Praca w schronisku dla zwierząt
fot.unsplash.com

Praca ze zwierzętami jest naprawdę fajna i może być bardzo przyjemna. Tak naprawdę istnieje wiele zawodów, które możesz wykonywać jeśli chcesz poświęcić się w 100% psiakom czy też kociakom. Możliwości jest naprawdę sporo. Możesz zdecydować się na pracę jako petsitter, czyli opiekun dla zwierzaków. Dobrą alternatywą jest także behawiorysta, czyli tak naprawdę psycholog dla psa czy kota. Bardziej zaawansowanym zajęciem jest już hotel dla psów, który prowadzisz samodzielnie. To, na jaką pracę się zdecydujesz zależy już tylko i wyłącznie od ciebie. Jak jednak wygląda praca w schronisku dla zwierząt? Tego się dziś dowiesz. Zaczynajmy!

Praca w schronisku dla zwierząt – jak wygląda?

Zacznijmy tak naprawdę od najważniejszego, czyli jak właściwie wygląda praca w schronisku dla zwierząt? Co będzie należało do twoich obowiązków i zadań w ciągu dnia? W schronisku znajduje się naprawdę sporo zwierząt. Wolontariusze choć są, nie są w stanie ogarnąć absolutnie wszystkiego to jedno, a dwa, wciąż takie miejsce potrzebuje mieć pracowników zatrudnionych na stałe na pełen etat. Jeśli byłeś choć raz w swoim życiu w schronisku dla zwierząt z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego jak to wszystko wygląda. Każdy psiak znajduje się w boksie. Często w jednym boksie jest nawet kilka psiaków, w zależności od rozmiaru klatki. Nie ma możliwości, aby wszystkie psiaki regularnie wyprowadzać, zwyczajnie jest ich za dużo. Wypuszczenie 100 psów na raz, aby te załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne, skończyć by się mogło rozlewem krwi i totalną masakrą, w końcu psiak, podobnie jak i człowiek, nie musi dogadać się z absolutnie każdym i ma prawo nie polubić się z jednym czy z kilkoma innymi psami.

Praca w schronisku dla zwierząt
fot.unsplash.com

Tak samo jest w przypadku kotów. Zazwyczaj tworzy się dla nich ‚kociarnię’ czyli po prostu jedno lub kilka pomieszczeń, w których żyją i mieszkają sobie różne kitki. Choć kot nie musi wychodzić na spacery, załatwia się do kuwety, a tą trzeba nie tylko regularnie sprzątać, ale także i wymieniać żwirek czy monitorować na bieżąco, czy któryś z kotów nie załatwia się poza nią, bo w przypadku tych zwierząt, może to oznaczać problemy zdrowotne. Kolejną kwestią jest karmienie, zarówno psiaków jak i kociaków czy innych zwierząt, które mogłyby się w tym schronisku znajdować (np. gryzonie). Te wszystkie zadania wykonują zarówno pracownicy schroniska dla zwierząt, jak i wolontariusze. Muszą one być jednak robione na bieżąco i nie można pozwolić sobie na pominięcie tych kroków.

Praca w schronisku dla zwierząt to nie tylko zabawa i mizianie zwierzaków, czyli ciemna strona tego zawodu

Musisz zdawać sobie sprawę z jednej, bardzo istotnej kwestii. Psiak czy kociak, który swoje dzieciństwo spędził na ulicy czy też z rodziną, która po czasie go porzuciła, będzie przeżywał traumę. Może mieć on różne dziwne „odchyły”, które dla ciebie, przynajmniej z początku mogą być niezrozumiałe. Wiele psiaków reaguje agresją np. na mężczyzn i to tylko i wyłącznie dlatego, że kiedyś płeć męska je skrzywdziła. Niektóre koty po porzuceniu nie przywykną absolutnie do nikogo, a jeszcze inne wychowały się na wolności i do końca swojego życia będą się zachowywać jak dzikie koty. Niestety, takie zwierzaki często zostają w schronisku aż do swoich ostatnich dni. Choć nie jest to sprawiedliwe, musisz być na to wyrozumiały. Nie każdy może sobie pozwolić na adopcję zwierzęcia z wieloma problemami.

Praca w schronisku dla zwierząt
fot.unsplash.com

Praca w schronisku dla zwierząt to nie sielanka, nie jest to tylko i wyłącznie głaskanie słodkich, puszystych zwierzaczków. Często będziesz sprzątał psie czy kocie odchody, wymioty i inne. Z pewnością nie raz zapach aż zawróci ci w głowie czy jedno spojrzenie na kota, w krzywy sposób i zaczyna się walka o przetrwanie. Wygrasz albo ty, albo on. Jeśli chcesz rozpocząć pracę w tym „zawodzie” zacznij od bycia wolontariuszem, edukuj się, czytaj, doinformuj na tyle na ile będziesz w stanie.