fot.unsplash.com

Za dzieciaka co drugi chłopiec chciał być albo strażakiem albo policjantem. W oczach zarówno dzieci, jak i dorosłych, zdecydowana większość mundurowych to bohaterowie, ktoś, komu można zaufać. Nic w tym dziwnego, że dzieci często aspirują, aby zostać jednym z nich. Często jednak po czasie ta fascynacja mija i zamiast na strażaka, wybieramy się na studia prawnicze, lekarskie czy rozpoczynamy pracę na budowie. Co, jednak jeśli ta zajawka przetrwała, a ty w wieku dorosłym nadal marzysz o byciu strażakiem? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Opiszemy ci, jak wygląda praca strażaka, a w następnych artykułach poruszymy kwestię zarobku czy samej aplikacji do straży pożarnej. Zaczynajmy! 

Praca strażaka – jak wygląda. Czym zajmuje się strażak?

Z pewnością nie musimy ci tłumaczyć co dokładnie robi strażak, ani co jest jego głównym zajęciem. Gasi on oczywiście pożary, ratuje ludzi, walczy z żywiołami. Jest to tak naprawdę praca na całą dobę przez siedem dni w tygodniu. W końcu nigdy nie wiadomo, o której godzinie zbudzi cię syrena strażacka czy powiadomienie w aplikacji na telefon. Bez chwili zawahania musisz wstać, ubrać się i jechać, niezależnie od tego czy na dworze jest zimno, ciepło, czyjeś życie jest w końcu zagrożone. Często mówi się, że bycie strażakiem to nie praca, a misja. Jako strażak nie sprawdzi się ktoś, kto nie jest wrażliwy na ludzką krzywdę, kto nie odczuwa potrzeby „ratowania świata”. Nie jest to zdecydowanie zawód, którego można się wyuczyć na siłę i po prostu w nim tkwić. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana niż kilka tabelek w excelu czy nawet kodeksy prawne. Tutaj liczy się każda sekunda i nie ma ani chwili do stracenia.

Praca strażaka
fot.unsplash.com

Wiele osób sądzi, że jedynym zajęciem strażaka jest gaszenie pożarów, wcale jednak tak nie jest, robi on znacznie więcej. Strażak to osoba, która poza gaszeniem pożarów musi je także lokalizować, eliminować potencjalne zagrożenia. Strażacy przeprowadzają i planują ewakuację osób czy zwierząt z budynków zagrożonych pożarem. Ich asystę jest także potrzebna podczas zabezpieczają miejsc wypadków, uszczelniania wycieków ze zbiorników i cystern. Muszą oczywiście także dbać o remizę, sprzątać ją, utrzymywać porządek, konserwować sprzęt, dbać o wozy strażackie. Bardzo często jest też tak, że strażacy pomagają, mimo że nie należy to do ich obowiązków. Dzieje się tak zwłaszcza w OSP, które umieszczone są w małych miasteczkach czy też wsiach.

Czy strażak to zawód dla każdego? Kto może zostać strażakiem?

Oczywiście strażak to nie jest zawód dla każdego i nie ma czemu się w tym wszystkim dziwić. Nie każdy będzie w stanie wziąć na siebie taką odpowiedzialność, w końcu każdy twój ruch, zarówno ten dobry, jak i zły, przyczynia się i wpływa na życie osób czy zwierząt, które są w budynku. Musisz więc być nie tylko odporny na stres, ale także i skupiony, właściwie podczas każdej akcji, od jej samego początku do końca. Osoba, która chce wstąpić do straży musi przede wszystkim być mocna psychicznie. Niestety, różne zdarzają się tragedię, nie zawsze zdąży się dojechać na czas i jest to coś z czym trzeba się po prostu pogodzić.

Praca strażaka
fot.unsplash.com

Poza psychiką ważna jest także sprawność fizyczna. Sam w sobie mundur waży swoje, a dolicz do tego jeszcze wąż strażacki, konieczność biegania, przemieszczania się, wchodzenia do budynków i tak naprawdę ryzykowania swojego życia na każdym kroku. Jest to oczywiście nieodłączana część tego zawodu, aczkolwiek nie każdy będzie w stanie sobie poradzić z tą odpowiedzialnością. Nie raz będziesz musiał wyjść z imprezy, nie raz zostawić dziewczynę na randce czy żonę z dwójką dzieci. Są niestety rzeczy ważne i ważniejsze. Oczywiście wszystko zależy do tego gdzie trafisz, ponieważ tak naprawdę masz dwie opcje PSP, czyli Państwowa Straż Pożarna lub OSP, czyli Ochotnicza Straż Pożarna. Wybór oczywiście należy do ciebie.