Ile zarabia stomatolog
fot.unsplash.com

Stomatologia to bardzo popularny zawód, jednak jest to raczej spowodowane zarobkami. Mało kto podejmuje się tego zawodu z pasji, ponieważ praca stomatologa powszechnie uważana jest za nieprzyjemną. Jednak u wielu osób pojawiają się obawy, że pensja nie będzie w stanie wynagrodzić trudnej, wyczerpującej pracy.

Na czym polega praca stomatologa?

Stomatolog zajmuje się leczeniem zębów i dziąseł. Do jego obowiązków należy m.in. wyrywanie zębów, zakładanie plomb, zakładanie koron, udzielanie informacji na temat  poprawnego utrzymywania higieny jamy ustnej  i wiele innych. Dentysta ma dostęp do profesjonalnych leków i urządzeń, a stomatolog, który trudni się również chirurgią nie raz musi przeprowadzać skomplikowane operacje na fotelu dentystycznym, które wiążą się z zakładaniem licznych szwach i dużą ilością krwi, więc zdecydowanie jest to praca dla osób o mocnych nerwach.

Praca stomatologa
fot.unsplash.com

Jak wygląda praca stomatologa?

Stomatologia to dość nieprzyjemna praca. Ludzie udają się do dentysty z najróżniejszymi problemami zębów,  a od niektórych przypadków aż chce się odwrócić wzrok. Mogłoby się wydawać, że umycie zębów przed wizytą jest oczywistością i czymś co robi znaczna większość klientów, jednak rzeczywistość jest inna. Wielu pacjentów nie zważając na komfort dentysty i kulturę osobistą przychodzi do gabinetu z resztkami posiłków pomiędzy zębami, nieświeżym oddechem, z nalotem na zębach, który sugeruje, że nie były myte od dość dawana, a przed wejściem do gabinetu decydują się zapalić papierosa. Nachylanie się nad takim pacjentem oraz kontakt z jego śliną i jamą ustną, nawet nosząc wszystkie zabezpieczenia takie jak maska, czy rękawiczki, nie jest zbyt przyjemne, a wręcz odpychające. Zdecydowanie jest to zawód dla osób, które są w stanie dużo wytrzymać, i których nie da się łatwo obrzydzić. Na szczęście z czasem do podobnych widoków da się przyzwyczaić, ale początki zawsze są trudne. Do tego zawsze zdarzają się ekstremalne przypadki, przy których nawet najbardziej doświadczonych stomatolog z trudem powstrzymuje odruchu wymiotny.

Praca stomatologa
fot.unsplash.com

Czy trudno jest znaleźć pracę w tym zawodzie?

Na szczęście znalezienie pracy nie będzie wyzwaniem, ponieważ zapotrzebowanie na stomatologów nigdy nie zniknie. Wiele osób decyduje się na pracę w prywatnej klinice lub otworzenie własnego gabinetu, ponieważ instytucje publiczne często niedofinansowane, a nadmiar klientów znacznie utrudnia pracę i uniemożliwia dokładne jej wykonywanie. Duże również zależy od tego gdzie dany stomatolog odbędzie staż. Dentysta po stażu w publicznej klinice zazwyczaj będzie miał więcej doświadczenia z pacjentami, ale może brakować mu doświadczenia w używaniu specjalistycznych narzędzi, a wiele nawyków nabytych podczas pracy może okazać się szkodliwe. Dentysta, które odbył staż w gabinecie prywatnym najprawdopodobniej będzie posiadał większe umiejętności obsługiwania specjalistycznych urządzeń, ale za to może brakować mu doświadczenia w pracy z klientami, ponieważ prywatne, dobrze wyposażone kliniki często pobierają dość wysokie opłaty, co zniechęca klientów, którzy wolą wykonać dany zabieg za darmo, nawet jeśli wiąże się to z jego niższą jakością.

Jakie są specjalizacje:

Specjalizacji w tym zawodzie jest wiele, a wybranie konkretnej może być dużym wyzwaniem, jednak jest to bardzo ważne, ponieważ ostatecznie decyduje to o tym, jakie dany stomatolog ma uprawnienia. Przykładowe specjalizacje to chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, czy periodontologia. Specjalizacja decyduje o obowiązkach stomatologa i o tym jakie zdania będzie wykonywał podczas standardowego dnia pracy, dlatego przy podejmowaniu tego wyboru należy kierować się głównie własnymi preferencjami i zainteresowaniami i wiedzieć, jaką prace chcielibyśmy wykonywać.