Praca w służbie celno-skarbowej
fot.unsplash.com

Zastanawiasz się jaki zawód będzie dla ciebie idealny? Profesji na świecie jest naprawdę sporo. Postaraj się dopasować swoje przyszłe zajęcie do tego co lubisz robić czy do tego, jaką osobą jesteś. Sprawdź, jakie są wymagania na dane stanowisko, co oferuje dana firma czy też zawód, ale także i jaką wypłatę dostaniesz. Pisaliśmy już o wielu różnych zawodach. Nasza strona jest pełna informacji. Teraz chcielibyśmy opowiedzieć ci o pracy celnika, czyli osoby, która pracuje w służbie celno-skarbowej. Jak ona wygląda? Jakie są wymagania? Jakie obowiązki będą na twojej głowie? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Praca w służbach mundurowych z pewnością wymaga od ciebie poświęcenia, ale także i nerwów ze stali. Ludzie potrafią mieć naprawdę dziwne pomysły oraz wiele z nich jest nielegalnych. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na zawód policjanta, strażaka, strażnika miejskiego czy postanowisz wstąpić do straży granicznej lub służb leśnych, musisz zdawać sobie sprawę z jednego: jak mówią „służba nie drużba” i z tym stwierdzeniem musimy się zgodzić. W każdych służbach mundurowych są braki. Ludzi do pracy wciąż potrzeba. Często niestety musisz zostać po godzinach, dokończyć to co zacząłeś robić lub przejąć część obowiązków od kogoś, kto jest np. na urlopie czy na zwolnieniu lekarskim.

Praca w służbie celno-skarbowej – jak wygląda? Zawód celnika – co on właściwie robi?

Służba celno-skarbowa to formacja działająca w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Jest jednolitą i umundurowana grupą, tworzoną przez funkcjonariuszy. Wcześniej obowiązki z tego zakresu wypełniały trzy niezależne piony: administracja podatkowa, służba celna i kontrola skarbowa.

Praca w służbie celno-skarbowej
fot.unsplash.com

Obowiązki celnika określa Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 16 listopada 2016 r.

„Art. 199 KAS
Obowiązki funkcjonariusza

Funkcjonariusz jest obowiązany:
1) dochować obowiązków wynikających ze złożonego ślubowania;
2) rzetelnie i terminowo wykonywać powierzone zadania;
3) racjonalnie gospodarować środkami publicznymi;
4) podnosić kwalifikacje zawodowe;
5) godnie zachowywać się w służbie oraz poza nią.”

Do ich zadań należy także: „rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko ograniczeniom obrotu towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym, określonym w art. 33 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ściganie ich sprawców, jeżeli zostały ujawnione przez organy celno-skarbowe”.

Jak wygląda praca funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej w praktyce?

Ustawa ustawą, ale jak tak naprawdę wygląda praca funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej? Przede wszystkim obejmuje ona dokonywanie odpraw podróżnych i towarów, kontrolę pojazdów, osób oraz obejmowanie towarów procedurą celną. Ludzie potrafią przewozić, a właściwie usiłować przewieźć, naprawdę dziwne rzeczy przez granicę kraju od kawałka egzotycznego kwiatka po węże czy inne jadowite zwierzęta. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką pracę trafisz, a właściwie do którego działu sie dostaniesz. Z pewnością praca biurowa nie jest już aż tak ekscytująca i ciekawa jak służba na granicy. Niezależnie od tego jednak gdzie trafisz, na nudę na pewno nie będziesz narzekać i to możemy ci zagwarantować. Ludzie mają naprawdę dziwne pomysły.

Praca w służbie celno-skarbowej
fot.unsplash.com

Jeśli interesuje cię praca funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej głowa do góry, rekrutacja choć skomplikowana, nie jest zadaniem nie do wykonania. W kolejnych artykułach poruszymy kwestię naboru, ale także i przeprowadzimy cię przez cały proces, tak abyś miał świadomość tego, co cię czeka i na jakie wynagrodzenie będziesz mógł liczyć, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Zaciekawiony?