wakacji lub ferii zimowych, myje ona okna, robi generalne porządki itp. Po zakończeniu zajęć lekcyjnych przez uczniów sprząta poszczególne sale, ściera tablicę, porządkuje ławki, zamiata i myje podłogi itp.

Czym zajmuje się sprzątaczka w biurze?

Zakres obowiązków sprzątaczki w biurze zależny jest od wyglądu tego biura. Zazwyczaj jednak zajmuje się ona odkurzaniem/zamiataniem, myciem podłóg, myciem naczyń, czyszczeniem lodówki, jeśli się one tam znajdują, przecieraniem biurka z kurzu i innych nieczystości, uzupełnianiem papieru toaletowego oraz mydła w płynie w łazienkach, sprzątaniem gabinetów prywatnych kierowników, managerów itp. a także i nawet podlewaniem kwiatków, rosnących na open space.

Czym zajmuje się sprzątaczka domów prywatnych?

Mówi się, że sprzątanie czyjegoś domu jest najbardziej niewdzięcznym aspektem pracy w tym zawodzie i oczywiście po części jest to prawda. Sprzątanie biura czy też szkoły, znacznie różni się od sprzątania mieszkania czy domu prywatnej osoby. Przede wszystkim znajduje się tam znacznie więcej mebli, sprzętów, dekoracji, rzeczy i innych przedmiotów, które muszą zostać odłożone na swoje miejsce. Zakres obowiązków przy takiej współpracy ustalasz już bezpośrednio ze swoim pracodawcą lub zleceniodawcą.

Praca sprzątaczki
fot.unsplash.com

Możesz zajmować się generalnymi porządkami jak np. mycie podłóg, mycie okien, ścieranie kurzu, odkurzanie dywanów/wykładzin, a możesz także zajmować się codziennymi porządkami jak np. mycie naczyń, pranie, prasowanie ubrań, odkładanie ich na odpowiednie miejsce, wietrzenie mieszkania, wynoszenie śmieci itp. To na co się zgodzisz, albo czego się podejmiesz, zależy już tylko i wyłącznie od ciebie. W końcu to ty ustalasz co chcesz robić, a czego nie zrobisz.

Czy praca sprzątaczki jest łatwa?

Na temat tego, czy praca sprzątaczki jest łatwa panuje wiele mitów. Jedni twierdzą, że jest to prosty, łatwy i przyjemny zawód, w którym sprawdzi się absolutnie każda osoba, inni głośno krzyczą, że jest to ciężka i niewdzięczna profesja. Wiele zależy od ciebie. Jeśli nienawidzisz sprzątania, a na samą myśl o odkurzaniu robi ci się niedobrze, z pewnością będzie ci ciężko odnaleźć się w tym zawodzie. Istnieją jednak ludzie, których sprzątanie odpręża i relaksuje.